Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Zvláštna nominácia futbalovej reprezentácie. Tréner Tarkovič zavolal kontroverzného Weissa

Slovenský futbalista Vladimír Weiss mladší je novým hráčom v reprezentácii. Bratislava. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Slovenská futbalová reprezentácia má pred sebou mimoriadne dôležité stretnutia o EURO 2020, ale aj v Lige národov, kde máme veľmi reálnu šancu vypadnúť do výkonnostne slabšej C kategórie.

 

Aj preto sa po výmene trénera Pavla Hapala očakávala úplná mobilizácia. Hráčska, funkcionárska, trénerská. Na reprezentačnú lavičku sa na duely v Severnom Írsku, doma so Škótskom a v Česku posadil “nový muž” Štefan Tarkovič. Iba na tieto tri zápasy – čo už samo o sebe je veľmi netradičné a zvláštne riešenie. Umocnilo to dojem, že na zväze nemali a nemajú pripravené žiadne riešenie pre podobné krízové situácie. Žiadnu poriadnu alternatívu, žiadne veľké meno a osobnosť, ktorá by mala byť pri futbalovej reprezentácii. Aj špekulácie s príchodom vyhodeného českého trénera Pavla Vrbu z Bulharska to iba potvrdzujú.

Podobne je to aj s nomináciou hráčov, kde po blamáži s Českom, Škótskom a Izraelom začali v sídle futbalového zväzu nahlas uvažovať o reinkarnovaní vyslúžilcov Martina Škrtela, Tomáša Hubočana a Adama Nemca. Tarkovič po príchode na slovenskú lavičku avizoval, že na stretnutie so Severným Írskom sa pokúsi osloviť aj bývalých hráčov. “Povedal som pri nástupe do funkcie, že oslovím všetkých, ktorí sú na takej úrovni, aby mohli reprezentácii pomôcť a dokážu odohrať dobrý zápas. Preto som oslovil aj hráčov, ktorí oficiálne ukončili reprezentačnú kariéru,” uviedol.

 

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Hitparáde úsmevných príbehov však stále nie je koniec. Nový tréner totiž zverejnil aktuálnu nomináciu, ktorá naozaj prekvapila, šokovala a vyvolala množstvo otáznikov. V kádri je totiž aj Vladimír Weiss mladší, čo je naozaj veľmi zaujímavé meno. Ťažko povedať, akým spôsobom k nemu tréneri prišli tréneri, no diskusie a polemika o nominácii stredopoliara bratislavského Slovana nabrala maximálne obrátky. Najmä keď medzi náhradníkmi je stopér tureckého Basaksehiru Martin Škrtel, ktorého do tejto pozície posunuli zdravotné problémy. “Škrtel sa zranil v poslednom zápase, má problémy so stehenným svalom. Nevieme, ako sa to bude vyvíjať, ak bude v dobrom stave, chceme ho donominovať,” uviedol tréner SR.

S návratom do reprezentácie súhlasil aj Adam Nemec z Dinama Bukurešť, ten sa však napokon ospravedlnil. “Adam má momentálne problémy v klube, nie výkonnostné, ale skôr sociálne. Hoci hráva, situácia v jeho klube nie je optimálna a nie je presvedčený, že by tímu pomohol. Ja som to akceptoval,” doplnil Tarkovič.

 

Slovenský futbalista Vladimír Weiss mladší je novým hráčom v reprezentácii. Bratislava. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Čo je však za Weissovou nomináciou? Proti Severnému Írsku, kde nám ide o majstrovstvá Európy, potrebujeme hráčov, ktorí sú vo vo forme, rozohratí a na ihrisku vypľujú dušu a to Weiss momentálne nie je. Po príchode do Slovana dlhodobo laboroval so zraneniami, bol na operácii, v základnej zostave bratislavského klubu sa objavoval iba sporadicky a navyše to nie je typ hráča, ktorý by miloval osobné súboje, zodral by troje trenírok na ihrisku a dal nohu aj pod vlak. Navyše, jeho aktuálna reputácia nie je ideálna, ale poriadne rozporuplná. Vyvoláva takisto množstvo úsmevov a ironických komentárov. To nie je dobrá kombinácia pre reprezentáciu, trénerov a ani pre Weissa.

“Som presvedčený, že Vlado má kvalitu na to, aby pomohol reprezentácii. Možno jej vráti to, čo mu požičala. Každý hráč a človek sa vyvíja, tak isto aj Vlado. Je pod mediálnym drobnohľadom, vnímam to. Ale musí mať aj morálny kompas. Rozprával som sa s ním otvorene, sme dohodnutí na pravidlách hry, verím, že jeho prístup bude motivačný. Ak by nemal výkonnosť akú má, tak by som ho nenominoval,” reagoval na jeho nomináciu Tarkovič.

 

Slovenský futbalista Vladimír Weiss mladší je novým hráčom v reprezentácii. Bratislava. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Tarkovičov výber ale nie je ešte konečný, pre pandemickú situáciu sa bude priebežne dopĺňať. Kompletný 25-členny tím chce mať tréner k dispozícii najneskôr v sobotu. Zatiaľ mu pre karanténu chýbajú šiesti hráči – Dušan Kuciak, Denis Vavro, Lukáš Haraslín, František Plach a Samuel Mráz. Jaroslavovi Mihalíkovi chýba kontrolný test. “Žijeme v špecifickej dobe, veci, ktoré platia dnes, nemusia platiť ani o dva dni. Preto sme sa rozhodli postaviť nomináciu takto. Pôvodne sme chceli nominovať 22 hráčov a troch brankárov, napokon sme sa rozhodli pre 19 hráčov, ostatných budeme dopĺňať podľa vývoja situácie,” povedal Tarkovič.

Pri pohľade na nomináciu prekvapí a šokuje ešte jedna vec. Tarkovič má k dispozícii iba jediného útočníka, čo pred tromi ťažkými zápasmi vyvoláva otázniky. Momentálne nemáme žiadnych kanonierov, ani elitných hráčov do ofenzívy, ale nominovať iba jediného útočníka pôsobí absurdne. To asi ťažko budeme chcieť dostať súpera pod tlak, nespoliehať sa iba na defenzívu, kazenie a náhodu. Ale kto vie, možno motyka vystrelí a futbalová reprezentácia si opäť po postupe bude žiť vo svojej ideálnej bubline. Napokon účel svätí prostriedky a pýtať sa neskôr na spôsoby ako sme sa dostali na šampionát, nikoho zaujímať nebude.

 

Tomáš Hubočan, Adam Nemec a Martin Škrtel sa rozlúčili s reprezentačnou kariérou v zápase s Paraguajom v Bratislave. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Nominácia Slovenska

Brankári: Marek Rodák (FC Fulham), Dominik Greif (ŠK Slovan Bratislava)
Obrancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Martin Koscelník (Slovan Liberec), Milan Škriniar (Inter Miláno), Martin Valjent (RCD Mallorca), Róbert Mazáň (FK Mladá Boleslav), Tomáš Hubočan (Omonia Nikózia)
Stredopoliari: Marek Hamšík (PFC Ta-lien), Ján Greguš (Minnesota United), Albert Rusnák ml. (Real Salt Lake), Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Patrik Hrošovský (KRC Genk), Juraj Kucka (Parma Calcio), Ondrej Duda (1. FC Kolín), Róbert Mak (Ferencváros Budapešť), Vladimír Weiss (Slovan Bratislava)
Útočník: Michal Ďuriš (Omonia Nikózia)

Finále play off EURO 2020: 12. novembra Severné Írsko – SR (Belfast, 20.45)

Liga národov: 15. novembra SR – Škótsko (Trnava, 15.00),  18. novembra ČR – SR (Plzeň, 20.45)