Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Žilinská realita alebo fikcia? Likvidácia futbalového klubu zaváňa účelovosťou a špekuláciami

Sedemnásobný slovenský futbalový majster prepustil 17 hráčov a je v likvidácii. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Každý zázrak trvá tri dni, senzácia 24 hodín. U nás určite. Keď obletela Slovensko informácia, ako ide druhý najúspešnejší futbalový klub MŠK Žilina do likvidácie a 17 hráčov ligového mužstva dostalo výpoveď, nastala jemná panika, šok a začali sa šíriť katastrofické scenáre všetkého druhu. Čo teraz nastane v iných kluboch?

Po vytriezvení a zreálnení faktov to môže byť, a asi aj bude, inak. „Rozpočet klubu na rok 2020 je postavený na príjme z transferov hráčov počas letného prestupového obdobia. Dnes je viac ako pravdepodobné, že príjem z letných prestupov sa bude blížiť nule. Najväčšiu časť osobných nákladov klubu tvoria mzdy profesionálnych hráčov,” uvádza sa v reakcii klubu k súčasnej situácii. Podľa likvidátora MŠK Žilina Rastislava Otrubu dal klub výpoveď hráčom s najvyššími základnými platmi a hráčom, ktorým končia zmluvy v letnom alebo zimnom prestupovom období. Podľa vyjadrenia MŠK Žilina je príjem hráčov 4 až 10-násobne vyšší ako strop aktuálneho príspevku stanoveného vládou SR. “Hráči, ktorí dostali výpovede, môžu rátať s platmi za mesiac marec a apríl v plnej výške. Viacerí z toho môžu skromne žiť dva roky. Niektorí hráči zarábajú trikrát viac ako riaditeľ klubu,” povedal okrem iného Jozef Antošík v rozhovore pre denník SME. To je informácia z jednej strany barikády. Ale hráči majú úplne inú verziu príbehu.

Sedemnásobný slovenský futbalový majster prepustil 17 hráčov a je v likvidácii. Zdroj: TASR

Brankár MŠK Žilina Dominik Holec tvrdí, že sa chceli s vedením dohodnúť na znížení príjmov počas trvania pandémie koronavírusu. Nesúhlasili však s drastickými škrtmi, ktoré im navrhol klub. “Tým hráčom, ktorí sme boli nazvaní lídrami, prišiel návrh na krátenie zmlúv o 80 percent, čo je podľa mňa veľmi veľa. Chceli sme s tým niečo robiť, aby sme sa normálne s klubom dohodli a vyšli si v ústrety. To, že bolo prezentované, že sme nechceli jednať, že sme nechceli ísť dole s platom, to vôbec nie je pravda. Momentálne bolo na nás hodené, že my sme tí zlí, že my sme tí darmožráči, ktorí nechcú jednať, ktorí nechceli ustúpiť zo svojho luxusu a podobné veci, aké sa k nám teraz dostávajú od ľudí. Príde mi to nefér, lebo my sme boli ochotní jednať, ale k tomu nikdy neprišlo,” povedal Holec.

Jeho slová potvrdila aj Únia futbalových profesionálov (ÚFP), ktorá hráčov zastupuje. “Futbalisti MŠK Žilina boli ochotní prejaviť solidaritu a pristúpiť na zníženie základných platov. O konkrétnych podmienkach chceli s klubom rokovať prostredníctvom Únie futbalových profesionálov. Je právom hráčov byť odborovo zastúpení. Nemôže to byť dôvod na vypovedanie zmluvy. ÚFP klub oslovila s návrhom na rokovanie, na tento návrh však neprišla žiadna odpoveď. Po vznesení tejto legitímnej požiadavky zo strany hráčov nebol klub MŠK Žilina ochotný ďalej rokovať. V žiadnom prípade preto nie je pravda, že sa klub ocitol v tejto situácii kvôli neochote hráčov vzdať sa časti svojich základných platov,” uvádza sa v stanovisku ÚFP.

