Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Naozaj je víťazstvo na prvom mieste? V cyklistike ide po brutálnych pádoch o život

Holandský cyklista Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quickstep) bojuje o život po hrozivom páde v závere úvodnej etapy pretekov Okolo Poľska. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Reštart cyklistickej sezóny má za sebou päť dní a už sa dejú veci. Vážne a zbytočné. Nervozita, stres, prehnané sebavedomie a ambície úradujú v pelotóne, kde chce každý získať svoje miesto na slnku. Za každú cenu.

 

Na Strade Bianche ešte jazdci odpadávali od horúčav a neľudských podmienok na trati. No stačilo pár dní a už sú v permanencii lekári a záchranné zložky.” V jeden deň, na dvoch rôznych miestach išlo totiž o život. Doslova a do písmena. Na pretekoch Miláno – Turín, ktoré nemali byť ničím špeciálnym okrem dojazdu, prišlo 8 kilometrov pred cieľom k brutálnemu pádu, pri ktorého zrode bol náš cyklista Peter Sagan.

Sagan natlačil Yvesa Lampaerta do stredového ostrovčeka v 60-kilometrovej rýchlosti, stratil kontrolu nad svojim bicyklom a lakťom doslova odstrelil Lampaerta z ideálnej pozície. To, čo nasledovalo bolo ako z hororu.

Pripomenulo to jeho povestný finiš na Tour de France 2017, kde ho po podobnom súboji s Markom Cavendishom diskvalifikovali. Vtedy bol v tom Sagan nevinne.

“Mali sme rýchle preteky, ktoré sa skončili hromadným špurtom, ako sa predpokladalo. Bolo teplo, ale nie veľmi horúco, takže z tohto hľadiska to bolo znesiteľné. Tím tvrdo pracoval, aby kontroloval pelotón a dostal ma bezpečne na čelo. V cieľovej rovinke som bol v dobrej pozícii a odštartoval som skoro. Na páske ma predbehli, no celkovo to bol dobrý deň. Moja dnešná forma bola dobrá, takže sa teším na sobotňajšie Miláno – San Remo,” uvádza sa Saganovo vyjadrenie na oficiálnej stránke tímu Bora.

No to, čo stalo v Taliansku, je iba slabým odvarom dojazdu prvej etapy v Poľsku. Tu prišlo 50 metrov pred cieľom ku kolízii Dylana Groenewegena a Fabia Jackobsena. Groenewegen nezmyselne vybočil doprava a svojho súpera vytlačil na bariéru. Jackobsen do nej nabúral, preletel cez ňu a vrazil aj do jedného z fotografov. Tvrdý pád utrpelo aj niekoľko ďalších pretekárov – Marc Sarreau, Jasper Philipsen, Damien Touze a Eduard Prades. Všetko sa to odohralo v 80-kilometrovej rýchlosti. Podľa lekárky pretekov Barbary Jerschinovej bol Jakobsen vo veľmi vážnom stave, mal poranenú lebku, problémy s dýchacím systémom a priamo na trati ho museli vyše polhodinu oživovať. Lekári ho uviedli do umelého spánku.

 

Holandský cyklista Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quickstep) bojuje v o život po hrozivom páde v závere úvodnej etapy pretekov Okolo Poľska. Zdroj: TASR / AP

“Pacienta previezli v ťažkom stave a uviedli ho do umelého spánku. Najprv sme potrebovali stabilizovať obehovú sústavu a dýchanie. Cyklista má viacnásobné poranenia hlavy a hrudníka. Bude hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti a podstúpi kraniofaciálnu operáciu. Bude potrebný zásah špecialistov. Čas operácie bude závisieť od zdravotného stavu pacienta,” uviedol Pawel Gruenpeter, zástupca riaditeľa nemocnice v Sosnowci, kde Jakobsena hospitalizovali.

Najnovšie informácie o Jakobsenovom stave sú už pozitívnejšie, holandský cyklista už nie je v ohrození života. Je v stabilizovanom stave po viac ako päť hodinovej operácii hlavy a najmä tváre. Leží na jednotke intenzívnej starostlivosti a postupne ho preberú z umelého spánku. Lekári vylúčili poškodenie mozgu aj chrbtice, aj keď má Jakobsen mnohopočetné fraktúry tváre, čeľuste a očnice.

“Musíme počkať niekoľko hodín, aby sa prebral. Potom sa uvidí, aký je jeho zdravotný stav. Aj na základe výsledkov tomografu. Veríme, že neprišlo k poškodeniu nervovej sústavy,” povedal zástupca riaditeľa sosnowskej nemocnice Pawel Gruenpeter. Problém je, že Jakobsen bol po kolízii veľmi dlho resuscitovaný a stratil veľa krvi. “Keď som videl pád, obával som sa najhoršieho, po rozhovore s riaditeľom nemocnice cítim miernu úľavu,” povedal riaditeľ pretekov Czeslaw Lang.

 

Holandský cyklista Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quickstep) bojuje v o život po hrozivom páde v závere úvodnej etapy pretekov Okolo Poľska. Zdroj: TASR / AP

Groenewegen bude mať problémy aj s Medzinárodnou cyklistickou úniou, ktorá už avizovala otvorenie disciplinárneho konania. “UCI považuje správanie Dylana Groenewegena za neakceptovateľné a okamžite postúpila záležitosť Disciplinárnej komisii, aby požiadala o uloženie sankcii primeraných závažnosti týchto faktov,” napísala UCI v komuniké. Servítky pred ústa si nebral šéf Jakobsenového tímu Deceuninck-Quick-Step Patrick Lefevere. „Od Groenewegena to bol zločin. Za to by mal ísť do väzenia.” S ťažkými zraneniami skončil v nemocnici aj fotograf, do ktorého vpálil Jakobsen, no jeho stav sa takisto zlepšil.

 

Rakva s pozostatkami belgického cyklistu Bjorga Lambrechta z tímu Lotto–Soudal vystavená pri oltári kostola počas pohrebu v belgickom Knesselare. Zdroj: TASR / AP

Pred rokom zomrel Lambrecht

Je neuveriteľné, že k tragédii prišlo presne rok potom, ako 5. augusta 2019 zomrel na pretekoch Okolo Poľska belgický cyklista Bjorg Lambrecht. Bývalý jazdec tímu Lotto – Soudal stratil v 3. etape kontrolu nad bicyklom a vrazil do betónového priepustu pri ceste. Lambrechta oživovali priamo na mieste nešťastia, previezli ho do nemocnice, no tam podľahol zraneniu, ktoré malo za následok masívne vnútorné krvácanie. Mal iba 22 rokov.

Je smutné, že honba za víťazstvom, priveľa adrenalínu a stresu zatemňuje niektorým jazdcom mozog a stávajú na bicykli živými zbraňami hromadného ničenia. Stále je to iba šport a zlikvidovať súpera, aj keď nevedomky a v zápale boja je len ťažko ospravedlniteľné.

Mohlo by vás zaujímať