Kategórie Regióny Trenčín Domáce

Nezabudnuteľný KAROL DUCHOŇ: Pozrite sa, čo si pre neho prichystali ľudia v TOMTO meste

V meste po Karolovi Duchoňovi pomenovali jednu z ulíc. ZDROJ: partizanske.sk/youtube.com

PARTIZÁNSKE – Legenda slovenskej hudobnej scény Karol Duchoň opäť ožila. Po spevákovi, ktorý sa svojím jedinečným hlasom zapísal do dejín Slovenskej hudobnej scény, pomenovali jednu z ulíc v Partizánskom. Podľa primátora tak mali urobiť už dávno.

 

Na Karola Duchoňa († 35), obrovskú spevácku ikonu 70. rokov, sa len tak ľahko nezabúda. Aj po 37 rokoch od jeho smrti, si ľudia po celom Slovensku pripomínajú miesta a zážitky, ktoré sa s ním spájajú. Dôkazom toho je aj mesto Partizánske, v ktorom len prednedávnom pomenovali po známom spevákovi jednu z ulíc v mestskej časti Šimonovany.

„V našom meste práve prebieha individuálna bytová výstavba. Preto som na mestskom zastupiteľstve podal návrh, aby sme jedu z nich pomenovali po speváckej legende Karolovi Duchoňovy. Duchoň totiž navštevoval našu strojnícku priemyslovú školu. Chceme, aby všetci vedeli, že naše mesto je spojené s takouto známou osobnosťou,“ povedal pre zregionu.sk primátor mesta Jozef Božik.

Aj keď školu nedokončil, do histórie mesta sa zapísal. Vďaka ulici, ktorá bude po ňom pomenovaná, tu navždy ostane jeho stopa.

Zo života Duchoňa

Obdobie slávy a úspechov prepuklo u Duchoňa v roku 1970, keď spieval na Bratislavskej lýre. Vystúpil vtedy so skladbou “Kto má ťa rád”. Cenu síce nezískal, ale všetci odborníci v ňom spoznali speváckeho majstra a fanúšikovia mali nový idol. Nasledoval jeden hit za druhým a vystúpenia nielen vo vtedajších socialistických, ale i v západných krajinách.

V roku 1975 sa Karol Duchoň predstavil v Tokiu, kde spieval pieseň „Čardáš dvoch sŕdc“ s hudbou Petra Hanzelyho a textom Ľuboša Zemana. Ľuboš Zeman ho na vystúpenie do Tokia aj sprevádzal. Pieseň sa publiku veľmi páčila. Hoci textu nerozumeli, muzikálne zaujala. V tomto období Karol zaznamenával úspechy v rozhlase, televízii aj na koncertoch.

O rok na to nahral v Nemecku svoj prvý album pre spoločnosť RCA. Nemecká kritika reagovala pozitívne na jeho spev a nazvali ho „slovenský Tom Jones“. V Nemecku naspieval viacero piesní v nemčine, napr. „Edeltraut“, „O Maria“, „Lass uns ein Nacht lang tanzen“, „Sonnenblumen blühen“. V roku 1977 začal vystupovať so skupinou Ľuba Beláka.

Karol Duchoň naspieval niekoľko duetov so známymi spevákmi ako sú napríklad Marcela Laiferová („Kamenný kvietok“), Dušan Grúň („Vonia kakao“), Jana Kociánová a inými. Veľa koncertoval aj v zahraničí – v Nemecku, Sovietskom zväze, Švajčiarsku, Francúzsku, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, na Kube.

Prirovnanie „slovenský Tom Jones“, ktoré si vyslúžil od nemeckých kritikov, sa ujalo aj na Slovensku. Obdiv talentovanému Karolovi Duchoňovi vyjadril aj československý slávik Karel Gott.