Zahraničné Politika

Netanjahu sa vyhlásil za víťaza volieb, Palestínčania sú sklamaní

Netanjahu sa vyhlásil za víťaza volieb. Zdroj: SITA / AP

JERUZALEM – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok deklaroval svoje víťazstvo v pondelkových parlamentných voľbách. Podľa exit pollov totiž premiérova strana Likud získala najvyšší počet hlasov, informovala agentúra AFP.

 

Ústredná volebná komisia v utorok ráno oznámila, že už zrátala všetky hlasy. Vzhľadom na pokračujúce overovanie však výsledky volieb zverejní až v neskorých popoludňajších hodinách. Išlo už o tretie parlamentné voľby v Izraeli za necelý rok.

Netanjahu označil výsledok svojej strany “za najväčšie víťazstvo vo svojom živote”, napísal na svojej webovej stránke denník The Jerusalem Post. Volebná účasť dosiahla 71 percent, čo je viac, ako 69,8 percenta v predchádzajúcich voľbách v septembri minulého roka.

Izraelský premiér sa uchádzal o znovuzvolenie v období, keď sa blíži začiatok jeho súdneho procesu, v ktorom sa bude zodpovedať z obvinení z korupcie.

Strana Likud by na základe aktuálnych exit pollov mala získať 36 až 37 kresiel v 120-člennom izraelskom parlamente.

To by bol najlepší výsledok strany pod vedením Netanjahua, ktorý post premiéra zastáva od roku 2009, pripomína AFP. Strana by spolu so svojimi spojencami mohla obsadiť až 59 kresiel, čo je o dve menej, ako je nadpolovičná väčšina.

Na druhom mieste je Benny Ganc

Na druhom mieste sa podľa exit pollov umiestnila centristická koalícia Modrá a biela (Kachol lavan) na čele s Bennym Gancom, ktorá by mohla obsadiť 32 až 34 kresiel. Ganc podľa AFP v súvislosti výsledkami vyjadril “sklamanie”.

Tretie miesto patrí podľa exit pollov bloku štyroch arabských strán Spoločná kandidátka, ktoré získali 14 percent hlasov voličov.

Pomyselným jazýčkom na váhach by po tretích voľbách v krajine za necelý rok opäť mohla byť formácia Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu) exministra obrany Avigdora Liebermana, ktorá odmieta spolupracovať so stranami izraelských Arabov i náboženskými stranami.

Predstavitelia Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) sa k výsledkom volieb vyjadrili kriticky. Generálny tajomník OOP Sáib Irikát povedal, že vo voľbách zvíťazili “(židovské) osady, anexia a apartheid”, napísala agentúra DPA.

“Netanjahu sa rozhodol, že pokračovanie okupácie a konfliktu je to, čo Izraelu prináša pokrok a prosperitu, preto sa rozhodol upevniť základy a piliere konfliktu, cyklu násilia, extrémizmu, chaosu a krviprelievania,” povedal Irikát. Ďalším Netanjahuovým krokom bude podľa neho anexia palestínskych území v Predjordánsku.

Izrael okupuje územia na západnom brehu Jordánu od šesťdňovej vojny z roku 1967. Z pohľadu medzinárodného práva sú židovské osady postavené na týchto územiach ilegálne a bránia pokračovaniu mierového procesu, keďže sa rozprestierajú na územiach vnímaných Palestínčanmi ako súčasť ich budúceho štátu.

Hlasy voličov v karanténe pre SARS-CoV-2 nemá kto spracovať

Členovia volebných komisií v Izraeli odmietajú spracovať 4076 hlasovacích lístkov, ktoré boli vhodené do urien voličmi s podozrením na nákazu novým koronavírusom SARS-CoV-2. V utorok o tom informoval denník The Times of Israel.

Prenosné volebné urny zo 16 osobitne zriadených volebných miestností – v stanoch -, v ktorých mohli voliť iba voliči v domácej karanténe, zostávajú nedotknuté, konštatoval denník.

Podľa denníka nie je jasné, kto bude zodpovedný za spracovanie a spočítanie týchto hlasovacích lístkov.

Podľa televízie kanála 12 by mohli byť touto úlohou poverení lekári zo záchrannej služby Červená Dávidova hviezda (Magen David Adom). Podľa nej sa už ústredná volebná komisia požiadala jej pohotovostnú službu, aby prevzala zodpovednosť za manipuláciu s týmito hlasovacími lístkami.

V pondelok, v deň predčasných volieb do izraelského parlamentu, otvorili v krajine aj špeciálne vybavené hlasovacie miesta pre viac ako 5600 voličov, ktorí sú v domácej karanténe v rámci preventívnych opatrení prijatých v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu v Izraeli. Hlasovalo v nich viac ako 4000 ľudí.

Zatiaľ 12 prípadov

Doteraz bolo na chorobu COVID-19 spôsobovanú koronavírusom pozitívne testovaných 12 Izraelčanov.

Izrael prijal opatrenia, aby zabránil prepuknutiu epidémie choroby a zakázal vstup na svoje územie cudzincom, ktorí sa 14 dní pred príchodom do Izraela nachádzali v Číne, Hongkongu, Macau, Thajsku, Singapure, Južnej Kórei, Japonsku a Taliansku.

Všetkým Izraelčanom, ktorí tieto oblasti nedávno navštívili, odporučili zostať v domácej karanténe počas 14 dní.

Výnimku na pobyt v nej dostali len na pondelok, aby mohli ísť voliť. V tomto prípade ich však úrady požiadali, aby dodržiavali ďalšie stanovené obmedzenia: mať masku na tvári, nebyť sprevádzaný osobou, ktorá nie je v karanténe, a po ceste autom do volebnej miestnosti sa nikde nezastavovať.

Denník dodal, že pre ľudí, u ktorých sa už prejavili symptómy akútneho respiračného ochorenia, platil zákaz prísť voliť aj do týchto špeciálne zriadených volebných miest. V ich prípade bolo rozhodnuté o alternatívnom postupe pri hlasovaní. V Izraeli nie je možné delegovať svoje právo voliť na inú osobu.