Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Nezodpovednosť bez hraníc? Kým jedna sieť kiná zatvára, tá druhá premieta aj napriek koronavírusu

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Panika okolo koronavírusu neveští nič dobré. Nielenže premiér Peter Pellegrini zakázal všetky kultúrne či športové akcie, návštevníci sa nedostanú ani do kín. A ak aj áno, na vlastné riziko. Dve najväčšie siete kín na Slovensku nemajú totiž rovnaký pohľad na situáciu. Kým jedna zatvorila kína do odvolania, tá druhá premieta ďalej. Otázkou na zamyslenie je, či je prvoradý biznis alebo zdravie návštevníkov.

 

Aktualizované 15:10 o stanovisko Úradu verejného zdravotníctva.

Aktualizované 18:00 o stanovisko spoločnosti Cinema City

Koronavírus je neúprosný a Slovensko zasiahol akosi nepripravené. Opatrenia robíme v hodine dvanástej. Na poslednú chvíľu rozdáva dosluhujúca vláda občanom zákazy, ktoré ale stále u mnohých neplatia. Najprv boli odporúčania, tie však nestačili. Život išiel ďalej akoby sa nákaza na Slovensku ani neobjavila. Pritom dnes k siedmim potvrdeným prípadom nákazy pribudli ďalšie tri.

 

Na koronavírus nebolo Slovensko akosi pripravené. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Hazard so zdravím?

Divadlá sa rýchlo spamätali a predstavenia zrušili. Dokonca sa návštevníci nedočkajú ani plánovaných premiér. Iný je postoj prevádzkovateľov kín. Kým jedna spoločnosť – Cinemax – rešpektuje nariadenie úradu verejného zdravotníctva a zatvára všetkých 13 kín, druhá spoločnosť – Cinema City – otváracie hodiny a program nateraz nemení. Zatiaľ pristúpili k tomu, že znížili počet zákazníkov na premietanie a zvýšili frekvenciu dezinfikovania v kinách. Vydané bolo pritom nariadenie úradu verejného zdravotníctva, ktoré zakazuje ,,v termíne od 10.03.2020 do 23.03.2020 všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám ORGANIZOVAŤ A USPORADÚVAŤ HROMADNÉ PODUJATIA ŠPORTOVEJ, KULTÚRNEJ, SPOLOČENSKEJ ČI INEJ POVAHY”. Dokonca aj ústredný krízový štáb sa pred novinármi vyjadril, že takýmito podujatiami sa myslia aj kiná.

 

Komentáre hovoria za všetko

To, že koronavírus nemôžeme brať na ľahkú váhu, si uvedomujú aj Slováci. Pod oznam spoločnosti Cinema City, ktorá zatiaľ premietania neruší, sa na sociálnej sieti spustila lavína kritiky. ,,Jedno z posledných miest, kam by som teraz išla, je kino. Dúfam, že veľa ľudí sa vám tiež vyhne oblúkom,” napísala užívateľka Monica. Mnohí tiež upozorňovali na to, že deti majú prázdniny a tak ich bude lákať ísť do kina. Toto však cieľom preventívnych opatrení nemalo vôbec byť. ,,Nezodpovedné riešenie, najmä v BA, ale zisk je zisk,” uviedol Ján. Na druhej strane sa zase ozvali aj takí, ktorí napísali, aby ľudia nenadávali a jednoducho do kina neišli. Iní by zase boli radšej, ak by premietanie prerušili z iných dôvodov. ,,Takto mi totiž ujdú filmy, ktoré by som chcela vidieť. Myslím, že vaše opatrenia sú nedostačujúce a nemienim riskovať,” dodala Andrea.

Je nevyhnutné akceptovať nariadenie

Úrad verejného zdravotníctva sa na margo otvorených kín siete Cinema City vyjadril jasne. ,,Je nevyhnutné, aby každý svojim správaním prispel k čo možno najlepšiemu zvládnutiu tejto zložitej situácie, aby svojim konaním neprispel k šíreniu nákazy a neohrozoval zdravie ľudí. V tomto ponímaní je nevyhnutné prijímať a akceptovať vydané nariadenie,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa úradu Daša Račková.

O vyjadrenie k aktuálnej situácii sme požiadali aj spoločnosť Cinema City. Tá kiná neplánuje zatvoriť. Dodali, že v súlade s vyhláškou zrušili všetky hromadné podujatia v priestoroch kín. ,,Zdravie a bezpečnosť našich zákazníkov a personálu sú pre nás veľmi dôležité, preto sme prijali aj potrebné bezpečnostné a zdravotné opatrenia. Znížili sme počet zákazníkov na jedno premietanie a zvýšili frekvenciu hygienických a dezinfekčných postupov v našich kinách. Komunikujeme so zodpovednými orgánmi a neustále sledujeme situáciu. V súlade s vyhláškou sme zrušili všetky hromadné podujatia v priestoroch našich kín,” uviedla pre Glob.sk z PR agentúry DIVINO Martina Kosturková. Agentúra poskytuje spoločnosti Cinema City pravidelný mesačný PR servis, kreatívne návrhy kampaní a komunikácie, organizáciu eventov, filmových premiér a vyhľadávanie spoluprác s osobnosťami.

 

Spoločnosť Cinema City aj naďalej premieta. Zdroj: pixabay.com

Zakúpené vstupenky

Spoločnosť Cinemax zatvorila svoje kiná až do odvolania. Zároveň informujú všetkých, ktorí si zakúpili lístky. ,,V prípade, že máte zakúpené vstupenky na niektoré z nasledujúcich podujatí, kontaktujte, prosím, svoje kino emailom. Lístky vám vymeníme za poukážku v rovnakej hodnote platnú v sieti Cinemax,” dodáva spoločnosť.

 

Spoločnosť Cinemax zatvorila kiná do odovolania. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať:

 

Na pripravované premiéry si budeme musieť počkať. Zdroj: pixabay.com