Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Napriek zákazu museli herci v divadle naďalej skúšať

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

BRATISLAVA – Napriek tomu, že každým dňom pribúda počet nakazených koronavírusom, vedenie Spišského divadla si vážnosť situácie zjavne neuvedomuje. Vláda na všetky strany apeluje, aby sa ľudia zdržiavali doma a boli obozretní. Niektorí herci musia však aj naďalej pracovať. A to aj napriek tomu, že divadlá majú v tomto čase zakázané hrať predstavenia. 

 

Naozaj sú herci zo Spišského divadla s plánmi tak pozadu, že musia skúšať aj počas zákazu? Na čo musia byť v divadle, keď diváci sa tam tak skoro nedostanú? Toto sú otázky, ktoré si zrejme kladie každý, kto zachytil problém na Spiši.

Herci sa na sociálnych sieťach sťažovali, že aj napriek zavádzaným opatreniam musia naďalej skúšať. Na pláne totiž bola premiéra hry Oneskorená návšteva. Napriek tomu, že sa na inscenáciu veľmi tešili, netušili, že ju budú musieť skúšať v rúškach a rukaviciach.

S rozhodnutím vedenia divadla neboli stotožnení. ,,Pravdepodobne ako jediné divadlo pokračujeme v skúšobnom období, hoci sme apelovali na nášho riaditeľa, že máme obavy o naše zdravie, zdravie našich blízkych a chceme sa správať zodpovedne aj voči spoločnosti a dodržiavať odporúčané nariadenia v tejto krízovej situácii. Bolo nám však z jeho strany oznámené, že neporušuje zákon a teda skúšame ďalej,’’ napísal herec Dávid Szöke. Ten pripojil pod svoj status aj fotku. Dokonca aj samotný režisér inscenácie Tomasz Gawron bol za to, aby herci v takejto situácii nepokračovali v skúšaní.

 

Herci naďalej skúšali v rúškach a rukaviciach. Zdroj: Facebook / David Szöke

Podpora kolegov

Kritika sa na sociálnych sieťach spustila aj zo strany Slovákov, ktorí okamžite vyjadrili názor. ,,Hrozné, na to sa ani nič iné nedá povedať. Držte sa,’’ napísala Jana. Používateľka Kristína sa rovnako nezdržala komentára ,,Hlavná vec, že všade sa hovorí o tom, aby mali ľudia od seba jeden meter odstup a v jednej miestnosti desať ľudí. Všetci by mali byť doma pri svojich rodinách a chrániť sa, nie skúšať.’’ Mnohí na nich dokonca apelovali, aby zavolali na políciu.

Hercov podporili aj kolegovia z divadla, pretože vedenie sa podľa ich informácií dotknutným hercom vyhrážalo. ,,Vyhrážanie sa zamestnancom SD sankciami, ak neprídu skúšať napriek opatreniam COVID19? To je neprípustné. Verím, že sa voči vedeniu SD vyvedú patričné dôsledky,’’ zdôraznil člen činohry Štátneho divadla Košice František Balog.

 

Premiéra hry Oneskorená večera bola na pláne už zajtra. Zdroj: spiskedivadlo.sk

Jasné slová Pellegriniho

Všetky divadlá, múzeá či galérie sú zatvorené do odvolania. To urobilo aj Spišské divadlo, no hercov nechali naďalej skúšať. V tomto prípade sa aj samotný premiér Peter Pellegrini zastal hercov a povedal, aby informovali zriaďovateľa. ,,Keď sme zakázali predstavenia, tak sme ich zakázali nielen kvôli divákom, ale aj kvôli tomu, aby sa zbytočne nenakazili herci. Dnes sa už vedia napojiť online, vedia skúšať aj na diaľku. Takže naozaj im odporúčam, nezúčastňovať sa skúšok, pretože sa zbytočne vystavujú riziku nákazy. Tam si myslím, že divadlo strpí dvojtýždňovú prestávku,’’ vyhlásil Pellegrini.

O stanovisko sme preto požiadali aj Košický samosprávny kraj (KSK), ktorý je zriaďovateľom divadla. Odtiaľ nás informovali, že herci divadla v čase skúšok nekontaktovali ich úrad. Napriek tomu uviedli, že zaviedli niekoľko preventívnych opatrení, medzi ktorými bolo aj to, že už od 10. marca zatvorili všetky kultúrne zariadenia, ktorých zriaďovateľom je župa. ,,Medzi odporúčaniami, ktoré je nevyhnuté dodržiavať, boli aj pokyny týkajúce sa prísneho režimu v oblasti hygienických opatrení.  Zamestnanci divadla, ktorí nemôžu vykonávať svoju prácu z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa, sa môžu so zamestnávateľom dohodnúť na práci z domu, pričom im pripadá náhrada mzdy v sume ich priemerného zárobku,’’ skonštatovala pre Glob.sk hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková. Dodala, že porušením ich pokynov sa bude kraj zaoberať.

 

Pellegrini vyzval hercov, aby sa nezúčastňovali skúšok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nakoniec ustúpil

Situáciu začal riešiť taktiež poslanec Mestského zastupiteľstva mesta Spišská Nová Ves Tomáš Cehlár. Telefonoval so samotným riaditeľom divadla Emilom Spišákom, ale komunikoval aj s ostatnými ľuďmi z divadla. Podľa jeho informácií tam fungovali, akoby sa nič nedialo. Premiéra sa mala dokonca konať aj bez divákov. Údajne sa riaditeľ nechcel dohodnúť s hercami a vypočul ich až po mediálnom nátlaku. ,,Jedná sa o manažérske zlyhanie v tak chúlostivej situácii. Myslím si, že v takejto situácii nie je na mieste prikazovanie a zľahčovanie situácie, ale vzájomná dohoda a porozumenie. Ako je jasné, riaditeľ nakoniec ustúpil a herci prestali skúšať. Som rád, že nakoniec zvíťazil zdravý rozum a, bohužiaľ, aj nátlak médií a herci viac nemusia skúšať v strese so zahalenými tvárami, čo inak pri divadle nie je teda nič moc, keďže tvár a jej výraz je pri hraní dôležitá,’’ dodal Cehlár.

V tejto veci sme oslovili aj samotné vedenie Spišského divadla. Riaditeľ Emil Spišák nám oznámil, že sa aktuálne kvôli časovému stresu nemôže venovať odpovediam. Dodal ale, že si na otázky určite nájde čas a v blízkej budúcnosti odpovede zašle.

 

Herci napokon prestali skúšať. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: