Zahraničné

Nemecký minister vnútra Seehofer nepredpokladá opakovanie vládnej krízy

Horst Seehofer - Zdroj: TASR/Kay Nietfeld/dpa via AP

BERLÍN – Nemecký minister vnútra Horst Seehofer neočakáva zopakovanie vládnej krízy, do akej sa skôr v priebehu tohto roka dostala spolková veľká koalícia. Uviedol to v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu ZDF, ktorý odvysielali v nedeľu. Závažný spor okolo azylovej politiky Nemecka medzi Seehoferom a kancelárkou Angelou Merkelovou viedol v lete k obavám z pádu ich spolkovej vlády, pripomína v správe agentúra DPA.

Seehofer však v interview uviedol, že koalícia bude teraz robiť dôležité rozhodnutia “týždeň po týždni v oblastiach dôchodkov, podpory v nezamestnanosti, rastúceho nájomného a prisťahovaleckého zákona pre kvalifikovaných pracovníkov”. Merkelovej Kresťanskodemokratická únia (CDU), Seehoferova Kresťanskosociálna únia v Bavorsku (CSU) a Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) dosiahli v júli kompromisnú dohodu o imigrácii. SPD však vyjadrila výhrady k niektorým aspektom tohto plánu, napríklad vytvoreniu uzavretých centier pre migrantov.

Seehofer po otázke o možnom napätí vo vzťahoch so sociálnymi demokratmi povedal: “SPD by nemala znepokojovať ľudí.” Dodal, že jeho stretnutie s Merkelovou a ministrom financií Olafom Scholzom z SPD zo sobotňajšieho večera bolo vecné a neobjavili sa na ňom žiadne nezhody.

Seehofer sa tiež vyslovil proti návrhu SPD na to, aby odmietnutí žiadatelia o azyl, ktorí majú prácu a sú integrovaní do nemeckej spoločnosti, dostali príležitosť zostať v krajine vďaka úprave prisťahovaleckého zákona. Podobne odmietavé stanovisko zaujala v nedeľňajšom rozhovore pre verejnoprávnu televíziu ARD aj Merkelová. Pokiaľ ide o vyhliadky CSU v blížiacich sa krajinských voľbách v Bavorsku, ktoré sa budú konať 14. októbra, Seehofer povedal: “Ak budeme mať šťastie, obhájime našu absolútnu väčšinu.” Konzervatívna CSU je pred voľbami pod tlakom krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD).