Domáce GPlus Spoločnosť Koronavírus Top

Nenaleťte ďalšiemu hoaxu. Hygienici vyvracajú dezinformácie spojené s nosením rúšok

ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Predĺžené ,,prázdniny” sa skončili a státisíce školákov začiatkom septembra opäť zasadli do lavíc. Koronavírus však aj naďalej úraduje vo všetkých sférach. Kompetentné orgány preto museli pristúpiť k radikálnym zmenám. Vzdelávací proces, na ktorý sme boli zvyknutí desaťročia, je už minulosťou a rúško sa stalo neodňateľnou súčasťou školskej výbavy. Prečo má ochrana detských dýchacích ciest taký význam a robia rodičia všetko správe?

 

Ochorenie COVID-19 je natoľko alarmujúce, že sa konzílium odborníkov rozhodlo nenechať nič na náhodu. Počas prvých dvoch školských týždňov (2. september – 14. september) tak vznikla povinnosť preventívneho nosenia rúšok. Neskôr bola predĺžená až 1. októbra a nedá sa vylúčiť, že nosenie rúška nebude na škole povinné aj po tomto dátume. Toto nariadenie sa týka najmä všetkých druhov pedagógov, asistentov učiteľa, žiakov druhého stupňa základných škôl a všetkých stredoškolákov. Prvostupniari a škôlkari sú od rúšok oslobodení, nakoľko mladšie deti rúška ťažšie znášajú a pohybujú sa stále v rovnakom kolektíve. Avšak epidemiológovia, napriek tejto vedomosti, im ochranu dýchacích ciest odporúčajú.

Výnimočné prípady = individuálny prístup

Medzi školákmi sa však nachádzajú aj deti so stredným či ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. K takýmto žiakom, ako aj k tým s chronickými ochoreniami dýchacích ciest a kožnými problémami, je nutné pristupovať individuálne. Dlhšie nosenie rúšok im totiž môže spôsobiť záťaž. Preto Úrad verejného zdravotníctva odporúča konzultovať špecifické prípady s lekárom. ,,Tvárové rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dopad na zdravie osoby. Táto dezinformácia môže vzniknúť z pocitu nedostatku vzduchu spojeného s nezvykom nosenia tvárového rúška. Jednorazové i plátenné masky sú porézne, čo umožňuje normálne dýchacie funkcie,” vysvetľujú hygienici z Úradu verejného zdravotníctva.

 

Od nosenia ochrany dýchacích ciest sú oslobodení škôlkari a žiaci prvého stupňa základnej školy. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Novodobá školská výbava

Rodičia musia po novom deťom do školy pribaliť nielen desiatu, ale aj jedno či dve rúška. Netreba zabúdať ani na mikroténové vrecúško, kde si vlhké predýchané rúško môžu odložiť. Podľa hygienikov je ideálne, pokiaľ žiak používa jednorazovú ochranu dýchacích ciest alebo tú vyrobenú z bavlny či husto tkanej látky. Plátenné rúško je potrebné po návrate zo školy vyprať aspoň na 60 °C a prežehliť suchým teplom. Použiť pri tom stačí bežne pracie prostriedky. ,,S tvárovým rúškom manipulujeme prostredníctvom gumičiek alebo šnúrok. Rúško neodstraňujeme jeho úchopom na prednej strane, pretože môže byť pokryté patogénmi. Po odstránení tvárového rúška je dôležité umyť si ruky mydlom a vodou, respektíve ich vydezinfikovať,” konštatuje Úrad verejného zdravotníctva. Nosením rúšok sa tak nielen eliminuje šírenie nákazy  COVID-19, ale aj ďalších akútnych respiračných ochorení.

 

Plátenné rúško je potrebné po návrate zo školy vyprať aspoň na 60 °C a prežehliť suchým teplom. Zdroj: TASR

Robíte to správne?

Už počas prvej vlny pandémie sme sa stali v niektorých prípadoch svedkami ľahostajného prístupu k noseniu rúšok. Napriek inštrukciám sa aj v týchto dňoch stretávame s ľuďmi, ktorí nerešpektujú nariadenia či odporúčania hygienikov. Mnohí zabúdajú na to, že aj pred použitím rúška je potrebné dodržiavať hygienu rúk, ktorú docielite dezinfekčným prostriedkom či obyčajným mydlom a vodou. Správne nasadenie rúška spočíva v zakrytí celých úst aj nosových dierok. Počas nosenia je potrebné minimalizovať dotyk s rúškom. Ak je poškodené, vlhké či špinavé, neváhajte ho vymeniť. Každé jednorazové rúško by malo po použití skončiť v koši.

Mohlo by vás zaujímať: