Domáce Šport Top

Nekontrolovateľný chaos a problémy v lyžovaní. Vlhová a spol. vystúpili zo slovenskej asociácie

BRATISLAVA – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová, ako aj ďalší členovia Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), sa odhodlali k radikálnemu kroku. Po dlhom neriešení problémov vystúpili z asociácie. Informoval o tom web tvnoviny.sk.

 

“Piati zo šiestich členov predsedníctva alpských disciplín spolu so 46 športovými klubmi, ktoré v sebe združujú 1317 členov, ukončujú členstvo v SLA,” uviedla na utorkovom brífingu Jana Palovičová, poverená vedením športového odvetvia alpských disciplín SLA. “Členstvo ukončuje nadpolovičná väčšina zjazdárskych klubov, ktorá predstavuje takmer 40-percent členskej základne SLA. Dlhodobé neriešenie, ignorovanie a absencia skutočne korektného zásahu činiteľov štátu nás doviedlo na okraj priepasti, do ktorej padá slovenské lyžovanie,” citoval Palovičovú web tvnoviny.sk.

To, čo sa dlhodobo deje v Slovenskej lyžiarskej asociácii, nemá so športom, ani s národom, ani asociačným aspektom nič spoločné. Môžem s plnou vážnosťou a zodpovednosťou potvrdiť slová bývalého prezidenta SLA Františka Repku, ktorý ako dôvod svojej rezignácie uviedol, že v rámci predsedníctva SLA dochádza k účelovej manipulácii s informáciami, zo strany prezidenta a viceprezidentov dochádza tiež k ovplyvňovaniu členov predsedníctva SLA, presadzovaniu ich osobných názorov a záujmov,” dodala Palovičová.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová oslavuje spolu so svojim tímom víťazstvo Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Trápim sa dvanásť rokov. Som rád, že by sa malo niečo udiať. Štát by si mal uvedomiť, že nás nemôže riešiť jeden človek a ešte k tomu Talian. Musí to skončiť. Musí začať riešiť šport, deti, juniorov,” povedal Igor Vlha, otec Petry Vlhovej. To však nie je všetko.

Ministerstvo odobralo SLA štatút

Splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera následne na Facebooku oznámil, že ministerstvo školstva, vedy, výskum a športu SR odoberá štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA). Po dohode s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS) tak hnutie, združujúce viacero disciplín, bude dočasne spadať pod Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

Na základe toho by fenomenálna slovenská zjazdárka Petra Vlhová mala nerušene pokračovať vo fantasticky rozbehnutej sezóne Svetového pohára. Už cez víkend suverénne vedúcu pretekárku SP čakajú dva superobrovské slalomy vo švajčiarskom St. Moritzi. Záštita SOŠV by sa mala týkať nielen alpského, ale aj ďalších úsekov a ich reprezentantov, sezóna je v rozbehu aj u bežcov, akrobatov, snoubordistov, či v severskej kombinácii, SLA združuje aj skoky a lyžovanie na tráve.

Slovenská slalomárka Petra Vlhová oslavuje triumf v slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Zdroj: TASR – Martin Baumann

“Boj za očistu Slovenska pokračuje a ani šport nie je výnimkou. Ak by orgány kontroly v športe fungovali tak ako by mali a nezanedbávali by hrubo svoju prácu a povinnosti, nemuselo by dochádzať k toľkým podnetom, či nezodpovedaným otáznikom, ktoré nad týmito podnetmi sú. Situácia v niektorých športových hnutiach na margo fungovania niektorých zväzov vrie a my športoví poslanci, či sekcia športu na ministerstve nemôžeme byť k tomu ľahostajní. Azda najhoršia situácia je v lyžiarskom hnutí, kde to už zašlo tak ďaleko, že takmer celé lyžiarske hnutie je rozhodnuté opustiť svoju národnú lyžiarsku asociáciu a prestúpiť do nového zväzu slovenského lyžovania. Sú to zástupcovia jednotlivých lyžiarskych disciplín, lyžiarske kluby so svojou lyžiarskou základňou a aj naši reprezentanti na čele s Petrou Vlhovou. Ale vlak sa nakoniec pohol a Ministerstvo školstva odoberá štatút národného športového zväzu SLA a po dohode s FIS tak lyžiarske hnutie na Slovensku dočasne bude spadať pod SOŠV, kým sa nový národný športový zväz nevymenuje. Želám tak celej lyžiarskej obci, aby sa ich tento negatívny priebeh dotkol čo najmenej, na čele s Petrou Vlhovou, ktorá má fantasticky rozbehnutú sezónu a potrebuje sa sústrediť na svoju prípravu a výkon, aby nás mohla čo najlepšie reprezentovať,” konštatoval Kučera.

