Politika Zahraničné

Nemecko prebralo od Grécka polročné predsedníctvo Výboru ministrov Rady Európy

Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Nemecko prevzalo v stredu od Grécka polročné predsedníctvo Výboru ministrov Rady Európy (RE). K výmene predsedníckej štafety došlo počas videokonferenčného stretnutia zástupcov všetkých 47 členských štátov tejto organizácie.

Výbor ministrov je rozhodovacím orgánom Rady Európy. Tvoria ho ministri zahraničných vecí jednotlivých členských štátov alebo ich stáli diplomatickí zástupcovia v Štrasburgu. Výbor ministrov rozhoduje o politike RE a schvaľuje jej rozpočet a program. Nový predseda Výboru ministrov, šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas, predstavil priority nemeckého predsedníctva, ktoré potrvá do 21. mája 2021, keď sa ďalšou predsedníckou krajinou stane Maďarsko.

Medzi priority nemeckého predsedníctva patrí podľa jeho slov posilnenie implementácie práv a povinností v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach, definovanie štandardov v oblasti umelej inteligencie a ľudských práv, boj proti nenávistným prejavom na internete, situácia Rómov a potulných rómskych komunít v Európe ako aj dôraznejšia účasť mládeže na spoločenských podujatiach celoeurópskeho významu.