Politika Zahraničné

Nemecko stiahne časť svojich vojakov z Iraku, presunie ich do Jordánska

Ilustračná foto: TASR / AP

BERLÍN – Nemecko plánuje stiahnuť časť svojho menšieho vojenského kontingentu pôsobiaceho v Iraku do susedného Jordánska a Kuvajtu v čase napätia, ktoré vyvolalo zabitie popredného iránskeho generála pri americkom útoku v Bagdade. Informovali o tom v utorok svetové agentúry.

 

Zabitie veliteľa exteritoriálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásema Solejmáního prudko zvýšilo napätie v regióne a vystupňovalo krízu medzi Washingtonom a Teheránom.

Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová a minister zahraničných vecí Heiko Maas v liste poslancom oznámili, že počet nemeckých vojakov na irackých základniach v Bagdade a meste Tádží bude “dočasne znížený”.

V liste, ktorý dostala v utorok k dispozícii agentúra DPA, obaja ministri zdôraznili, že rozhovory s Bagdadom o misii zameranej na výcvik irackých vojakov budú pokračovať, aj keď Berlín bude rešpektovať zvrchované rozhodnutie irackej vlády o prítomnosti zahraničných síl v krajine. Iracký parlament v nedeľu vyzval na vyhostenie 5000 amerických vojakov i ďalších zahraničných síl.

“Nie je nijaký členský štát koalície proti Islamskému štátu, ktorý zostane v Iraku, keď tam nie je vítaný. Parlament o tom rozhodol, definitívne musí rozhodnúť vláda. Základom mandátu Bundeswehru, aby tam mohol pôsobiť, je pozvanie irackej vlády a irackého parlamentu a keď to už nie je tento prípad, ale keď platí opak, potom chýba právny základ pôsobenia na mieste – musíme to teraz so zodpovednými v Bagdade čo najrýchlejšie objasniť,” povedal Maas pre televíziu ZDF.

Hovorca nemeckého ministerstva obrany pre agentúru AFP potvrdil, že do Jordánska a Kuvajtu presunú približne 30 vojakov pôsobiacich v Bagdade a Tádží, pričom ich odsun sa “začne čoskoro”.

Nemecko má v Iraku približne 120 vojakov, väčšina z nich je však umiestnená inde než na zmienených základniach, dopĺňa agentúra AP. Nemecko už svojim vojakom v Tádží a Bagdade po zabití Solejmáního z minulého piatka nariadilo, aby neopúšťali svoje základne.

Nemecká armáda podporuje boj proti džihádistom zo skupiny Islamský štát (IS) v Iraku a Sýrii prieskumnými a tankovacími lietadlami, v rámci operácie vedenej Spojenými štátmi má v regióne celkovo 415 vojakov.

Vojakov z Iraku stiahlo po SR a Nemecku aj Chorvátsko

Štrnásť chorvátskych vojakov pôsobiacich v Iraku presunuli do Kuvajtu v čase napätia na Blízkom východe, ktoré eskalovalo po zabití popredného iránskeho generála pri americkom útoku v Bagdade. Oznámilo to v utorok chorvátske ministerstvo obrany s tým, že ďalšie kroky Záhreb podnikne v konzultácii so spojencami v NATO.