Zahraničné Politika Top

Nemecko má problém s vyhostenými migrantmi. Niektorí sa vrátili aj päťkrát

Ilustračná foto: TASR / AP

BERLÍN – Tisíce žiadateľov o azyl žijúcich v Nemecku bolo podľa informácií médií už niekoľkokrát vyhostených alebo odišli dobrovoľne. Ide o 28-tisíc ľudí, ktorí do krajiny prišlo od roku 2012 a podali žiadosť o azyl, potom boli vyhostení a medzičasom sa opäť vrátili. Pred zverejnením čísiel na základe žiadosti adresovanej vláde spôsobil rozruch prípad predtým odsúdeného vodcu klanu Ibrahima Miriho. Ten sa po svojej už druhej deportácii chce opäť dostať do Nemecka.

 

Ako informoval “Welt am Sonntag” s odvolaním sa na údaje nemeckej vlády, ku dňu 30. októbra žilo v krajine 4 900 žiadateľov o azyl, ktorí od roku 2012 už dvakrát pricestovali a boli následne vyhostení alebo odišli dobrovoľne. Medzičasom sa však opäť vrátili a už tretíkrát požiadali o azyl. Šéf mafiánskeho klanu Miri, o ktorom sa v Nemecku naposledy veľa diskutovalo, nepatril do tejto skupiny.

Tento zločinec prišiel spolu s rodinou do Nemecka dávno pred rokom 2012 ešte ako mladistvý. Už vtedy zamietli Mirimu a jeho rodine žiadosť o azyl, ale nedeportovali ich, hovorí sa v správe.

Ilustračná foto: SITA / AP

V roku 2019 požiadalo o azyl 3 200 navrátilcov

U 1 023 žiadateľov o azyl žijúcich v Nemecku ide podľa nemeckého periodika o ich štvrtý pokus. Niektorí žiadatelia, dokopy 294, dospeli dokonca k piatim či viacerým pokusom. V tomto roku doteraz podalo žiadosť o azyl 3 243 navrátilcov.

Noviny sa pri týchto číslach týkajúcich sa navrátilcov odvolávajú na odpovede vlády na otázky poslanca AfD Martina Sicherta. Andrea Lindholzová z CSU, ktorá predsedá výboru pre vnútorné záležitosti, požaduje prísnejšie tresty za porušenie zákazu vstupu. “Každé porušenie platného zákazu vstupu, ktorý sa spravidla udeľuje po vyhostení, musí v budúcnosti okamžite skončiť väzbou,” uviedla Lindholzová.

Počet migrantov, ktorí v Nemecku znova prišli o status utečencov, je však veľmi nízky. Odvtedy, čo sú samotní migranti povinní polupracovať pri skúmaní ich ochranného statusu, sa ale viac ako zdvojnásobil. Podľa nemeckého ministerstva vnútra bola miera odňatia ochranného statusu v prvých mesiacoch roku 2019 2,8 percenta, v roku 2018 to bolo len 1,2 percenta.

Mohlo by vás zaujímať