Žilinský futbalista Róbert Boženík spôsobil na Slovensku poriadny rozruch okolo prestupu do Feyenoordu Rotterdam. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Nuž a kde je pravda? Pozrime sa na vec cez prestupy, ktoré klub považuje za najdôležitejšiu a prakticky jedinú formu príjmu klubu. Kde sú peniaze za Škriniara, Bénesa, Boženíka, Kweukeho alebo Mihálika? Prejedli sa, zle investovali, stratili sa, niekto ich má na účte? Veď to boli top lukratívne transakcie, ktoré naliali do pokladne klubu milióny eur. Žilina má v názve skratku MŠK, čiže Mestský športový klub. To je Žilna rozpočtovo závislá iba na “letných prestupoch hráčov”? Čo európske poháre, televízne práva, marketing, sponzoring?

Podľa zástupcov klubu pri poslednom väčšom transfere – v januárovom prestupe Róberta Boženíka (údajne za 5 miliónov eur) do Feyenoordu Rotterdam – musel klub pristúpiť na splátkový kalendár, pričom doteraz zinkasoval z Holandska len desatinu transferovej sumy. Nuž a to je koho manažérska chyba, kto si dohodol takéto podmienky? Hráčov, realizačného tímu, fanúšikov, klubových zamestancov? Že majú hráči veľké platy aj kráľovské prémie? Asi im ich niekto navrhol a podpísal s nimi zmluvy. Teraz vyplakávať, že osobné náklady tvoria 60 až 70 percent celkových nákladov je zvláštne, amatérske a účelové.

Brankár futbalistov MŠK Žilina Dominik Holec nesúhlasí s vyjadreniami majiteľa klubu na adresu hráčov o znížení platov. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Tu si treba naliať čistého vína. Podľa spoločnosti Deloitte, ktorá analyzovala Futbalovú finančnú ligu (FFL) 2019 v oblasti výnosov z hospodárskej činnosti slovenských klubov, dosiahol MŠK Žilina najvyššie príjmy medzi účastníkmi Fortuna ligy. Výnosy v hodnote 12 318 842 EUR predstavujú rekord v celkových výnosoch jedného klubu u nás od roku 2014. Mimochodom, okrem prestupu Boženíka Žilina veľmi lukratívne predala aj Dávida Hancka a Samuela Mráza do talianskych klubov v lete 2018. Podľa portálu transfermarkt.com bola suma za predaj Hancka 3 800 000 EUR a pri predaji Mráza získal MŠK 1 500 000 EUR. Takže spolu je to iba za týchto troch hráčov 10,3 milióna eur… To musia mať v Žiline extra veľké výdavky a réžiu, keď musí ísť klub po necelých troch týždňoch karantény do likvidácie.

Sedemnásobný slovenský futbalový majster prepustil 17 hráčov a je v likvidácii. Zdroj: TASR

Je tu ešte aj iný uhol pohľadu. Ak dostali hráči jednostrannú výpoveď, nemali by dostať aj odstupné? Nie je to porušenie pravidiel UEFA či FIFA? Alebo platí iba jednostranná politika a argumentácia majiteľa klubu Jozefa Antošíka, ktorý si chce týmto spôsobom iba získať osobnú lojalitu a neskončiť ako pri Boženíkovi, ktorý si postavil hlavu? Ak by sme chceli ďalej konšpiratívne uvažovať a špekulovať, potom by tu bola ešte jedna teória, prečo to všetko nesedí. Žilina má v rámci slovenského futbalu mimoriadne postavenie. Žiadny iný klub nemal tak široko otvorené dvere do reprezentácie, ako práve Žilina a jej hráči.

Svojho času o tom veľmi zapálene hovoril bývalý reprezentačný tréner Ján Kozák. Medzinárodným manažérom reprezentácie je Karol Belaník, ktorý je v Žiline športovým manažérom, čo je jednoduchý model… Hráč v reprezentácii má vyššiu cenu, trhovú hodnotu a, samozrejme, aj plat. Výhoda pre klub aj hráča. Profit pri prestupoch, vyšší kredit klubu, vyššie príjmy. Ešte raz si to zopakujme – Žilina mala v oblasti výnosov z hospodárskej činnosti slovenských klubov najvyššie príjmy medzi účastníkmi Fortuna ligy v hodnote 12 318 842 EUR. Takže je to všetko iba žilinská účelová hra, vydieranie, mediálna konšpirácia alebo iba zavádzanie verejnosti? Veľa otázok, málo odpovedí.

Mohlo by vás zaujímať