Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Slovenská postupová eufória s trénerskými otáznikmi a miliónovou príchuťou

Slovenskí futbalisti oslavujú postup na majstrovstvá Európy po víťazstve v Belfaste nad Severným Írskom. Zdroj: Facebook / futbalsfz.sk

BRATISLAVA – (Redakcia / TASR) História sa nebude pýtať, ako sa slovenskí futbalisti dostali na EURO 2020. Ani to, či tam patria, alebo či si to zaslúžia. Jednoducho sú tam a tým sú všetky podobné diskusie bezvýznamné. V dvoch barážových stretnutiach pretlačili dva ostrovné tímy a zaslúžili si miestenku medzi elitnou dvadsať štvorkou starého kontinentu.

 

Otázkou zostáva, koho je to vlastne úspech. Odvolaného trénera Pavla Hapala, jeho nástupcu Štefana Tarkoviča alebo iba hráčov? Reálne Hapalov, ktorý zvládol kvalifikáciu, dostal mužstvo do play-off, vybral základný káder, vytipoval si hráčov. Smotanu ale zlízal Tarkovič triumfom v Belfaste, hoci za pár dní, čo bol pri mužstve, nemohol hráčov nič naučiť. Evidentne zapôsobilo čaro prvého momentu, extrémna vnútorná motivácia každého hráča a najmä pozícia, v akej sa Hamšík a spol. nachádzali. Po kolapsoch s Česko, Škótskom aj Izraelom boli totiž v hlbokom výsledkovom a hernom suteréne kvality a nižšie sa už klesnúť ani nedalo. Aj preto museli a chceli celému Slovensku dokázať, že ešte majú srdce, že ešte nie sú úplne na odpis a že sa ešte dokážu postaviť na vlastné nohy. Aj preto bola eufória v kabíne po zápase na maxime a všetci si užívali slastný postup. Veď ten je viac ako príjemným prekvapením a pozitívny šokom.

“Som rád, že sme napokon ten zápas zvládli do víťazného konca. Takéto veci sa nestávajú každý deň. Naše mená už budú vždy zapísané, že sme to dokázali opäť. Niektorí chlapci ako Marek a ďalší už tretíkrát, niektorí prvý či druhý. Sme radi, že sme urobili ľudí šťastnými, sme šťastní aj my. Ďakujeme fanúšikom, ktorí stáli pri nás celú kvalifikáciu, verím, že sa čoskoro uvidíme spolu na štadióne,” zhodnotil duel Milan Škriniar. Cesta na EURO 2020 bola strastiplná, ale reprezentácii sa podarilo prekonať všetky ťažkosti  – zranenia, absencie pre pozitívne koronavírusové testy alebo vyhadzov trénera Hapala krátko pred finále play off.

“Možno niektoré výkony neboli také, ako by ľudia chceli. Musím povedať, že na predchádzajúcich zrazoch sme neboli všetci pokope, samozrejme ani teraz nie. Chýbali nám zranení hráči. Každý hráč sa v zápase snažil odviesť maximum, nevychádzalo to vždy, aj preto je dnešok veľkou satisfakciou. Bolo dôležité ísť tam, odmakať to, vedeli sme, že len jeden zápas nám delí od postupu. Zvládli sme to a satisfakcia je veľká,” dodal Škriniar.

Európsky šampionát bude po MS 2010 a ME 2016 tretím veľkým podujatím pre Mareka Hamšíka. 33-ročný kapitán slovenskej reprezentácie cítil po zápase v Belfaste veľké zadosťučinenie, úľavu a spokojnosť. “Veľmi ma teší, že sme dosiahli aj tretí postup na veľký šampionát. Dokázali sme potešiť celé Slovensko, naše rodiny, náš tím. Som pyšný na nás, na celé mužstvo. Je to veľká vec, na majstrovstvá Európy sa nepostupuje každý deň. Som rád, že sme to opäť dokázali a treba si to ceniť. Treba si užiť túto chvíľu, naozaj, dosiahli sme veľkú vec. Treba si užiť moment, je to čerstvé a niečo veľké pre slovenský futbal. Celý slovenský ľud sa spája pri veľkých podujatiach, ako je to pri hokeji, tak je to i pri futbale. Sme radi, že sa nám to podarilo, a že sme zomkli celý štát, ktorý nám bude držať palce na majstrovstvách Európy,” povedal Hamšík.

Slovenskí futbalisti sa po víťazstve nad Severným Írskom prebojovali na majstrovstvá Európy. Zdroj: TASR

Slovensko sa tak na EURO 2020 stretne s Poľsko, Švédskom a Španielskom. Kde, to je stále otázne. Pôvodný model s dvanástimi účastníckymi mestami je v súčasnosti nereálny pre koronavírusovú situáciu v Európe. Aj naše dva duely v Dubline a jeden v Bilbau. Hovorí sa o Rusku, ako o  jedinom organizátorovi, no stále nie je nič jasné. Okrem našej pozície. Sme v skupine outsideri hovoriť momentálne o ambíciách a postupe je v rovine vtipnej irónie. Poteší každý bod, každé víťazstvo bude niečo špeciálne. Reprezentácia sa musí totiž najskôr vysporiadať so svojimi internými problémami. A tých má požehnane.

Tým prvým je určiť, kto bude hlavný tréner, keďže Tarkovič má zmluvu iba na tri týždne a zápasy so Severným Írskom, Českom a Škótskom. V hre sú veľké mená a rôzne osobnosti. Pavel Vrba a Vladimír Weiss starší. Po postupe bude dilema, koho posadiť na lavičku ešte väčšia a zákulisný lobing maximálny. Hapal totiž niečo zasial, Tarkovič úrodu zožal, ale kto za ňu dostane tučnú odmenu? “Tarkovič by mal pokračovať ďalej. Spravil rozumný krok, keď sa obklopil kvalitnými asistentmi Marekom Mintálom a Samuelom Slovákom. Nie je dôvod niečo riešiť, výsledok so Severným Írskom podľa mňa vyriešil trénerskú otázku,” vyjadril sa legendárny slovenský futbalista Ľubomír Moravčík.

Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik navrhne 1. decembra výkonnému výboru zväzu zotrvanie Štefana Tarkoviča na poste trénera reprezentácie SR. Prvý muž SFZ to potvrdil na piatkovej tlačovej konferencii po návrate slovenskej výpravy z Belfastu. “Zmena reprezentačného trénera, to nie je nič jednoduché. Ak niekoho oslovíte, musíte byť stopercentne presvedčení, že ide o správneho človeka. Poznám ho, vyše 5 rokov bol asistentom Jána Kozáka. Neskôr sa stal technickým riaditeľom SFZ a boli sme v dennom kontakte. O futbale vie Štefan takmer všetko. Rozhodnutie sme tak nevnímali, že bude len dočasným trénerom. To skôr médiá mu dali tento prívlastok. Máme priestor rozhodnúť sa ako ďalej. Môžem povedať, že ja 1. decembra na výkonný výbor prídem s návrhom, aby Štefan Tarkovič bol trénerom na ME aj v ďalšom kvalifikačnom období,” povedal Kováčik.

“Pre mňa to osobné nastavenie bolo také, že som vnímal, že idem do zrazu, kde budú tri zápasy. A že ten so Severným Írskom bude kľúčový nie pre mňa, ale pre Slovensko. Aby sme urobili ľuďom radosť a EURO na Slovensko priviezli. Druhá vec je, že som chcel, aby sa hráči zomkli, a aby videli, že to má význam. To, čo teraz povedal pán prezident, je pre mňa česť, ocenenie toho čo sme dosiahli a samozrejme budem rád, ak to výkonným výborom prejde,” zareagoval na prezidentove slová Tarkovič.

Slovenskí futbalisti sa po víťazstve nad Severným Írskom prebojovali na majstrovstvá Európy. Zdroj: TASR

Veľkým problémom je momentálne malá herná prax hráčov základnej jedenástky, ich kondičné resty a takmer nulová ponuka útočníkov. Tu musíme za sedem mesiacov vyčarovať z vody niečo nemožné. Duely s Írskom a Severným Írskom sme zvládli silou vôle, ale stále sa spoliehať na šťastie, náhodu a slabší súperov deň nejde donekonečna. Teraz po postupe sú však tieto starosti príjemnejšie. Zaujímavé bude sledovať aj aktivitu hráčskych agentov a ich vplyv na šampionátovú nomináciu. Druhá vec je, ako úspech celkovo pomôže slovenskému futbalu a čo z neho vyťaží. Po skúsenostiach z minulosti sú totiž obavy namieste.

Na jednej strane sú milióny eur od UEFA za postup a účasť na EURO 2020. Potom je tu pridaná reklamná a marketingová hodnota z postupu pri podpore a rozvoji futbalu u nás a nakoniec, čo z toho všetkého budú mať deti, mládež a amatérsky aj profesionálny futbal. Sľubov a plánov je vždy po každom takomto úspechu veľmi veľa, no väčšinou zostane iba pri nich. “Treba si uvedomiť, že sme malá krajina, navyše celú spoločnosť i futbal trápi pandémia koronavírusu a peniaze chýbajú aj futbalu. A práve tento postup je preto vítaná injekcia pre fanúšikov, pre spoločnosť a v neposlednom rade aj pre SFZ, ktorý získa isté finančné prostriedky. Slovenský futbal, ale aj šport ako taký, potrebuje úspech. Úspech a peniaze,” dodal Moravčík.

Postupom na ME si zväz polepší aj finančne. Na účet mu príde 9,25 milióna eur. Je to o 1,25 milióna viac, ako dostali národné federácie za postup na predchádzajúci šampionát vo Francúzsku. “Tretina je pre hráčov a realizačný tím, druhá na náklady spojené s Eurom a tú tretiu chceme investovať do rozvoja. Do akadémií sme už dali v predchádzajúcom období viac ako tri milióny a v tom chceme pokračovať,” povedal Kováčik s tým, že zväz bude myslieť pri prerozdeľovaní financií aj na predchádzajúci realizačný tím.