Domáce Koronavírus Spoločnosť Top

Nemocnice začali s očkovaním. Vakcínu proti koronavírusu dostal exprezident Schuster aj Čaputová

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

KOŠICE – Medzi prvými zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v nedeľu aj bývalého prezidenta SR Rudolfa Schustera, ktorý má 86 rokov. Vakcínu podali aj infektológom, ktorí svojej profesii zasvätili celý život. Rovnako lekárke z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny, kde sa starajú o pacientov s ochorením COVID-19 od začiatku pandémie i podpredsedovi parlamentu Milanovi Laurenčíkovi (SaS).


 Ako prvý dostal vakcínu 94-ročný Ján Virgala, zakladateľ detskej infektológie a dlhoročný primár infekčného oddelenia detskej košickej nemocnice. Patrí do generácie pediatrov, ktorí boli pioniermi očkovania na Slovensku. Pár rokov po druhej svetovej vojne chodili s vakcínami po východoslovenských dedinách a šírili osvetu. Počas svojej profesionálnej kariéry zaočkoval tisíce detí. Vakcínu dostal aj profesor Ivan Schréter, ktorý je hlavný odborník pre infektológiu.

Virgala je zástancom očkovania, ktorému ako povedal, verí už roky. “Vidím to aj v praxi, čo to znamená očkovaný a neočkovaný. Keď v minulosti prišlo povinné očkovanie, my sme takpovediac stratili robotu na infekčnom oddelení, lebo odpadli osýpky, detská obrna a ostatné veľmi nebezpečné ochorenia. Pre nás to bola obrovská úľava,” povedal Virgala.

“Som na vakcínu zvyknutý, pretože som trikrát chodil po brazílskej džungli. Očkoval som sa aj v novembri na chrípku. Toto je mimoriadne očkovanie, pretože vidíme, čo COVID-19 robí po svete, takže treba sa tešiť, že vakcína je na svete a netreba sa obávať. V mojom veku, s dvomi bypassmi a rôznymi chorobami, ktoré som prekonal, je to určite záchrana,” doplnil Schuster a ako povedal, po očkovaní sa cíti rovnako ako pred ním.

Vakcínu podali aj infektológom, ktorí svojej profesii zasvätili celý život. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

Do UNLP dorazilo zatiaľ 200 kusov vakcín. „Očkovanie je dobrovoľné, veríme, že sa ho zúčastní čo najväčší počet zdravotníkov. Vedenie UNLP pripraví všetky potrebné podmienky pre rozsiahlu vakcináciu, ktorá bude v rámci nemocnice realizovaná v najbližších týždňoch,“ uviedol výkonný riaditeľ pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek.

Nemocnica má podľa jeho slov približne 2700 zdravotníckych pracovníkov, asi 400 z nich je vyčlenených pre covidové zóny. Týchto by chceli zaočkovať prioritne a následne ostatných. “Som rád, že som na pôde svojej nemocnice, v ktorej od promócie robím, mohol zaočkovať tak významných ľudí a podporiť projekt očkovania. Ak máme nejakým spôsobom zásadne bojovať s týmto ochorením, tak je optimálne, aby sme zaočkovali čo najviac ľudí,” dodal prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny a člen Pandemickej komisie vlády SR Pavol Jarčuška.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na Slovensku začalo v sobotu (26. 12.) večer v nitrianskej fakultnej nemocnici. Prvého zaočkovali infektológa Vladimíra Krčméryho. Na Slovensko zatiaľ dorazilo približne 10-tisíc vakcín, celkovo ich je nakontrahovaných 18 miliónov. Ako prví by sa mali očkovať zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Širokej verejnosti bude k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok.

Na Slovensko zatiaľ dorazilo približne 10-tisíc vakcín, celkovo ich je nakontrahovaných 18 miliónov. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Zaočkovať sa dala aj prezidentka

Vakcína je najlepšou cestou, ako sa z ťažkej situácie, spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19, dostať von. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla pred začiatkom nedeľňajšieho očkovania na pracovisku Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove. Práve hlava štátu bola o pár minút neskôr prvou osobou, ktorá v UNB dostala vakcínu.

Prezidentka označila príchod vakcíny a začiatok očkovania za najlepšiu správu, ktorá prišla v súčasnom zložitom období. Priznala, že chápe obavy verejnosti z masovej vakcinácie. Povedala, že takisto sa týmito obavami zaoberala. “Na otázky, ktoré vznikajú, som sa snažila počúvať hlasy odborníkov, ich argumenty, vysvetlenia,” uviedla a vyzvala, aby ľudia takisto verili odborníkom. Svoju prítomnosť, rovnako tak prítomnosť zástupcov vlády a Národnej rady SR na začiatku oficiálneho očkovania, označila za výrazný komunikát smerom k verejnosti, že očkovanie je spôsobom, ako stabilizovať situáciu a vrátiť život do normálu.

Prezidentka bola prvou osobou, ktorá v UNB dostala vakcínu proti COVID-19. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Samotnú vakcináciu označila po zákroku za rýchlu a bezproblémovú. Prítomnosť členov najvyšších štátnych orgánov, ktorí sa nechali očkovať medzi prvými, chápe ako krok pre posilnenie dôvery verejnosti v očkovanie. Čaputová verí, že začiatok očkovania je vykročením do lepšieho obdobia. “Verím, že je to nádych slobody,” uviedla. Medzi prvými zaočkovanými bol i podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, taktiež podpredsedovia parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) i Gábor Grendel (OĽANO). Po očkovaní sú aj členovia vládneho kabinetu – ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO), minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), minister práce, sociálnych a vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), či minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). V nedeľu majú ďalej očkovať zdravotníkov v prvej línii, a tiež niektorých členov kritickej infraštruktúry.

Medzi zaočkovanými je už aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Šefčovič ocenil jednotný postup Európskej únie pri vývoji a distribúcii vakcíny. “Všetky špičky v Európskej únii robili maximum pre to, aby celý proces bol zodpovedný, ale zároveň čo najrýchlejší,” zdôraznil. Takisto verí, že osobný príklad štátnických a politických špičiek jednotlivých krajín pomôže posilniť dôveru vo vakcináciu. “Som presvedčený, že práve očkovanie je najzodpovednejší prístup, ako pomôcť zvládnuť boj s pandémiou, hovorím to ako syn i otec,” uviedol.

Šefčovič ocenil jednotný postup Európskej únie pri vývoji a distribúcii vakcíny. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Grendel zvýraznil, že vakcinácia je kľúčový spôsob, ako zastaviť pandémiu. “Očkovanie je aktom zodpovednosti voči sebe, no najmä voči druhým, prejav ohľaduplnosti voči našim rodičom a starým rodičom, ktorí sú riziku ochorenia a jeho následkom najviac vystavení,” zdôraznil. Takisto nabádal k dôvere hlasu odborníkov. Krajniak verí, že nedeľa dáva ľuďom nádej, že jar prinesie pozitívnu zmenu a v lete sa budú môcť vrátiť k normálnemu životu. V nedeľu sa má začať očkovať vo všetkých krajinách Európskej únie (EÚ), a to vakcínou Comirnaty. Slovensko má kontrahovaných 18 miliónov kusov, v sobotu (26. 12.) prišlo prvých 9750 dávok. Prvým Slovákom, ktorý vakcínu dostal, bol infektológ a odborník na tropickú medicínu profesor Vladimír Krčméry.

Národná stratégia očkovania proti ochoreniu COVID-19 ráta s preočkovaním 3,3 milióna obyvateľov SR, postupne v štyroch fázach. V tej prvej budú očkovaní zdravotníci a pracovníci, ktorých výkon práce súvisí s poskytovaním zdravotnej či sociálnej starostlivosti, rovnako by mali byť medzi prvými zaočkovanými aj zamestnanci kritickej infraštruktúry a silových zložiek. Vakcína sa podáva do ramena, v dvoch dávkach s odstupom 21 dní. Je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozornil, že najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní danou vakcínou sú zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria medzi ne bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.

Národná stratégia očkovania proti ochoreniu COVID-19 ráta s preočkovaním 3,3 milióna obyvateľov SR. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Očkuje sa aj v Banskej Bystrici

Dovedna 15 zamestnancov počas nedele zaočkujú proti ochoreniu COVID-19 v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta. TASR o tom informovala jej hovorkyňa Ružena Maťašeje. „Je to v podstate akoby taký testovací deň. Ďalšie dni sa bude počet očkovaných postupne zvyšovať. Očakávame, že v tomto medzisviatočnom období by sme mali zaočkovať okolo 50 ľudí denne,“ konkretizovala hovorkyňa.

