Domáce Koronavírus Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Neskutočná drzosť, hlúposť a arogancia. Krátkozrakosť hokejistu Marcela Haščáka pre zrušené play-off

Slovenský hokejový reprezentant Marcel Haščák počas tréningu pred turnajom v Poprade. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

BRATISLAVA – Koronavírus už dávno nie je iba lokálny, slovenský, európsky a ázijsky problém. Je to globálna pandémia a tak k nej treba pristupovať, vnímať ju a reagovať na každé reštrikcie, či mimoriadne opatrenia.

 

Netreba byť “hrdina” za každú cenu – ľahostajný, sebecký, premúdry a ignorantský. Jednoducho treba dodržiavať základné doporučované pokyny a nariadenia. Aj preto po všetkom čo sa deje nielen na Slovensku mimoriadne prekvapila a šokovala reakcia hokejistu Marcela Haščáka. 33-ročný útočník HC Košice totiž nevie “predýchať” rozhodnutie o predčasnom konci súťažného ročníka.

“Som nahnevaný a nedokážem to pochopiť ani prijať. Pre mňa je nepochopiteľné, že musíme ukončiť sezónu kvôli desiatim nakazeným ľuďom. Desať mesiacov tu chodíme na štadión, drieme a pripravujeme sa na to, aby sme niečo dokázali v play-off. Povedzme si pravdu, hokej zarába práve v play-off. A potom sa zíde pár hláv a povie – koniec! Naozaj to nedokážem prijať,” uviedol Marcel Haščák. (aktuálne je potvrdených už 21 prípadov, pozn, red.)

Slovenský hokejový reprezentant a útočník HC Košice. Zdroj: TASR / František Iván

V prípade eskalácie nákazy by 32-ročný popradský odchovanec takýto verdikt prijal, za rozumnejšie by ale považoval s rozhodnutím počkať. “Čo ak bude o dva týždne situácia lepšia? Nie som virológ, ale čo ak sa teraz oteplí a situácia sa zlepší? Budeme pozerať ako hlupáci, ako hrajú v Česku play-off?“ zamyslel sa Haščák. Nuž, pán Haščák by sa už nemal naozaj nad ničím dôležitým zamýšľať, ak aj áno, potom by to mal robiť iba doma v kuchyni. Povedať niečo tak arogantné a hlúpe chce naozaj bezchrbtovú povahu. Aj keby to povedal v afekte, pod tlakom či z dôvodu malej neinformovanosti. Tu nemôže argumentovať slobodou prejavu a vlastným názorom, v tejto situácii určite nie. Koronavírus nie je totiž monokel po údere pri mantinely, ale pandemická choroba.

Najmä keď to nebola jediná “sprostosť” čo vypustil do vetra po zrušení play-off.  “Prišli Slovan a Michalovce. Mali sme tu šesť až sedem ‘nabombovaných’ tímov a diváci sa tešili na parádne play-off. Ľudia by šaleli a mňa preto veľmi hnevá, že to teraz rozhodli takto rýchlo. V šatni sme mali tím, ktorý si rozumel a cítil som, že ťaháme za jeden povraz. Všetci sme sa tešili na podstatnú fázu play-off a teraz toto. Pre mňa je to jednoznačne unáhlené rozhodnutie, veď v Česku majú oveľa viac nakazených ako u nás. Pozerá sa len na to, aby sa ušetrilo a nepozerá sa na hráčov a divákov.“

Mimoriadne rokovanie zástupcov klubov Tipsport ligy vo Zvolene odkleplo koniec extraligy. Zdroj: TASR – Ján Krošlák.

Nuž ak sa budú udeľovať ceny za múdrosť roka máme ašpiranta na víťazstvo, keďže česká liga a play-off nebude a tam nikto podobne a prihlúplo nevyplakáva. Vláda Českej republiky vo štvrtok 12. marca vydala nariadenie, ktorým zakazuje od piatku 13. marca konanie všetkých športových akcií v krajine v kolektívnych športoch. Nemôže sa hrať ani bez divákov.

