Domáce Politika Top

Nekonečný príbeh z Istanbulu. Ochrana žien “aj na papieri” rozdeľuje politikov a spoločnosť

Istanbulský dohovor bol podpísaný v Istanbule v roku 2011 a hovorí o ochrane žien pred násilým. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Tri týždne pred parlamentnými voľbami Slovensko a jeho čelní predstavitelia riešia, ako naložia s dokumentom, ktorý uzrel svetlo sveta pred deviatimi rokmi. Istanbulský dohovor je v týchto dňoch politickou témou číslo jedna – rovnako, ako to bolo vlani krátko pred prezidentskými voľbami. V minulosti sme sa podeň podpísali, odvtedy spôsobil otrasy v koalícii, dvakrát mu povedal “nie” parlament a stal sa predmetom búrlivých debát aj strašenia zo strany politikov i cirkvi. 

 

Dohovor prijala Rada Európy v roku 2011 ako najkomplexnejšiu medzinárodnú zmluvu hovoriacu o boji proti násiliu páchanom na ženách. Podpísalo ho vtedy aj Slovensko, čím dalo najavo, že s ním súhlasí a pripraví sa na jeho ratifikáciu. Samotný podpis nás však právne k ničomu nezaväzoval.

Európska únia ho podpísala ako organizácia v roku 2017. Pár mesiacov na to, v marci 2018, následne Európsky parlament vyzval členské štáty Únie, ktoré tak ešte neurobili, aby dohovor ratifikovali. Týkalo sa to aj Slovenska. A tu nastal problém. Vládna koalícia strán Smer-SD, SNS a Most-Híd totiž nevedela nájsť v tejto téme spoločnú reč. Hoci vtedajšia ministerka spravodlivosti za Most-Híd Lucia Žitňanská ho presadzovala, SNS chcela náš podpis vziať späť. A začala podnikať k tomu vedúce kroky.

Ruka v ruke s voľbami 

Téma Istanbulského dohovoru v našej spoločnosti ostro zarezonovala na jar 2019. Bolo to v čase, keď krajina naplno žila prezidentskými voľbami. Téma bola aktuálna o to viac, že dohovor je prezidentskou zmluvou a tak práve budúca hlava štátu mohla rozhodnúť o tom, či ho prijmeme alebo definitívne odmietneme. Parlament iba deň pred konaním druhého kola hlasoval o uznesení, ktorým žiadal vládu, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii. Podľa poslancov je totiž v rozpore s ústavnou definíciou rodiny. Za takýto názor zdvihlo ruku 101 zákonodarcov – viac ako je ústavná väčšina. Najväčšie zásluhy si však pripisovala SNS. Práve národniari sa podieľali na tom, že téma sa dostala na rokovanie parlamentu. Problém robilo najmä slovo “rod”, ktorým sa vraj mali pretlačiť do našej legislatívy registrované partnerstvá.

Jedno prijaté uznesenie však národniarom nestačilo. Keď nás Európska únia znova vyzvala, aby sme dokument urýchlene ratifikovali, tak sa v parlamente rozhodli presadiť prijatie ďalšieho uznesenia. A poslanci v novembri 2019 znova dohovor z Istanbulu odmietli. Znova viac ako ústavnou väčšinou – tentoraz 93 hlasmi.  SNS zároveň trvala na tom, aby sme Bruselu oboznámili, že dokument nielenže neratifikujeme my sami, ale že sa nám nepáči ani to, že ho má v pláne ratifikovať samotná Únia.

Kvôli Istanbulskému dohovoru sa stretli traja najvyšší ústavní činitelia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ako horúci zemiak 

Parlament požiadal o tlmočenie nášho postoja na európskej pôde vládu. Prezidentské zmluvy však za Slovensko podpisuje iba prezident alebo člen vlády, ktorého poverí. Premiér Peter Pellegrini sa tak koncom minulého roka obrátil na Zuzanu Čaputovú, aby Rade Európy oznámila, že podpis pod dohovorom rušíme. Tá však nekonala urgentne. Politici z SNS sa tak problém rozhodli riešiť doslova pár dní pred voľbami.

Traja najvyšší a Ústavný súd

Výsledkom politických naťahovačiek bolo stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov za jedným stolom, ktorého sa dožadoval najmä predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Odpoveď na to, čo bude s dokumentom ďalej, však neprinieslo. “Rozhodnutie Národnej rady SR o súhlase alebo nesúhlase s ratifikáciou dohovoru, prijaté ústavným spôsobom, budem rešpektovať. Doteraz sa tak nielen podľa mňa, ale ani podľa viacerých ústavných právnikov, nestalo,” vysvetlila po pondelkovom stretnutí Čaputová. Ak sú tu však podľa nej neustále pochybnosti o tom, či Istanbulský dohovor patrí do nášho právneho a hodnotového prostredia, navrhla Pellegrinimu, aby sa vláda obrátila na Ústavný súd. “Názor Ústavného súdu by mohol byť kvalifikovaným a vecným príspevkom do diskusie o citlivej téme Istanbulského dohovoru,” dodala.

Istanbulský dohovor bol tiež témou v kostoloch. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Modlime sa

Už dnes sa v Bratislave pred Prezidentským palácom uskutoční hromadná modlitba za odmietnutie Istanbulského dohovoru organizovaná Slovenským dohovorom za rodinu. Ako upozornil Postoj.sk, podporu akcii avizoval aj Marian Kotleba. Predstaviteľ dohovoru za rodinu Erik Zbiňovský je na kandidátke strany SNS. Spišský biskup Štefan Sečko naznačil, že akcia môže byť spolitizovaná.

Slovenská biskupská komora v minulosti vyjadrila znepokojenie nad krokmi smerujúcimi k ratifikácii Istanbulského dohovoru. “Sme za ochranu žien pred akýmkoľvek násilím, nemôžeme však súhlasiť s ideológiami, ktoré rovnosť prezentujú ako rovnakosť a prichádzajú až k popretiu rozdielov medzi mužmi a ženami. Prirodzeným vzťahom muža a ženy nie je konflikt, ale povolanie k harmónii a vzájomnému doplňovaniu sa v Božom diele manželstva a rodiny,” uviedli. Vyhlásenie odsudzujúce dohovor sa čítalo aj v niektorých kostoloch.

Mohlo by vás zaujímať: