Politika Zahraničné

Nemecký prezident sa poďakoval zdravotníkom, ktorí bojujú s pandémiou COVID-19

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa poďakoval zdravotníkom. Zdroj: TASR / Marko Erd

BERLÍN – Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v utorok prostredníctvom videoposolstva poďakoval lekárom, sestričkám a opatrovateľkám za ich nasadenie v boji s pandémiou nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2.

 

“Všetkým vám sa chcem úprimne poďakovať a vyjadriť veľkú úctu. Pre našu krajinu vykonávate nesmierne veľa. Žijete príkladne tým, čo sa volá solidarita, a preto vám ďakujem z celého srdca,” vyhlásil Steinmeier.

Prezident v tejto súvislosti vyjadril želanie, aby obyvatelia Nemecka mali aj po skončení pandémie na pamäti to, čo zdravotníci urobili pre spoločnosť, a ako pri tom “prekonávali vlastné hranice”.

Steinmeier sa tiež poďakoval seniorom, ktorí podľa jeho slov Nemecko “vybudovali” a teraz sú nákazou najviac ohrození. “Starí ľudia nestoja bokom, ale v centre našej pozornosti, v srdci našej spoločnosti,” dodal.

Inštitút Roberta Kocha (RKI) ešte v pondelok informoval, že šírenie nového typu koronavírusu v Nemecku zrejme opätovne naberá na rýchlosti.

Inštitút uviedol, že tzv. reprodukčné číslo vírusu (R0) v Nemecku vzrástlo za posledné dni na úroveň 1,13, čo znamená, že desať infikovaných prenesie vírus v priemere na ďalších 11 ľudí.

Podľa RKI musí mať R0 hodnotu nižšiu ako 1, aby mohla byť epidémia pod kontrolou a pomaly ustupovať. Ešte v stredu pritom hodnota R0 dosahovala v Nemecku 0,65.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v ten istý deň vyhlásila, že Nemecko má “prvú fázu” koronavírusovej pandémie už za sebou a niektoré spolkové krajiny ohlásili uvoľňovanie obmedzení. Odvtedy však pribudli ohniská nových prípadov v priestoroch bitúnkov a v domovoch dôchodcov.