Aj ďalšia hra na city a emócie nemá v tejto situácii od Haščáka reálny základ. Podľa Haščáka budú totiž na tom najhoršie mladí hokejisti, ktorí ešte nemajú úspory a ocitnú sa bez peňazí. “Mohli sa ukázať v play-off a teraz možno niektorí z nich skončia s hokejom. Ďakujeme pánovi poslancovi Tittelovi a ľuďom, ktorí umožnili zmluvy SZČO. Sú najhoršie na svete, pretože teraz kluby vyhodia mladých hráčov a tí budú bez príjmu od marca do septembra. Z čoho majú žiť? Rodičia ich pošlú robiť do Kauflandu. Plačeme nad stavom nášho mládežníckeho hokeja a keď príde prvý problém, tak mladých hráčov ‘odpálime’. Ak by mali zamestnanecké zmluvy, mohli mať istotu a neboli by považovaní za podnikateľov. Povedzte mi, čo majú od zajtra hráči so živnostenskými zmluvami robiť. Tieto veci ma veľmi hnevajú,” zakončil Haščák svoj monológ na webe hokej.sk. Smutné a smutnejšie.

Slovenský hokejový reprezentant a útočník HC Košice. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Slovenské play-off je asi TOP súťaž galaxie, keďže po problémoch s koronavírusom prerušili ligu aj v NHL, kde určite hrajú ďaleko lepší a kvalitnejší hráči ako je Marcel Haščák. Pričom v zámorí ide určite o viac ako o slovenské play-off, no tam hokejisti pochopili hneď na prvý pokus o čo sa hovorí. Vie to aj kapitán Bostonu Zdeno Chára, ktorý napriek sklamaniu z prerušenia sezóny vyhlásil, že všetci v danej chvíli chápu, prečo musela NHL urobiť toto rozhodnutie. “Dnešné správy sa veľmi ťažko spracovávajú nášmu mužstvu, realizačnému tímu i fanúšikom na celom svete. Ako hráči milujeme, keď môžeme bojovať na ľade a napájať sa vášňou našich fanúšikov. Chápeme však, že táto výzva, ktorej v súčasnosti čelí celý svet, je väčšia ako šport. Plne rešpektujeme rozhodnutie NHL a želáme každému veľa zdravia. Verím, že sa čoskoro vrátime k hre, ktorú tak milujeme,” citoval oficiálny web NHL slovenského obrancu.

Aj kapitán Edmonton Connor McDavid si myslí, že liga urobila správny krok. “Zdravie ľudí a bezpečnosť sú v takejto chvíli priorita. Ako hráči podporujeme rozhodnutie NHL a NHLPA o prerušení sezóny pre bezpečnosť tímov a ich fanúšikov. Tešíme sa na deň, keď sa opäť vrátime k športu, ktorý milujeme a ktorý sa bude hrať v plných arénach,” povedal kanadský útočník. Ale my na Slovensku máme “nabobombované ” tímy a naša play-off je udalosť hokejového roka, ktorú zrušiť nikto nemôže.

Budú majstrovstvá sveta v hokeji bez divákov? Švajčiarsko zakázalo veľké športové akcie. Zdroj: TASR / František Iván

Aký to rozdiel medzi Haščákom a ďalšími hviezdami globálneho charakteru, ktoré majú vo svete športu meno. LeBron James a Stephen Curry z basketbalovej NBA to povedali po zrušení zámorskej súťaže na rovinu a to prídu pritom o ďaleko viac miliónov ako pán Haščák. “Ľudia, rušia sa športové podujatia, zatvárajú školy i pracoviská. To čo, naozaj potrebujeme, je zrušiť celý tento rok. Boli to poriadne tvrdé tri mesiace. Boh vás žehnaj a zostaňte zdraví,” zverejnil trojnásobný najlepší hráč finále NBA LeBron James z Los Angeles Lakers. V podobnom tóne sa vyjadril aj Stephen Curry z Golden State Warriors, dvojnásobný najužitočnejší hráč základnej časti NBA. “Neviem, k čomu mám prirovnať túto situáciu. Skrátka sa zašite a starajte sa o seba a o ľudí okolo seba. Basketbal sa v istom momente vráti, no práve teraz je dôležité iba to, aby ste sa chránili a zostali v bezpečí.”

Slovenský hokejový reprezentant a útočník HC Košice. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Čo dodať? Pán Haščák by asi potreboval, aby mu niekto veľmi detailne vysvetlil, o čo vlastne dnes na Slovensku ide, čo je koronavírus, aké má dôsledky a čo môže spôsobiť. Jeho egocentrické správanie a mimoriadne nevhodné vyjadrovanie je už za hranicou. V tejto situácii sa baviť hlavne o peniazoch, “nabombovaných” tímoch a nejakom nepodstatnom play-off je dokonalou antireklamou na šport a hokej. Takisto urážkou všetkých, ktorí nastavujú krk pri záchrane zdravia a životov na Slovensku v priamej konfrontácii s koronavírusom.

Mohlo by vás zaujímať: