Politika Zahraničné

Nemecko čakajú najťažšie týždne pandémie, vyhlásila Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Nasledujúce týždne budú pre Nemecko najťažšie od začiatku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to povedala v pondelok, keď počet úmrtí na ochorenie COVID-19 presiahol 40.000. Informoval o tom spravodajský server Euronews.

 

“Naša krajina, tak ako mnoho európskych krajín, sa nachádza v nebezpečnej druhej vlne pandémie. Týchto niekoľko nastávajúcich zimných týždňov bude pravdepodobne najťažšou fázou pandémie,” uviedla Merkelová.

Napriek tomu, že v Nemecku sa počas prvej vlny pandémie darilo držať šírenie nákazy pod kontrolou, situácia sa v posledných týždňoch výrazne zhoršuje, konštatuje Euronews.

Ďalšou európskou krajinou, kde je priebeh druhej vlny pandémie oveľa horší, je Švédsko. Tamojšia vláda ako jedna z mála doteraz odmietala zaviesť celoplošné karanténne nariadenia, čo odôvodňovala tým, že sa spolieha občanov, aby dodržiavali odporúčania zdravotníckych úradov. Švédsky parlament minulý týždeň prijal zákon, na základe ktorého môže vláda obmedziť počet ľudí v obchodoch a na verejných miest s možnosťou udelenia pokuty za neuposlúchnutie nariadení.

Francúzsko v 25 departementoch postupne zavádza nočný zákaz vychádzania od 18.00 h do 06.00 h po tom, čo tam potvrdili takmer 16.000 nových prípadov nákazy koronavírusom.