Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

NEZABUDNITE Už o pár dní sa POSÚVA čas: Pospíme si o hodinu menej

posun času
Čas sa bude posúvať už o pár dní. | ZDROJ: Pixabay (ilustračná foto)

SLOVENSKO – 20. marca sme privítali prvý jarný deň a toto obdobie sa zvykne spájať aj s posunom času. Zimný čas sa totiž bude meniť na letný a tento rok pripadla zmena na 26. marca, takže už o pár dní. Minulý rok sa menil 27. marca. 

 

Nezabudnite si prestaviť svoje hodinky v noci zo soboty na nedeľu 26. marca. Samozrejme, inteligentné zariadenia a smartfóny to urobia aj za vás, ale ak používate klasické hodinky, treba na to myslieť. V nedeľu si pospíme o hodinu kratšie, pretože čas sa posunie z 2:00 na 3:00. Letný čas bude trvať až do 29. októbra 2023, kedy si hodinky opäť presunieme z 3:00 na 2:00.

Mnohí ľudia posun času ani nezaznamenajú a nebude mať na nich žiadny vplyv. Niektoré senzitívnejšie osoby môžu mať problémy s porušeným biorytmom, čo môže viesť k ťažkostiam so spánkom. Nepriaznivé zmeny môžeme zaznamenať aj pri malých deťoch, ktoré majú nastavený istý režim, ktorý sa posunom času môže narušiť.

Na druhej strane sa ale môžeme tešiť na dlhšie dni, pretože slnko bude zapadať neskôr ako doteraz. S pribúdajúcimi teplotami si teda môžete užiť aj príjemné podvečerné a večerné prechádzky. Aj keď Európska únia už dlhšie apeluje na to, aby sa striedanie času zrušilo, zatiaľ nepoznáme presný dátum, kedy by k tomu malo skutočne dôjsť.