Politika Zahraničné

Nemeckí poslanci vyzvali vládu, aby zvážila možný zákaz organizácie Siví vlci

Zdroj: TASR / AP

BERLÍN – Poslanci nemeckého parlamentu vyzvali v stredu vládu, aby zvážila možný zákaz protureckej ultranacionalistickej organizácie Siví vlci (Bozkurtlar). Stalo sa tak dva týždne po tom, čo tento krok avizovalo Francúzsko, informovala agentúra AFP.

 

Poslanci Spolkového snemu túto krajne pravicovú skupinu, ktorá je nepriamo napojená na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, obviňujú z “nacionalistickej a rasistickej ideológie”. Za spoločný návrh Únie CDU/CSU, sociálnych demokratov, Zelených a liberálov z FDP zahlasoval parlament veľkou väčšinou.

Poslanci vládu žiadajú, aby “pozorne monitorovala aktivity tohto hnutia v Nemecku a rezolútne im čelila prostredníctvom nášho právneho štátu”. V Nemecku je podľa údajov Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) približne 11.000 tureckých krajne pravicových extrémistov.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin zákaz avizoval v začiatkom novembra po tom, ako došlo k poškodeniu pamätníka genocídy Arménov, ktorý sa nachádza na predmestí Lyonu. Neznámi páchatelia pomník popísali protureckými nápismi, medzi ktorými bol aj názov organizácie Siví vlci.

K tomuto incidentu došlo v čase vyostreného napätia medzi arménskou a tureckou komunitou vo Francúzsku, ktorej dôvodom je konflikt o sporné územie Náhorný Karabach. Zatiaľ čo Francúzsko volá po riešení konfliktu rokovaniami, Turecko stojí na strane Azerbajdžanu.

Siví vlci sú v Turecku úzko spätí s krajne pravicovou Stranou národného hnutia (MHP), ktorá je spojencom vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Erdogana. Siví vlci, ktorí sú považovaní za radikálne krídlo MHP, spôsobovali v 70. a 80. rokoch 20. storočia v Turecku často chaos v uliciach, keď sa dostávali do potýčok s ľavicovými aktivistami.