Medzi prvými očkovanými boli podľa jej slov prednosta II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Jozef Valky, vedúca sestra tej istej kliniky Monika Matošová, ako aj primár oddelenia pneumológie a ftizeológie Michal Urda. „Zatiaľ sme v súvislosti s očkovaním nezaznamenali žiadne problémy či komplikácie. Všetko ide úplne plynule,“ zakončila Maťašeje.

V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta zaočkujú 15 zamestnancov. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

Vakcíne zdravotníci veria

V priebehu nedele by na štyroch vakcinačných miestach mali zaočkovať stovky zdravotníkov. Vyhlásil to minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) v súvislosti s oficiálnym začiatkom očkovania proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku. “Prvé desiatky sú zaočkované, predpokladám, že počas dneška pôjde o stovky,” povedal, poukazujúc na očkovanie v nemocniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici i Košiciach. On sám sa nechal zaočkovať už v sobotu (26. 12.) v nitrianskej nemocnici.

Odpovedal tiež na otázky, v akých termínoch by malo nastupovať očkovanie v ďalších vlnách, schválených v rámci národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19. Krajčí zvýraznil, že to závisí od dodávok vakcín. “Ak budeme mať dostatok vakcín, môžeme pristupovať k očkovaniu ďalších cieľových skupín,” povedal.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí absolvoval očkovanie už včera (26.decembra 2020). Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

Idú príkladom

Prítomnosť politikov medzi prvými zaočkovanými proti ochoreniu COVID-19 nie je prejavom ‘papalášizmu’, ale snahou presvedčiť osobným príkladom o dôležitosti vakcinácie. Členovia Národnej rady SR a vlády SR to uviedli po tom, ako sa v ružinovskej nemocnici v Bratislave podrobili očkovaniu. “Nemá to byť gesto prednosti a nadradenosti, ale gesto príkladu,   na vlastnom tele chceme ukázať, že nám nikto nechce ublížiť, ale že očkovanie je spôsob, ako poraziť COVID,” uviedol podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí).

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa so Šeligom zhoduje v tom, že očkovanie je cestou, ako vrátiť do normálu bežný život. “Aby sme nemali obavy z toho, či môžeme objať blízkych, váhali nad tým, či sa môžeme s niekým stretnúť,” upozornila. Chápe pritom, že niekomu sa môže očkovanie politikov medzi prvými javiť ako ‘papalášizmus’, vníma však tento pôsob ako možnosť bojovať proti dezinformáciám, ktoré sa v súvislosti s očkovaním šíria.

Ministri zaočkovaním proti ochoreniu COVID-19 chcú ísť príkladom. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) je pripravený bojovať proti hoaxom aj v nasledujúcom období prostredníctvom propagácie odborných serióznych štúdií. Očkovanie je pre neho spôsob, ako chrániť najmä svoje okolie. “Chcem cestovať po Slovensku, stretávať sa so študentmi, učiteľmi, zástupcami škôl, aj takto prispejem k tomu, aby tie stretnutia mohli byť bez obáv, ktoré v súčasnosti vzbudzuje pandémia,” dodal.

Gröhling dostal aj otázku, prečo neprišiel jeho stranícky šéf, vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa Gröhlinga je Sulík mimo Bratislavy. “Predpokladám, že ak bude mať možnosť v budúcom týždni sa nechať očkovať, využije to,” dodal. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) vyhlásil, že zhoda na propagácii očkovania, ako spôsobe zbaviť sa pandémie COVID-19, by mala byť naprieč celým politickým spektrom.

Gröhling je pripravený bojovať proti hoaxom. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) pripomenula, že život s pandémiou je svojím spôsobom boj a vakcína výhrou. “Preto pre mňa a verím, že pre čo najviac ľudí na Slovensku nie je otázkou či vôbec, ale kedy sa očkovať,” dodala. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) je presvedčený, že spustenie očkovania predstavuje veľký krok k víťazstvu nad ochorením COVID-19. “Teraz bude závisieť na nás všetkých, aby sme sa postupne zaočkovali. Verím, že takto nám nový rok prinesie viac radostí a zdravia, ako ten končiaci sa,” poznamenal.