BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo (SND) na tom nie je ani zďaleka dobre. Už niekoľko mesiacov nehrá a teraz pristúpilo k razantnému kroku. Deťom zrušilo Baletnú prípravku (BP) SND. Priority presunulo niekde inde.
Finančná situácia inštitúcie je zlá a prognózy ešte horšie. Preto sa divadlo rozhodlo škrtať. Doplatili na to aj deti z Baletnej prípravky SND. ,,Vedenie Baletu SND je nútené pristúpiť k zrušeniu Baletnej prípravky SND. Je to o to ťažšie, že Baletná prípravka SND pred nedávnom oslávila svoje piate narodeniny. Pod odborným vedením Jany Páralovej slúžila ako príprava talentov pre tanečné odborné školy, ktoré sme vďaka nej vedeli podchytiť v tom najmladšom veku,“ uviedlo divadlo. K zrušeniu ich podľa slov vedenia prinútila práve zlá finančná situácia.
Prioritou SND je prečkať pandemické obdobie a udržať divadlo aspoň v základnej činnosti. Medzi tie sa radí napríklad tvorba premiér. ,,Všetky, hoc zmysluplné a krásne projekty nad rámec toho najnutnejšieho musíme v súčasnej situácii utlmiť. Baletná prípravka už takmer rok vďaka pandemickej situácii nefunguje a náklady na jej prípadný rozbeh by sa opätovne navýšili. To si v súčasnej situácie vzhľadom na zodpovednosť voči našim zamestnancom, ale aj voči zriaďovateľovi nemôžeme dovoliť,“ vysvetlilo SND.
Prípravka bola v plnom rozsahu financovaná z rozpočtu SND. K zrušeniu sa vyjadril samotný šéf divadla Matej Drlička. ,,Úlohou SND je tvorba divadelných predstavení, nie prevádzkovanie záujmových krúžkov pre deti, hoci aj kvalitných a umelecky orientovaných. Verím, že táto diskrepancia je jasná a zrozumiteľná. Ja ako nový štatutár nespochybňujem dobrý zámer a vysokú kvalitu tohto projektu. To, čo spochybňujem, je prínos tohto projektu pre SND v čase, kedy doslova zápasíme s insolventnosťou,“ zdôraznil.
Zaskočení rodičia
Baletná prípravka vznikla v roku 2015 a divadlo si pritom od nej sľubovalo veľa. Cieľom bolo vychovávať novú generáciu tanečníkov, tanečných pedagógov, choreografov a korepetítorov. ,,Na Slovensku máme veľmi šikovné a nadané deti. Dostáva sa im vzdelanie a poznanie, ale domnievam sa, že môžeme pre deti urobiť viac, napríklad ich motivovať a podporovať práve v umení,“ uviedla vtedy iniciátorka a vedúca projektu Baletnej prípravky Jana Páralová. Dokonca do prípravky nezobrali hocikoho, každé dieťa prešlo konkurzom.
Rodičia preto zostali zo zrušenia prípravky zaskočení. Ozvala sa mama, ktorá nevie, ako má svojej dcére oznámiť koniec BP. ,,Celý rok poctivo cvičí podľa videí od p. Páralovej, trpezlivo čaká, kým sa začne a všetkým kamarátom a spolužiakom hovorí, že ju zobrali do Baletnej prípravky SND, ktorá je jediná na Slovensku. Naozaj ste mysleli pri vašom rozhodnutí aj na tieto deti? Keď štátna inštitúcia začne ako prvé šetriť na deťoch, tak sa niekde stala chyba,“ zdôraznila Ģabriela.
V tejto súvislosti sme sa na Baletnú prípravku opýtali aj ministerstva kultúry. Napriek tomu, že je zriaďovateľom SND, chod prípravky vraj nevedelo ovplyvňovať. Túto činnosť totiž divadlo nemalo uvedené vo svojom štatúte. ,,Bola to čisto iniciatíva divadla, my do toho nezasahujeme a ani nedávame peniaze,“ povedala hovorkyňa rezortu kultúry Zuzana Viciaňová.
Kontakt s najmladšími
Divadlo tvrdí, že deti sú naďalej veľkou súčasťou mnohých inscenácií. Vedenie plánuje rozšíriť spoluprácu s Tanečným konzervatóriom Evy Jaczovej v Bratislave na projektoch duálneho vzdelávania. Dokonca vedenie pripravuje koncepciu práce s mladým divákom, ktorej súčasťou bude aj nová forma „baletnej prípravky“.
Okrem toho SND láka deti do divadla aspoň v úlohe divákov. Inštitúcia pripravuje uvedenie baletu Narodil sa chrobáčik. ,,Veríme, že popri mimoriadne obľúbenom Luskáčikovi pribudne do repertoáru Baletu SND ďalší titul, ktorý opakovane privedie detského diváka do nášho hľadiska,“ tvrdí divadlo.
Problémy na každom rohu
Zlá finančná situácia pretrváva v divadle už nejaký čas. Tento rok hospodári so sumou 16,8 milióna eur, ktorú poskytol rezort kultúry. Oproti predchádzajúcemu roku je to zníženie až o 10 percent. Dokonca ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) vlani vykonala audit. Ten odhalil vážne ekonomické nedostatky. Milanová kritizovala vyplácanie odmien nad rámec rozpočtu. Tiež vytkla, že niektorí zamestnanci boli platení dvakrát za tú istú prácu. Kontrolóri okrem iného odhalili aj nezrovnalosti v účtovníctve, či porušovanie Zákonníka práce. „Musím sa priznať, že tomu nerozumiem. V čase, keď sa v divadle hralo minimálne, niektoré zložky ani len netrénovali, tak divadlo vyplácalo oveľa vyššie príplatky a odmeny ako po minulé roky. Považujem to za minimálne nezodpovedné,“ uviedla vtedy Milanová na margo výsledkov vnútorného auditu.
Audit navyše zistil, že vtedajší poverený generálny riaditeľ Peter Kováč vo februári 2020 neoprávnene valorizoval všetky platy zamestnancov SND o desať percent. Urobil tak napriek tomu, že takéto navýšenie nemal nijako kryté rozpočtom divadla ani kontraktom s ministerstvom kultúry.
Aktuálne je tak divadlo pod vedením nového riaditeľa Mateja Drličku nútené škrtať. Ešte počas menovania nového generálneho riaditeľa SND ale Milanová avizovala, že je ochotná sa o rozpočte divadla baviť. Drlička tak má šancu získať ďalšie peniaze. ,,Aktuálne sa sústreďujeme na prípravu rokovaní s MK SR, kde ideme v polovici apríla predložiť náš návrh ozdravného plánu a realistického rozpočtu. Cieľom tohto rokovania je otvoriť aktuálny kontrakt s MK SR, navýšiť štátny príspevok pre SND a zabezpečiť prežitie a dôstojné fungovanie našej prvej divadelnej scény,“ vysvetlil Drlička.
Mohlo by vás zaujímať:
- Fotografia dokáže veľa. Pristavené autá pred SND strhli obrovskú lavínu kritiky
- Vallo je ochotný urobiť hocičo. Aby presvedčil ľudí, zobral rolu v televíznom seriáli
- Romantické miesto zahltili kamery. Cítili sme sa ako v meste duchov
- Televízna svokra Gizka prekvapuje. Dala sa na mládežnícke výtržníctvo, nevyhla sa ani striptízovému klubu
- Kontroverzné aj pálčivé dielo. V centre Bratislavy parkujú škodovky na miestach vyvolených