Zahraničné Politika Top

Nie Veľká Británia, ale Spojené kráľovstvo chce odísť z EÚ. Povieme vám, ako to v skutočnosti je

Z EÚ chce odísť Spojené kráľovstvo a nie len Británia. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Tento rok žije Spojené kráľovstvo v znamení brexitu. Odchádzajúca britská premiérka Theresa Mayová vyrokovala s Bruselom dohodu o vystúpení krajiny z Európskej únie (EÚ). Ani jej húževnatá snaha jej však nepomohla presadiť dokument v parlamente. Naopak celá situácia vyústila do ohlásenia jej demisie. Lenže kto vlastne má odísť z EÚ – Anglicko, Veľká Británia alebo Spojené kráľovstvo?

 

Ak sa na to pozrieme z teoretického hľadiska, odísť majú všetky tri. Lenže dôležité je rozlišovať medzi geografickými a politickými pojmami. 

Veľká Británia je geografický názov pre najväčšie Britské ostrovy, na ktorých ležia krajiny Anglicko, Wales a Škótsko. Okolité ostrovy, ako napríklad Shetlandy na severe Škótska, alebo ostrov Wight (v angličtine Isle of Wight) geograficky nepatria k ostrovom Veľkej Británie.

Keďže v rokoch 1707 – 1801 vytvorili Wales, Anglicko a Škótsko spolu s priľahlými ostrovmi Kráľovstvo Veľkej Británie, začal sa pre Spojené kráľovstvo nesprávne používať názov Veľká Británia ako všeobecný pojem (najmä v politických záležitostiach).

Spojené kráľovstvo

Celý názov Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (anglicky United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) alebo skrátene Spojené kráľovstvo popisuje politickú jednotku Veľkej Británie (Anglicko, Wales a Škótsko) a Severného írska.

Preto je dôležité si uvedomiť, že nie je to Veľká Británia, ktorá sa snaží opusti EÚ, ale je to Spojené kráľovstvo. A to aj napriek tomu, že v referende v roku 2016 hlasovali Škótsko a Severné Írsko za zotrvanie v Únii. Preto nie je úplne správne (i keď sa to bežne používa) hovoriť, že “Briti hlasovali za brexit”.

Ako vznikol pojem Británia

Anglické slovo “Britain” pochádza z latinského “Britannia”, čo je označenie pre Britské ostrovy.

Slovo brexit zas vzniklo spojením anglických slov “Britain” a “exit”. Tento termín vymyslel istý Peter Wilding. Bol šéfom jednej z probrexitových kampaní. V roku 2012 napísal, že je nevyhnutné, aby Grécko opustilo EÚ. Bolo to v súvislosti s vtedajšou ekonomickou krízou v tejto krajine. Wilding povedal, že ak sa tak nestane, tak dôsledkom musí byť brexit. 

Občania Anglicka, Škótska, Walesu a Severného Írska nemajú pasy špecifické pre ich krajinu, všetci sú britskými občanmi Spojeného kráľovstva a Severného Írska – skrátene Briti. 

Ak chceme hovoriť o príslušníkoch jednotlivých národov, tak hovoríme o Severných Íroch, Škótoch, Angličanoch a Welšanoch. Spojené kráľovstvo je suverénny štát, ale aj štyri krajiny, z ktorých pozostáva, sú štátmi.

Ako vznikla vlajka Spojeného kráľovstva

Vlajka Spojeného kráľovstva vznikla spojením národných vlajok jeho jednotlivých štátov. Pozrime sa, ako to vyzerá.

Vlajka Severného Írska

Vlajka Anglicka

Vlajka Walesu

Vlajka Škótska

A výsledok: Vlajka Spojeného kráľovstva

Zdroj: archív

Vyzerá to tak, že iba Wales nemá na vlajke Spojeného kráľovstva svoje zastúpenie.

Galéria
Britská premiérka Theresa Mayová počas ohlásenia demisie na Downing Street 10 v Londýne 24. mája 2019. Zdroj: TASR/AP
Líder Strany brexitu (BP) Nigel Farage schádza z pódia počas vyhlásenia predbežných výsledkov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) 27. mája 2019 v Southamptone. Zdroj: TASR/AP
Líder labouristov počas volieb do európskeho parlamentu. Zdroj: SITA/AP
Bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson je jeden z možných kandidátov na budúceho britského premiéra. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next