Zahraničné Politika

Nemecká vláda schválila sporné opatrenia na ochranu klímy

Ilustračné foto: archív

BERLÍN – Nemecká spolková vláda odsúhlasila v stredu sporný súbor opatrení na ochranu klímy, ktorými chce dosiahnuť splnenie cieľov Nemecka v tejto oblasti do roku 2030. Zákon o ochrane klímy, ktorý musí ešte schváliť Spolkový snem, stanovuje aj spôsoby, ako majú byť tieto opatrenia presadzované a sledované, informovala tlačová agentúra DPA.

 

Nemecko chce znížiť svoje emisie plynov poškodzujúcich klímu do roku 2030 o 55 percent oproti roku 1990. Do polovice tohto storočia by mala krajina dosiahnuť stav tzv. klimatickej neutrality.

Zákon o ochrane klímy napríklad upravuje zodpovednosť jednotlivých ministrov za každoročné plnenie klimatických cieľov v daných rezortoch. Ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová ešte pred odsúhlasením opatrení vo vláde privítala, že “ochrana klímy teraz konečne dostane záväzné pravidlá”.

V rozhovore pre stanicu ZDF vysvetlila, že “každá oblasť bude mať nejaký cieľ, tieto ciele budú kontrolované a bude sa postupovať tak, aby mohli ľudia plánovať”.

Nemecká koaličná vláda mala tzv. klimatický balík schvaľovať ešte minulý týždeň, pre nezhody medzi ministerstvami však túto záležitosť odložila.

Opatrenia v rámci tohto súboru sú naplánované na roky 2019 – 2023 a vyžiadajú si náklady vyčíslené na približne 54 miliárd eur. Ich súčasťou je však aj zvyšovanie daní v automobilovej a leteckej doprave alebo zvýšenie cestného mýta pre nákladné vozidlá do roku 2023. Návrh vznikol v septembri po dlhých rokovaniach medzi koaličnými partnermi.

Klimatický balík kritizovali poprední predstavitelia nemeckého priemyslu. Nedávny prieskum zase ukázal, že väčšina Nemcov navrhované opatrenia vlády na ochranu klímy považuje za nedostatočné.