Slovenská slalomárka Petra Vlhová oslavuje triumf v slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Zdroj: TASR – Martin Baumann

rezident SLA Ivan Ivanič reagoval na vyhlásenie skupiny nespokojných členov stanoviskom, v ktorom uviedol, že vyjadrenia Jany Palovičovej sa nezakladajú na pravde a že hrubým spôsobom zneužila svoj mandát. Podľa jeho slov požiadalo k utorku o vystúpenie len 46 členov (klubov), čo je 1,06% všetkých členov SLA. Tieto kluby budú podľa neho musieť vrátiť alikvotnú finančnú čiastku z príspevku SLA na rok 2020, ako aj všetok majetok, ktorý majú zapožičaný zo SLA. Ivanič tvrdí, že okrem odvetvia alpských disciplín sa ďalších šesť úsekov SLA dištancuje od mediálnych vyjadrení p. Palovičovej a sú nimi znepokojení. Prezident asociácie zároveň uviedol, že podnikol všetky kroky, aby športová činnosť na domácej a medzinárodnej scéne členov SLA nebola nijako obmedzená.

Reakcie na situáciu ohľadom Slovenskej lyžiarskej asociácie.

Timotej Zuzula, otec a tréner Veroniky Zuzulovej, bývalej lyžiarskej reprezentantky a priekopníčky elitných výsledkov vo Svetovom pohári. “Trvalo to dosť dlho. Nepamätám si už, kedy sme na to prvýkrát upozorňovali, bol som asi sám. Bolo načase, trvalo to 15 rokov. Veronika na to najhoršie doplatila, nemohla štartovať, neprihlásili ju na dvoje pretekov. Napriek tomu sa stále nič nedialo. Priznám sa, som z toho prekvapený, nevedel som, čo sa deje, čo to naštartovalo. Zo SLA som odišiel pred dvoma rokmi, celý život lyžujem, viem, ako by malo lyžovanie vyzerať. Nechcel som byť v organizácii, ktorá devastuje lyžovanie na Slovensku. V demokracii sa musí menšina prispôsobiť väčšine. Lenže v športe sú reprezentanti, ktorí predstavujú kvalitu, menšinou a tá bude vždy prehlasovaná väčšinou, kvantitou. Ak sa vagabundi, ktorých je kvantita, dohodnú, tak menšinu vždy prehlasujú. Budú tých najlepších devastovať a držať pod krkom, ako budú chcieť a ešte si k tomu upravia zákony. Tento štát dosiaľ neriešil, že by tu mal byť záujem o reprezentáciu, skrátka iba kŕmil peniazmi organizáciu, ktorá robila antiprogram proti reprezentácii SR. Konečne to ľuďom došlo, asi ich niekto osvietil, na to potrebovali dosť veľa rokov, aby pochopili, o čo tu ide. Je to hanba všetkých tých, ktorí riadili šport na Slovensku.”

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Marek Hliničan, predseda úseku snoubordingu SLA. “Sme rozčarovaní, sklamaní a smutní z tohto rozhodnutia. Veci v snoubordingu boli zo strany SLA nasmerované dobre, máme veľa mladých talentov, s ktorými pracujeme a ktorí sa javia, že by v budúcnosti mohli robiť dobré výsledky. Obávam sa, aby jeden úsek neovládol celú SLA, ako tomu bolo v minulosti. Nerozumiem tomuto kroku, podľa mňa to nie je logické rozhodnutie. Ide sa rušiť celá SLA, v ktorej je zastrešených sedem športov. Na Slovensku je možné všetko, aj keď pravda je niekde inde. Nemôžeme však byť ovládaní jedným športom. Nepáči sa mi to a nemám z toho vôbec dobrý pocit.”

