Domáce Ekonomika Top

Nemocnica roka v Banskej Bystrici slúži pacientom 118 rokov. Takýto je jej príbeh

BRATISLAVA – Stala sa Nemocnicou roka 2018, pre pacientov tu je už viac ako sto rokov a patrí medzi najväčšie nemocnice svojho druhu na Slovensku. Spoznajte bližšie víťaza hodnotenia INEKO.

 

História Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici siaha až do roku 1900, kedy na podnet Dr. Rajčiča, prvého riaditeľa, mesto vybudovalo a financovalo výstavbu Mestskej nemocnice. Spočiatku disponovala len so 125 lôžkami, ale ako doba napredovala, prišli rekonštrukcie, množstvo inovácií a dnes už Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta disponuje 901 lôžkami.

Brány nového nemocničného areálu sa pre pacientov otvorili v roku 1982. ,,Nemocnica má s pomocou eurofondov od roku 2013 kompletne zrekonštruované operačné sály, priestory centrálnej sterilizácie i urgentný príjem. Investíciou a veľkým  krokom vpred v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku bol aj nákup robotického operačného systému v roku 2011,” povedala pre Glob.sk Ružena Maťašeje hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

Nemocnica však neplánuje zaspať na vavrínoch a pripravuje najväčšiu obnovu vo svojej histórii. Komplexnou rekončtrukciou prejde celá lôžková časť. ,,V najbližšom období plánujeme obstarať dva lineárne urýchľovače na liečbu onkologických pacientov a takisto by mali byť kompletne vymenené postele pre hospitalizovaných pacientov,” dodala hovorkyňa.

V súčasnosti sa v Banskobystrickej nemocnici stará o potreby pacientov 2297 zamestnancov.  ,,Ako jediná slovenská nemocnica vykonáva roboticky asistované operácie a zároveň je jedinou nemocnicou kde sa vykonávajú  transplantácie pečene. Odborníci z Rooseveltovej nemocnice však patria k špičke aj v ďalších oblastiach medicíny,” vyjadrila sa pre Glob hovorkyňa Maťašeje. Ročne sa v Rooseveltovej nemocnici vykoná 500 000 ambulantných vyšetrení a 40 000 hospitalizácii.

Nemocnica začala dokonca ako prvá realizovať transplantácie obličiek od živých nepríbuzenských darcov.

Na čele Fakultnej nemocnice sa vystriedalo niekoľko vedení

MUDr. Mikuláš Krušpán, CSc.

MUDr. Pavol Šimon Blaško

MUDr. Juraj Gémeš

MUDr. Pavol Šimon Blaško

MUDr. Juraj Gémeš

MUDr. Michal Bucek

MUDr. Róbert Rusnák

MUDr. Ján Šulaj, PhD.

MUDr. Michal Bucek

MUDr. Vladimír Baláž, PhD.

Ing. Miriam Lapuníková, MBA

Nemocnica roka 2018

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica sa môže po prvýkrát pýšiť ocenením Nemocnica roka 2018. V hodnotení inštitútu INEKO ,,Rooseveltovka” zabodovala v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc. Prvenstvo si vyslúžila nadpriemerným bodovým hodnotením  v každej z piatich hlavných oblastí sledovaných ukazovateľov.

Galéria
Súčasná riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Ing. Miriama Lapuníková. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Slávnostné otvorenie zrekonšštruovanej prevádzky urgentného príjmu, operačných sál a centrálnej sterilizácie. Zdroj: TASR / Duššan Hein
Slávnostné otvorenie zrekonšštruovanej prevádzky urgentného príjmu, operačných sál a centrálnej sterilizácie. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Rooseveltova nemocnica roboticky odstraňuje nezhubné nádory na prostate, nádorom postihnutá maternica, nádory hrubého čreva a krku. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Pre pacientov je k dispozícii taktiež intervenčná rádiológia a neurochirurgia, miniinvazívna chirurgia, onkogynekológia aj liečba sklerossis multiplex a epilepsie. Zdroj: TASR / Jozef Ďurník
navigate_before
navigate_next