Zahraničné

Nemecký prezident sľúbil moslimom, že bude bojovať proti rasizmu

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. (Zdroj: AP Photo/Jens Meyer)

BERLÍN – Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier prisľúbil v piatok moslimom žijúcim v Nemecku rozhodné kroky v boji proti rasizmu. Informovala o tom agentúra DPA.

“Nenávisť a vylúčenie, násilné útoky na moslimov, útoky na mešity – toto nemôžeme tolerovať, toto nemôžeme dovoliť,” napísal Steinmeier v posolstve zverejnenom deň pred koncom moslimského pôstneho mesiaca ramadán. Ochrana moslimov je podľa neho úlohou pre každého jednotlivca i pre štát, pričom pripomenul útok v meste Hanau v spolkovej krajine Hesensko, ku ktorému došlo 19. februára. Štyridsaťtriročný Nemec vtedy v baroch s vodnými fajkami zastrelil deväť ľudí s cudzokrajnými koreňmi. Neskôr ho našli mŕtveho vo vlastnom byte spolu s ďalšou usmrtenou osobou, ktorou bola jeho 72-ročná matka. Podľa doterajších zistení mal útočník rasistické zmýšľanie a trpel tiež duševným ochorením.

Steinmeier ďalej uviedol, že tento násilný čin, ktorý bol útokom na pokojné spolužitie a na “všetky hodnoty, ktoré v tejto krajine zdieľame”, vrátane ľudskej dôstojnosti, tolerancie, rozmanitosti a slobody vierovyznania, ho hlboko zasiahol. Steinmeier sa moslimom poďakoval, že počas pandémie nového koronavírusu dodržiavali obmedzenia týkajúce sa spoločných modlitieb či spoločnej večere po západe slnka, ktoré sa tento rok nemohli uskutočniť vôbec, alebo len vo veľmi obmedzenej miere. Steinmeier dodal, že obmedzenie náboženských podujatí sa týkalo nielen moslimov, ale aj kresťanov a židov.