Regióny Kežmarok

Nemocnici v Kežmarku pomáhajú dobrovoľníci z radov študentov

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

KEŽMAROK – Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, ktorá je členom skupiny AGEL, pomáhajú ôsmi dobrovoľníci prevažne z radov študentov medicíny a ošetrovateľstva. TASR o tom informovala hovorkyňa siete zdravotníckych zariadení AGEL SK Martina Pavliková s tým, že šíriaca sa epidémia nového koronavírusu si žiada vo všetkých nemocniciach väčšie personálne kapacity na zvládnutie organizácie každodenného chodu počas mimoriadneho režimu. 

 

Hovorkyňa dodáva, že dobrovoľníci v kežmarskej nemocnici vypomáhajú zdravotníkom na tri zmeny po osem hodín a pracujú spolu so sestrou. Každého z nich motivovala vôľa v týchto časoch pomôcť svojim budúcim kolegom, zdravotníkom. „Dobrovoľníka som sa rozhodol robiť, pretože som chcel pomôcť momentálne vyťaženému zdravotníctvu, ktoré sužuje prebiehajúca pandémia. Hoci je u nás stav miernejší, zdravotnícke zariadenia musia byť v každej chvíli pripravené na to, že sa situácia môže zhoršiť. Preto sa snažím čo najviac pomôcť a odľahčiť ich vyťaženie najviac, ako môžem,“ hovorí študent medicíny Eduard Pupala.

Pripája sa k nemu aj ďalší študent medicíny Martin Vanečko. „Epidemiologická situácia ma donútila vrátiť sa zo zahraničných štúdií späť na Slovensko. Okamžite som smeroval do rodného kraja, do Kežmarku. Som nadmieru spokojný s organizáciou a veľmi milo prekvapený priateľským a kolegiálnym prístupom,“ hovorí.

Podľa Pavlikovej všetci dobrovoľníci pomáhajú kežmarskému personálu na mieste prvého kontaktu, teda pri triáži. Merajú pacientom teplotu a pomáhajú vypĺňať dotazníky s epidemiologickou anamnézou. „Naša nemocnica uvítala nezištnú pomoc dobrovoľníkov, ktorí sa sami rozhodli pomáhať nielen zdravotníckym pracovníkom, ale hlavne pacientom. Vzhľadom na mimoriadne hygienicko-epidemiologické opatrenia je enormne zvýšená psychická a fyzická záťaž na zdravotníckych pracovníkov, ktorí popri bežnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti na oddeleniach a ambulanciách sú zaradení aj do nepretržitých služieb pri triáži pacientov. Pre nás je to nenahraditeľná pomoc a pre dobrovoľníkov možnosť získať praktické skúsenosti,“ uviedla námestníčka riaditeľa nemocnice Janka Bartková.