Politika Zahraničné

Netanjahu po obžalobe z korupcie nemusí odstúpiť, tvrdí izraelský generálny prokurátor

Benjamin Netanjahu - Zdroj: SITA/Atef Safadi/Pool via AP

JERUZALEM – Izraelský generálny prokurátor Avichaj Mandelblit v pondelok oznámil, že premiér Benjamin Netanjahu nemusí rezignovať po tom, ako bol obžalovaný z trestných činov korupcie.

Mandelblit uviedol vo vyhlásení, že Netanjahu môže ostať dočasným predsedom vlády, aj keď ho pred niekoľkými dňami obžaloval z podvodu, porušenia dôvery a úplatkárstva. Generálny prokurátor sa však nevyjadril k tomu, či si Netanjahu môže ponechať iné ministerské funkcie, pokým je obžalovaný.

Agentúra AP pripomína, že Netanjahu obvinenia odmietol ako pokus o prevrat a nechce odstúpiť. Uviedol, že proti obžalobe sa bude brániť z pozície predsedu vlády.  Izraelská opozičná koalícia Modrá a biela (Kachol lavan) vyzvala  Netanjahua, aby sa vzdal svojich ministerských funkcií. Ide o post ministra práce, ministra zdravotníctva, ministra záležitostí diaspór a námestníka ministra poľnohospodárstva.

Podľa koalície však nie je nevyhnutné, aby Netanjahu momentálne odstúpil i z postu premiéra, pretože to nevyplýva z príslušného súdneho rozhodnutia. Obžaloba Netanjahua podľa agentúry DPA ešte viac skomplikuje tvorbu novej izraelskej vlády. Tento rok sa v krajine konali už dvoje parlamentné voľby. Politické strany však neboli schopné prekonať patovú situáciu pri tvorbe koalície.