Domáce Politika Top

Niekde bez hlasu, inde na čele. O víťazovi eurovolieb viac napovedajú krúžky

Vladimír Bilčík (Spolu)počas volebnej noci. Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček

BRATISLAVA- Prvýkrát v histórii slovenských eurovolieb sa víťazom stala strana, ktorá nemá parlamentné zastúpenie. Volebná koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu (PS-Spolu) získala dohromady 198 225 hlasov, čo je tesne cez 20 percent všetkých zúčastnených voličov. Získala tal 4 mandáty do Európskeho parlamentu (EP). Napriek tomuto úspechu na Smer-SD v časoch jeho najväčšej slávy ale stále nemajú.

 

V roku 2009, kedy bola druhá najvyššia účasť v histórii slovenských eurovolieb (19,64 percenta), Smer získal 5 mandátov a spolu 264 722 hlasov, čo znamenalo zisk až 32 percent zo všetkých zúčastnených voličov.

Pre Slovensko boli tieto voľby do EP v poradí už štvrté. V rámci krajín EÚ sa vo všetkých voľbách zaradilo na úplný chvost, čo sa týka účasti. Mobilizácia voličov síce tentoraz priniesla vyššiu účasť o sedem percent než pred piatimi rokmi, no ani to nepomohlo, aby Slovensko opätovne neskončilo posledné.

Progresívne Slovensko v koalícii so Spolu bodovalo najviac v Bratislave, kde sa podarilo zmobilizovať aj vysokú volebnú účasť. V bratislavskom Starom Meste za nich hlasovalo až 46,7 percenta voličov, čo bolo v absolútnych číslach 7267 hlasov. Smer-SD tu získal len 1004 hlasov.

Na druhej strane v Prešovskom kraji sa nachádzali mnohé obce, kde koalícia PS-Spolu nezískala ani jeden jediný hlas. V celom okrese Medzilaborce získali napríklad len 94 hlasov.

Krúžkovanie niektorým pristrihlo krídla

Do Európskeho parlamentu poputujú kandidáti PS-Spolu v inom poradí, ako sa strany rozhodli ich umiestniť na kandidátku. Trojku a štvorku kandidátky – Simonu Petrík za Spolu a Zoru Jaurovú za Progresívcov – vytlačili ekológovia Michal Wiezik (Spolu) a Martin Hojsík (PS) – pôvodne sedmička a šestka kandidátky. Dvojka na kandidátke, Vladimír Bilčík zo strany Spolu, skončil až na štvrtom mieste. Najviac preferenčných hlasov za PS-Spolu získal Michal Šimečka, líder koaličnej kandidátky. V absolútnych číslach ale stále nie je víťazom volieb, o osemtisíc preferenčných hlasov ho predbehla Monika Beňová zo Smeru-SD.

Najväčším skokanom na kandidátke je exminister práce a sociálnych vecí, bývalý zakladateľ a podpredseda SaS a bývalý člen prezídia strany Nádej exministra Jirka Malchárka, Jozef Mihál. Dnes podpredseda strany Spolu sa prekrúžkoval z posledného miesta kandidátky o deväť miest, no na stoličku europoslanca aj tak nedosiahol. Najväčším porazeným na kandidátke PS-Spolu je generál vo výslužbe, Pavel Macko, kandidát za Spolu. Ten na základe krúžkov klesol z piateho miesta až na jedenáste.

Na snímke vľavo členka prezídia a líderka strany Nádej Alexandra Novotná 29. apríla 2006 v Bratislave. Vpravo člen prezídia Jozef Mihál. Strana Nádej sa spomínala aj v súvislosti so spisom Gorila. Doktorka Novotná je dnes manželkou Vila Rozborila, účtovník Mihál je už v tretej strane. Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

Pri prerátaní preferenčných hlasov sa nám naskytne aj hlbší pohľad do pomerov vnútri PS-Spolu. Každý volič mohol priradiť až dva prednostné hlasy, preto súčet krúžkov môže byť vyšší ako je samotný počet odovzdaných hlasov. Podľa údajov Štatistického úradu sa  rozhodlo využiť toto právo až 155 963 voličov koalície PS-Spolu. Pri zrátaní prednostných hlasov jednotlivých kandidátov zistíme, že nominanti strany PS získali až o 50-tisíc krúžkov viac ako kandidáti strany Spolu. V absolútnych číslach to znamená 166 533 prednostných hlasov pre progresívcov a 116 228 krúžkov pre kandidátov Miroslava Beblavého.

Zdroj: Štatistický úrad SR