Nedisciplinovaní Slováci odviedli do štátnej kasy nemalé peniaze. Toto je rebríček najväčších hriešnikov

BRATISLAVA – Kto chce kam, pomôžme mu tam. Aj tak by sa dala zhrnúť súčasná situácia v uliciach. V platnosti máme zavedené nejedno nariadenie v boji proti koronavírusu. Avšak nie každý Slovák je ochotný podriadiť sa pravidlám a preto sa pokuty rozdávajú jedna radosť. V štátnej kase len za týždeň pristálo viac ako 100-tisíc eur. Najväčší počet hriešnikov ukrýva Prešovský kraj. Policajti v ňom pokutovali vyše 10-tisíc ľudí. Ako v kontrolách obstáli zvyšné kraje?

 

V rámci protiepidemiologických opatrení platí zákaz vychádzania po 20. hodine, 14-dňová karanténa, počas ktorej si už viac nakazená osoba nemôže spraviť sama nákup a v platnosti zostáva aj povinnosť nosenia respirátoru v interiéri a rúšok v exteriéri. Zakázané je aj naďalej otvoriť prevádzky. Ide o opatrenia, ktorých kontrola je na prvom mieste hľadáčika policajných zložiek a Ozbrojených síl SR. ,,Počas kontrol využívame všetky dostupné sily a prostriedky Policajného zboru. Zvýšený výkon kontrol je zameraný hlavne na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb, ale aj na dodržiavanie zákazu vychádzania na hlavných cestných ťahoch a hraniciach okresov so zlou, resp. zhoršenou epidemiologickou situáciou (najmä diaľnice, cesty pre motorové vozidlá I. a II. triedy),” skonštatovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Len za posledný týždeň (od 22. marca do 28. marca) eviduje ministerstvo vnútra 4 453 priestupkov za nedodržiavanie protiepidemiologických opatrení, pri ktorých policajti vyzbierali 143 210 eur. Najviac ignorovaným nariadením je zákaz vychádzania, ktorý porušilo 3 133 ľudí. Za ním vedie so skóre 1 239 prehreškov porušovanie povinnosti nosenia rúšok. Polícia však udelila sankcie aj za 78 prípadov porušenia karantény. Dokonca odhalila aj 3 otvorené prevádzky. Skontrolovaných bolo celkom 103-tisíc osôb. V rámci bežného výkonu služby sa v teréne za uplynulý týždeň nachádzalo 10 991 policajtov a 177 vojakov. Ich kapacity boli posilnené v rámci zvýšeného výkonu služby 6 313 policajtmi a 3 454 vojakmi.

 

Policajti vyzbierali za týždeň na pokutách za nedodržiavanie opatrení viac ako 140-tisíc eur. Zdroj: TASR / František Iván

Rebríček najväčších hriešnikov

Policajné zložky však v uliciach vykonávajú kontroly už celé mesiace. Od začiatku roka zaznamenali 47 241 priestupkov, z toho 2 002 prípadov je ešte stále v riešení. Porušovanie zákazu vychádzania dominuje aj tentokrát. Toto nariadenie porušilo 31 478 ľudí, pri ktorých sa to len v 2 377 prípadoch skončilo napomenutím. Pri porušovaní povinnosti nosenia rúška, bolo udelených 10 262 blokových pokút. Lekárom stanovená karanténa bola doposiaľ porušená 953-krát. S otvorením prevádzok sa unáhlilo 107 majiteľov. Všetky prípady boli postúpené Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva SR. Ako si vedú jednotlivé kraje od začiatku roka?

  1. Prešovský kraj – 10 124 priestupkov,
  2. Banskobystrický kraj – 6 946 priestupkov,
  3. Košický kraj – 6 750 priestupkov,
  4. Žilinský kraj – 5 681 priestupkov,
  5. Trnavský kraj – 4 865 priestupkov, 
  6. Bratislavský kraj – 4 396 priestupkov,
  7. Trenčiansky kraj – 4 321 priestupkov,
  8. Nitriansky kraj – 4 158 priestupkov.

 

Najdisciplinovanejší Slováci pochádzajú z Nitrianskeho kraja. Zdroj: TASR / František Iván

V kontrolách nepoľavia

Netreba však zabudnúť na prísne kontroly aj cez veľkonočné sviatky. Počas nich policajné hliadky nepretržite kontrolujú situáciu na štátnych hraniciach, ale aj na tých okresných. Dohliadať budú na ,,veľkonočné desatoro”, ktoré vydalo konzílium odborníkov. ,,S cieľom čo najviac minimalizovať šírenie ochorenia COVID – 19 policajti budú do pondelka polnoci prísnejšie kontrolovať hranice medzi okresmi, zvýšime intenzitu kontrol najmä v tzv. čiernych okresoch. Do opatrení nasadíme maximálny počet policajtov v uniformách aj v civilnom oblečení,” uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru s tým, že nápomocní budú aj príslušníci Ozbrojených síl SR.

Polícia upozorňuje aj na nepretržité kontrolovanie hraničných priechodov, pri ktorých bude dozerať na dodržiavanie karanténnych povinností či na zákaz vychádzania. ,,Skontrolujú posádky všetkých osobných motorových vozidiel, vozidiel hromadnej dopravy a peších cestujúcich, ktorí budú prichádzať na územie Slovenskej republiky. Tieto kontroly budú nepretržite 24 hodín na všetkých otvorených hraničných priechodoch,” uzavrela hovorkyňa Bárdyová.

Mohlo by vás zaujímať:

Viac o téme: auto, civil, COVID-19, disciplína, hranice, hraničné priechody, karanténa, kontroly, konzílium, koronavírus, nariadenie, ochorenie, odborníci, okres, otvorenie, Ozbrojené sily SR, peniaze, pokuta, policajti, posádka, prehrešky, prevádzky, Prezídium Policajného zboru, priestupky, protiepidemiologické opatrenia, rebríček, respirátor, Rusko, Slováci, sviatky, uniforma, Veľká noc, vojaci, zákaz vychádzania

Súvisiace články