Zahraničné Spoločnosť Top

Nie, to nie je búrka. Satelity nad San Diegom zachytili niečo nezvyčajné

Tento záhadný mrak netvoria dažďové kvapky.

SAN DIEGO – Na prvý pohľad to vyzerá tak, že na obrázku je vidieť obyčajný búrkový oblak. Lenže satelitné zábery, ktoré zverejnila americká meteorologická služba (National Weather Service – NWS), neznázorňujú dážď nad južnou Kaliforniou. Oblak má totiž živočíšny pôvod.

 

Pred pár dňami zachytila NWS v San Diegu neobvyklý signál, ktorý najskôr nevedeli dešifrovať ani meteorológovia. Na radare sa objavila záhadná 130 kilometrov široká a 130 kilometrov dlhá masa. Jej najhustejšia časť mala rozlohu 16 x 24 kilometrov. “Vyzeralo to, akoby to boli odrazy dažďových kvapiek – ale nevideli sme žiadny skutočný oblak,” povedal meteorológ Mark Moede pre Washington Post.

Ani fakt, že formácia neustále menila svoj tvar, nenasvedčoval tomu, že ide o vznikajúcu búrku, povedal ďalší expert Joe Dandrea pre Los Angeles Times. Čo za objekt si to teda nasmeroval priamo na západné pobrežie USA?

Odpoveď priniesli až pozorovatelia búrok Aj oni videli na radare záhadný mrak. Ale keďže boli na mieste jeho výskytu, videli aj to, že ho tvoria lienky.

Podľa University of California žije v Kalifornii asi 200 druhov lienok, ktoré sa živia hlavne voškami. Keď na začiatku leta už nie je v údoliach dostatok tejto potravy, stáva sa, že lienky lietajú do väčších výšok.

To, že sa lienky objavujú v rojoch, je zriedkavé, ale nie nezvyčajné. Aj na jeseň sa tento hmyz zhromažďuje, aby spoločne našiel vhodné miesto na prezimovanie.

Galéria
Lienky sa živia najmä voškami. Zdroj: pixabay
Gigantický roj lienok zachytil aj satelit. Zdroj: pixabay
Lienky sa živia najmä voškami. Zdroj: freeimages
Lienky si vytvoria roj, aj keď hľadajú vhodné zimoviská. Zdroj: freeimages
Lienky si vytvoria roj, aj keď hľadajú vhodné zimoviská. Zdroj: freeimages
Lienky sa živia najmä voškami. Zdroj: pixabay
navigate_before
navigate_next