Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Športovcom roka je Petra Vlhová. Vyhrala v ankete, ktorá vôbec nemala byť

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala v ankete Športovec roka 2020. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Najlepším športovcom Slovenska za rok 2020 je zjazdárka Petra Vlhová, ktorá tak obhájila prvenstvo z minulého roka. Druhý skončil cyklista Peter Sagan, tretí hokejista a víťaz Stanley cupu Erik Černák. Najlepším kolektívom za rok 2020 sú futbalisti Slovenska, ktorí postúpili na majstrovstvá Európy. Športovou legendou pre rok 2020 sa stal hokejista Igor Liba.

 

Bol to zvláštny športový rok. Ešte do februára išlo všetko podľa plánu a nič nenaznačovalo, že by sa za ďalších deväť mesiacov rozmetalo na prach. Nezdolateľným súperom sa stal koronavírus, ktorý diktoval a určoval, čo bude a čo nie. V každom športe a na všetkých úrovniach. Zrušila sa olympiáda v Tokiu, majstrovstvá Európy vo futbale, majstrovstvá sveta v hokeji, atletické halové MS aj ME vonku, tenisový Wimbledon, všetky národné aj kontinentálne šampionáty, svetové poháre, národné majstrovstvá, ligové súťaže. Sezónu v improvizačnom režime zachraňovali aj za cenu miliardových strát v NHL či v NBA. Iba cyklisti, aj keď v skrátenom a poriadne hektickom období, si mohli povedať, že odjazdili až na pár výnimiek všetko čo mali. Bol to rok, ktorý bol nielen termínovo postavený na hlavu, ale odohrával sa v ríši duchov. Bez divákov, fanúšikov, v sterilných bublinách, pri extrémnych bezpečnostných opatreniach.

 

Peter Sagan po víťazstve v 10. etape na cyklistických pretekov Giro d ´Italia. Zdroj: facebook giroditalia.it

Bol to rok, ktorý bol tiež poznamenaný nevyčísliteľnými finančnými stratami. Krvácali národné športové federácie, zväzy, asociácie, majitelia, kluby, sponzori, športovci, organizátori, televízne spoločnosti. Bol to rok, kedy bolo dôležité prežiť. Víťazstvá, triumfy, medaile boli tentokrát iba sekundárnym prvkom. Aj preto vyznieva prinajmenšom zvláštne, že sme na Slovensku zorganizovali anketu Športovec roka. Anketu, ktorá je aj za normálnych okolností viac anketou o najpopulárnejšieho či najobľúbenejšieho športovca.

“Ako strešná organizácia slovenského športu sa Slovenský olympijský a športový výbor rozhodol aj tento rok zastrešiť vyhlasovanie výsledkov významnej a tradičnej ankety, ktorá púta pozornosť celej spoločnosti. V končiacom sa roku 2020 sa športový kalendár neustále otriasal v základoch. Napokon sa však podarilo usporiadať pomerne veľa športových akcií, na ktorých sa presadili aj slovenskí športovci. V neľahkých časoch prinášali fanúšikom radosť a nádej, že život sa vráti do normálnych koľají,” vysvetlil organizovanie ankety prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala v ankete Športovec roka 2020. Zdroj: TASR / Martin Baumann

V roku 2020 nemala reálny význam už aj tým, že sa vyhlasovalo päť najlepších jednotlivcov a iba jeden víťazný tím. Podmienky na porovnávanie, hodnotenie a analyzovanie boli totiž absolútne rozdielne, neštandardné a neférové. Iba Peter Sagan a Petra Vlhová mali ako tak za sebou normálnu sezónu. Všetci ostatní boli limitovaní koronavírusom, ktorý bol hlavným režisérom a dramaturgom športového roka 2020. Anketa vôbec nemala byť, jej zmysel sa totiž skončil začiatkom marca, kedy COVID-19 zrušil všetko do radu.

“Bolo nám, prirodzene, ľúto, že mnohí naši športoví reprezentanti nemohli v tomto roku ukázať svoj kumšt na významných podujatiach a ‘zabojovať’ svojimi výsledkami aj v ankete Športovec roka. Ďalších úspešných reprezentantov sme však o túto populárnu možnosť nechceli obrať, preto sa hlasovalo opäť, hoci o menší počet vyzdvihnutých miest než v minulosti,” povedal na margo ankety spoluorganizátor ankety a predseda Klubu športových redaktorov Tomáš Grosmann.

 

Olympijsky víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 kilometrov Matej Tóth. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Vrcholom roka mala byť olympiáda a tá nebola, ME vo futbale – neboli, MS v hokeji – neboli. Podobne atletika, basketbal, tenis, hádzaná, kanoistika…

Niet pochýb, že Vlhová je u nás momentálne spolu so Saganom jedinou globálnou hviezdou, a že obaja sú na absolútnom vrchole popularity, marketingového, mediálneho aj finančného sveta. A zrejme by skončili v prvej trojke aj keby sezónu nepoznačil vírus. Anketa Športovec roka však nie je iba o nich dvoch. Je to anketa o všetkých slovenských športovcoch a tí nemali rovnaké hodnotiace podmienky.

Špekulácie, kombinácie a rôzne hypotézy sú totiž takisto obľúbenou slovenskou disciplínou. Veď čo ak by získal Matej Tóth zlato na olympiáde v Tokiu? Ján Volko by podobne vyhral šprint na európskom a svetovom šampionáte, mal medailu z OH? To isté kanoisti a vodní slalomári? Čo by bolo viac, ktorý úspech je cennejší a glorifikovanejší? To je práve to. Keby, keby keby… Úspech nie je merateľná exaktná veličina a preto aj anketa Športovec roka mala mať iba informačný charakter. Ak by totiž nebol žiadny víťaz, nik by sa neurazil, ani neponížil. V situácii, v akej bol šport v roku 2020, by to bolo jediné objektívne rozhodnutie. Športovec roka má byť renomovanou, rešpektovanou a objektívnou anketou. Nie iba povinným vyplnením televízneho času.

 

Hokejisti Tampy sa tešia zo zisku Stanleyho pohára po výhre 2:0 v šiestom zápase finále play off NHL proti Dallasu. Zdroj: TASR / AP

Športovec roka 2020

1. Petra VLHOVÁ (zjazdové lyžovanie)      457  bodov
2. Peter SAGAN (cestná cyklistika)            257
3. Erik ČERNÁK (ľadový hokej)                 247
4. Ján VOLKO (atletika)                              102
5. Matej TÓTH (atletika)                               76
6. Martin DÚBRAVKA (futbal)                    46
7. Andrej SEKERA (ľadový hokej)              43
8. Ivona FIALKOVÁ (biatlon)                      24
9. Milan ŠKRINIAR (futbal)                         21
10. Paulína FIALKOVÁ (biatlon)                 20

Petra Vlhová: “Veľmi sa teším z ocenenia Športovec roka. Je to pre mňa bonus za výsledky a drinu, ktorú podstupujem. Prežívam podobné pocity ako minulý rok, keď sa mi tiež podarilo triumfovať. Aj vlani, aj tentoraz som dala do toho všetko, splnila som si niektoré sny. Táto sezóna sa ešte nekončí, verím, že bude ešte úspešne pokračovať.”

Erik Černák: „Je veľmi príjemné, že som sa dostal medzi trojicu najúspešnejších športovcov na Slovensku. Potešilo ma to. Veľa športovcom u nás sa niečo podobné nepodarí, aj preto si to užívam. Je to zadosťučinenie za tvrdú prácu, ktorú robím.“

Ján Volko: „Rok 2020 bol veľmi zvláštny, bolo málo podujatí, na ktorých sa dali dosahovať nejaké výsledky. Som maximálne spokojný. Keď sa pozriem, kto je predo mnou, byť štvrtým v ankete Športovec roka nie je zlé. Možno trocha zamrzí, že som tretíkrát štvrtý a neposunul som sa dopredu, ale vážim si aj štvrté miesto. Športoví odborníci to nemali tento rok ľahké vzhľadom na minimum veľkých súťaží.“

Matej Tóth: “Veľmi sa teším z ocenenia v roku, keď som uvažoval o konci kariéry. Ešte pred zopár mesiacmi som si myslel, že je konečná a o tomto čase už budem mať tenisky na klinci. Ďakujem všetkým, ktorí ma podporili a držali mi palce, aby som to ešte neukončil. Podarilo sa, makali sme, zostal som zdravý, čo bolo asi najdôležitejšie, zašľapal som výborný výkon a dnes som už v plnej príprave do Tokia. Držte mi palce, aby to vyšlo aj tam a možno o rok sa budeme tešiť z ďalšej ceny.”

Igor Liba: „Veľmi si vážim, že som sa zaradil medzi legendy ako ďalší hokejista po mojom veľkom vzore Jozefovi Golonkovi, na ktorého sme sa hrali ako deti počas hokejových zápasov na ulici. Pred rokom sa Športovou legendou stal môj veľký kamarát Jozef Plachý, s ktorým si mám vždy čo povedať. Som rád, že sa na mňa stále nezabúda.“

Slovenský šprintér Ján Volko (druhý sprava) vo finále šprintu na 60 metrov na halových majstrovstvách Európy v atletike v Glasgowe. Zdroj: TASR / AP

ŠPORTOVCI ROKA NA SLOVENSKU od roku 2010

2010 Anastasia Kuzminová (biatlon)
2011 Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom)
2012 Zuzana Štefečeková (streľba)
2013 Peter Sagan (cyklistika)
2014 Anastasia Kuzminová (biatlon)
2015 Peter Sagan (cyklistika)
2016 Matej Tóth (atletika)
2017 Peter Sagan (cyklistika)
2018 Anastasia Kuzminová (biatlon)
2019 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)                                                                                                                                                                                        2020 Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)

Kolektívy od roku 2010

2010 futbalisti Slovenska
2011 volejbalisti Slovenska
2012 hokejisti Slovenska
2013 basketbalistky Good Angels Košice
2014 futbalisti Slovenska
2015 futbalisti Slovenska
2016 štvorkajak Slovenska
2017 miešané družstvo SR v zjazdovom lyžovaní
2018 štafeta biatlonistiek Slovenska
2019 hliadka 3xC1 vodných slalomárov SR                                                                                                                                                                                    2020 futbalisti Slovenska

Športové legendy

2010 Ján Zachara (box)
2011 Jozef Golonka (hokej)
2012 Jozef Adamec (futbal)
2013 Anton Frolo (hádzaná)
2014 Eva Šuranová-Kucmanová (atletika)
2015 Karol Divín (krasokorčuľovanie)
2016 Marianna Némethová-Krajčírová (športová gymnastika)
2017 Jozef Pribilinec (chôdza)
2018 Stanislav Kropilák (basketbal)
2019 Jozef Plachý (atletika)                                                                                                                                                                                                                2020 Igor Liba (hokej)