Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Po prvýkrát v histórii nik nedostane Zlatú loptu. Športovec roka je vo hviezdach

Zlatú loptu pre najlepšieho svetového futbalistu v roku 2020 neudelia nikomu. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Zrušená olympiáda, MS v hokej, ME vo futbale, svetové a európske poháre, kvalifikácie, kontinentálne aj národné šampionáty… Svet športu je v roku 2020 poriadne zdecimovaný, no to ešte nie je ani zďaleka koniec.

 

Pohov si môžu dať aj organizátori rôznych koncoročných ankiet, prestížnych ocenení či galavečerov. Koronavírus jednoducho zlikvidoval nielen to, čo sa deje v priamom prenose na zemi, vo vzduchu či na vode, ale nie povedal aj všetkému zo zákulisia. Prvým výkrikom do tmy je v tomto smere vyhlásenie organizátorov prestížneho ocenenie Zlatá lopta, magazínu France Football. Tento rok totiž žiadna anketa nebude. Dôvodom je pandémia ochorenia COVID-19. “Po dôkladnom zvážení sme zistili, že nie sú splnené všetky podmienky,” uviedol editor magazínu Pascal Ferre. Nuž, a to je vec, aká nemá v histórii obdoby. Veď od roku 1956, kedy Stanley Matthews po prvýkrát získal Zlatú loptu, sa to ešte nestalo.

“Sezóna sa začala s určitými pravidlami a skončila sa s inými. Vo futbale nastalo veľa zmien a preto rok 2020 nemôžeme považovať za štandardný, hráči nemajú rovnaké podmienky. Chránime tak dôveryhodnosť Zlatej lopty a preto si dávame prestávku, čo je logické,” dodal Ferre. Zlatá lopta sa udeľuje po hlasovaní novinárov a dlhé roky ju mohol získať iba Európan. Neskôr to musel byť hráč, pôsobiaci na starom kontinente a od roku 2007 je anketa otvorená pre všetkých futbalistov planéty. Rekordérom je Lionel Messi, ktorý Zlatú loptu získal 6-krát, naposledy práve minulý rok. Christiano Ronaldo vyhral anketu 5-krát.

Dá sa očakávať, že v podobnom duchu, alebo vo veľmi diétnom šate, skončia aj ďalšie viac či menej významné ankety. Veď nie je čo a koho hodnotiť. V letných či zimných športoch sa poriadne nedokončila alebo ani nezačala žiadna relevantná súťaž, preteky či podujatia. Parametre na porovnávanie neexistujú. Ani manuál, podľa ktorého by sa dali vyberať a hodnotiť individuálne alebo kolektívne výkony, výsledky a úspechy.

Podobný osud čaká s veľkou pravdepodobnosťou aj slovenského Športovca roka, Futbalistu roka a ďalšie ankety. Po takomto športovom roku nemajú podobné ankety zmysel, ani váhu a už vôbec nie opodstatnenie. Otázne je, či ešte budú vôbec niekedy podobné akcie reálne. Pri súčasnej hystérii okolo nového koronavírusu, chaose a mediálnom masírovaní je šport to posledné, čo má prioritu.

Mohlo by vás zaujímať: