Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Slovenský futbal vymyslel nezmysel, ktorý je všetkým na smiech. Kluby sa chcú súdiť

Futbaloví fanúšikovia Slovana Bratislava si originálnym spôsobom pripomenuli 101. výročie založenia klubu. FOTO TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Slovenský futbal už roky bojuje nielen so svojou (ne)kvalitou, minimálnym diváckym záujmom a nízkym marketingovým potenciálom, ale aj s takým množstvom alibizmu, že to až nie je pravda.

 

Pri každej problematickejšej situácii dokážu “futbaloví pohlavári” vykúzliť také salto mortale, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani akrobati v preslávenom Cirque du Soleil. Poslednú ochutnávku ponúkli všetkým futbalovým (ale aj športovým) fanúšikom pri rozhodovaní o tom, ako a či by vôbec mala pokračovať sezóna. Napokon sa bude hrať nadstavba o titul aj o záchranu v skrátenom 5-kolovom režime, pričom význam takéhoto návrhu je nulový. Slovan má pred Žilinou k dobru 10 bodov, hrá sa o 15, takže ak by aj “belasí” postavili iba dorastencov, titul s najväčšou pravdepodobnosťou získajú. Odohrá sa jedno kolo a z ligy budú prípravné zápasy za body.

No bonbónikom je skupina o záchranu, kde nik nevypadne – tak to je rozhodnutie pánov zo Slovenského futbalového zväzu (SFZ) na Nobelovu cenu za kombinatoriku. Kto vymyslel takýto nezmyselný model, tak ten musí mať minimálne tri vysoké školy. Argument, že do 20. júla musí Slovenský futbalový zväz nahlásiť Európskej futbalovej únii (UEFA) účastníkov európskych klubových súťaží, je ďalším alibizmom z kategórie nezmysel roka. Kluby mohli a mali hrať systémom streda – sobota – streda, a všetko by stihli. Alebo sú tak slabo pripravení, že by podobnú záťaž nezvládli? Potom to chce zmenu zamestnania a voľné víkendy budú samozrejmosťou.

Futbalová liga na Slovensku bude pokračovať v limitovanom režime od 13.júna. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Aj vyjadrenie: “diskusia bola náročná, ale korektná, dôležité je, že máme dôležitú správu pre futbal a fanúšikom sme ukázali, že vieme bojovať,” ktoré odprezentoval prezident Únie ligových klubov (ULK) Ivan Kozák, by si mohli “šéfovia ligy” odpustiť. Sú to iba prázdne frázy pre nikoho. Nečudo, že na ULK má poriadne nervy generálny manažér Slovana Bratislava Ivan Kmotrík ml. a má pravdu. “Povedzme si to na rovinu – skrátený formát nemá žiadne iné opodstatnenie ako osobné záujmy klubov, ktorým vyhovuje udržať si svoje postavenie či nevypadnúť. Nič nám nebránilo odohrať desať kôl a rozohrať sa pred novou edíciou európskych pohárov. Pri súčasnom vývoji ho považujeme za alibistický a vôbec sa nemal dostať na rokovací stôl, “ povedal Kmotrík.

Ligu totiž oživíme len naoko a bez skutočného športového náboja, čo nepomôže ani sledovanosti televíznych zápasov, ani úrovni ligy, ani diváckemu záujmu. “O čo máme v schválenom formáte hrať? My môžeme byť po prvom kole majstri, rovnako aj na druhom a treťom mieste môže byť rýchlo rozhodnuté. Z ligy by nemal nikto vypadnúť, čo je neférové pre lídra druhej ligy, ktorá ešte nebola predčasne ukončená. V súťaži bude prevaha tímov, ktoré budú hrať o nič. Naša liga týmto rozhodnutím získala status zbytočnej. Športová úroveň a divácky záujem tak len klesnú,” doplnil generálny manažér Slovana. Nuž slovenský futbal si opäť raz vybral menej náročnú, menej problematickejšiu, ale o to viac alibistickejšiu a klasickú cestu. Aj preto má takú reputáciu. Lebo sa bojí rizika, zdravých experimentov a permanentne sa schováva za svoje fiktívne záujmy. Tam, kde má byť vizionárom, je iba nudným komparzistom.