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára vo fínskom Levi. Zdroj TASR – Martin Baumann

Michal Malák, predseda bežeckého úseku SLA. “Na sústredení v Davose nemáme momentálne veľa informácií, ani nikto s nami túto vec nekonzultoval. Nie je mi však jasné, na základe čoho by mali SLA odobrať štatút, keďže sa nezistili žiadne porušenia pravidiel a všetky kontroly i trestné oznámenia dopadli v prospech SLA. Máme tu právny štát a Zákon o športe a odoberať štatút na základe toho, že niekto sa rozhodne odísť z SLA, sa mi zdá zvláštne. Je otázne, či štatút národného športového zväzu bude odobratý zákonne. Vnímam to ako veľmi nešťastné riešenie, s nami ako zástupcami bežeckého lyžovanie to nikto neriešil a neviem, či vôbec niekto aj počúva iné športy ako iba zjazdové lyžovanie. Z môjho pohľadu je to boj o moc. O takýchto veciach musí rozhodovať konferencia SLA a niektorí asi nerešpektujú jej výsledky. Niekto tu chce šmahom ruky zrušiť prácu, ktorá sa tu niekoľko rokov postupne tvorila a posúvala lyžovanie dopredu. Zjavne sa to niektorým jednotlivcom nepáči a robia obštrukcie a toto vidím ako obštrukciu v snahe zlikvidovať SLA a dostať moc od iných rúk. My ako bežecký úsek stojíme za vedením SLA. Vnímali sme rozpory vždy iba v rámci úseku alpských lyžiarov. Zjazdári chcú zmenu a asi sami rozhodovať o všetkom, preto by možno bolo ideálne riešenie pre všetkých, keby dostali šancu vytvoriť si samostatný zväz. Pretože likvidovať SLA a brať jej štatút národného športového zväzu bez nejakého prešľapu alebo pochybenia, je v právnom a demokratickom štáte dosť netradičné. Zdá sa mi divné, že niekto chce rozhodnúť o nás bez nás. Som z týchto informácií rozčarovaný.”

Petra Vlhová na trati paralelného obrovského slalomu Svetového pohára v rakúskom Lech-Zürs. FOTO TASR – Martin Baumann

Kontroverzie v slovenskom lyžovaní sa Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR rozhodlo riešiť podporou novovznikajúceho Združenia slovenských lyžiarov. Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA) odoberie štatút národného športového zväzu, podľa štátneho tajomníka pre šport Ivana Husára bolo treba zasiahnuť pre neutíchajúce konflikty. “Poslednou kvapkou” bol vraj prístup k zjazdárskej reprezentantke Petre Vlhovej.
“Od začiatku deklarujem, že sa nechceme miešať do autonómie zväzov, sú to občianske združenia, ktoré majú svoje štatúty, kľúče na konferenciách, ale v poslednej dobe sa ukazovalo, že situácia v SLA je už neúnosná. Najvypuklejším prejavom je, ako sa narábalo so zmluvou Petry Vlhovej. Zaoberala sa tým polovica sekcie, došlo k vzájomnému osočovaniu medzi nami a SLA,” povedal Husár.

Podľa jeho slov ministerstvo pracuje na odobratí štatútu SLA, predpokladá, že proces potrvá niekoľko dní. Zároveň sa chystá oficiálne poverenie pre Združenie slovenských lyžiaro. “Nie je to také jednoduché a nedalo sa to spraviť naraz. Samozrejme, keď FIS príjme žiadosť nového subjektu, vzniká im procesný nárok, pretože FIS zaujíma iba jediná vec, keďže každý štát môže zastupovať iba jedna organizácia. O tom rozhoduje ministerstvo školstva v kooperácii so SOŠV. Ak splnia kritéria voči FIS a budú mať list od nás, že ich poverujeme zastupovaní lyžiarov, je to vybavená vec.”