Politika Zahraničné

Nemecko deportovalo ďalšie desiatky neúspešných žiadateľov o azyl

Ilustračné foto: TASR/AP

KÁBUL – Skupina 44 neúspešných afganských žiadateľov o azyl pricestovala v stredu v skorých ranných hodinách letecky do Kábulu po tom, čo ich deportovali z Nemecka. Informovali o tom predstavitelia letiska, píše agentúra DPA.

 

Celkovo ide už o prílet 28. takejto skupiny, deportovanej od decembra 2016; celkovo vrátili z Nemecka pri predchádzajúcich letoch okolo 720 ľudí, dodala DPA.

Deportácie neúspešných afganských žiadateľov o azyl sú v Nemecku vnímané mimoriadne kontroverzne a kritici tvrdia, že vo vojne sa zmietajúca stredoázijská krajina je príliš nebezpečná na to, aby do nej odmietnutých uchádzačov o azyl vracali.

Civilisti sú bežne terčom útokov afganského militantného hnutia Taliban a extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). V afganskom konflikte prišlo od januára do júna o život celkovo 1366 civilistov, uvádza vo svojej štatistike Organizácia Spojených národov.

V pondelok zabil výbuch nálože, ku ktorému došlo v meste Džalálábád na východe Afganistanu, najmenej desať ľudí a ďalších 27 osôb utrpelo zranenia. Terčom útoku bol autobus prevážajúci brancov. Jeho obeťami sa však stali civilisti vrátane jedného dieťaťa. Incident sa stal v provincii Nangarhár.