Futbalová sezóna bude pokračovať 13.júna v skrátenom formáte, ktorý vyvoláva množstvo otáznikov a diskusií. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Navyše futbalový zväz si môže ešte poriadne skomplikovať život rôznymi súdnymi žalobami. Jednu veľmi aktuálnu už avizuje MFK Dukla B. Bystrica po rozhodnutí ÚLK, že v tejto sezóne nik z najvyššej Fortuna ligy nezostúpi a nik do nej nepostúpi. Líder druhej ligy sa tak cíti byť podvedený. “Vedenie MFK Dukla Banská Bystrica sa cíti mimoriadne dotknuté a podvedené z rozhodnutia ÚLK, na základe ktorého žiadny klub z prvej ligy nevypadne a tým pádom, nikto z druhej ligy nepostúpi. Vypočítavosť zachraňujúcich sa klubov v prvej lige prekonala všetky konferenciou schválené normy, súťažný poriadok a športovú etiku,” píše sa v stanovisku na oficiálnej stránke Dukly Banská Bystrica. Dukla bola v druhej lige na prvom mieste o tri body pred Dubnicou.

“Vyše 10-mesačná úctyhodná snaha funkcionárov a hráčov bola dehonestovaná na pôde Únie ligových klubov, kde kluby svojím rozhodnutím zásadne zasiahli do diania druhej ligy, s ktorou činnosť ÚLK nesúvisí ani okrajovo. Vysoko si vážime vyjadrenie pána Ivana Kmotríka ml., ktorý sa ako jediný kriticky vyjadril k rozhodnutiu ÚLK s ohľadom na druhú ligu a snahou nášho klubu zabojovať o postup do Fortuna ligy. Treba pripomenúť, že klub ŠK Slovan Bratislava, ktorý pán Kmotrík zastupuje, je najmenej negatívne dotknutý týmto rozhodnutím, no práve tu vidno, komu záleží na futbale a komu na osobnom prospechu,” uviedli funkcionári z Banskej Bystrice.

Sprava prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák a výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák. ZDROJ: TASR / Martin Baumann

Proti verdiktu sa chcú pod Urpínom brániť aj právnou cestou. “Vedenie klubu momentálne zvažuje právne kroky iniciované z dôvodu náhrady škody, nakoľko sponzori, ako aj klub samotný, investoval do prebiehajúcej sezóny nemalé finančné prostriedky, ktoré ľudia spoza stola nasmerovali rovno na skládku. Heslo, ktorým sa riadi futbal na Slovensku ‘Futbal nás spája’, by nemalo byť len zdrapom použitého toaletného papiera, pretože znie po takomto rozhodnutí mimoriadne paradoxne alebo až smiešne. V situáciách, keď je v záujme klubov 1. ligy presadiť akékoľvek zmeny na konferenciách SFZ, tieto kluby neváhajú kontaktovať nás – zástupcov 2. ligy a získať tak potrebnú podporu, no v situácii, kedy sme pre tieto kluby len akýmsi trhacím kalendárom, nám aj takýmto rozhodnutím nezabudnú pripomenúť, že sme pre nich nepotrební účastníci nepotrebnej súťaže,” doplnili informácie funkcionári B. Bystrice.

Svoje stanovisko k celej fraške poskytla aj Únia ligových klubov, no opäť raz ex-post. Odkazovanie si stanovísk, argumentov a výhovoriek podobným spôsobom – to je zvláštne, nežiadúce a hlavne nepochopiteľné. Najskôr snáď mali všetci kompetentní o veciach dôsledne, spolu a pragmaticky diskutovať a až potom sa ospravedlňovať ako malí chlapci. Tieto slovenské “hókusy – pókusy” sú totiž iba vhodným námetom na komediálne predstavenia ochotníckeho charkteru.

Mohlo by vás zaujímať: