Domáca Spoločnosť Domáce Ekonomika

Niektorí zamestnanci si polepšili, iní naopak. Toto sú najlepšie a najhoršie platené profesie

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Najvyššie hrubé zárobky majú Slováci v odvetví informačných a komunikačných činností, kde hrubá mzda v auguste medziročne stúpla o 1,9 % na 1 895 eur. Hrubý mesačný zárobok nad tisíc eur mali v auguste tohto roka zamestnanci v ďalších piatich odvetviach. Na druhom mieste na nachádzal priemysel s hrubou mesačnou mzdou 1 123 eur, ktorá medziročne vzrástla o 2,2 %. Hrubou mzdou nad tisíc eur sa môžu pochváliť aj zamestnanci v predaji a oprave motorových vozidiel, ktorí v auguste dostávali v priemere 1 027 eur, čím si medziročne polepšili o 5,8 %. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

 

Ďalšími tromi odvetviami so štvorcifernou hrubou mzdou sú doprava a skladovanie, veľkoobchod a vybrané trhové služby. V doprave a skladovaní sa priemerné hrubé zárobky v auguste medziročne zvýšili o 6 % na 1 020 eur. Zamestnanci veľkoobchodu mali na výplatných páskach priemerne v hrubom 1 018 eur, teda o 6,5 % viac ako v auguste vlaňajška. Šesticu odvetví so mzdou nad tisíc eur dopĺňa odvetvie vybraných trhových služieb, v ktorom si zamestnanci platovo medziročne polepšili o 7 %, ked ich hrubá mzda v auguste dosiahla 1 017 eur.

Pod tisíc eur v hrubom dostávali v auguste zamestnanci v ubytovaní, stavebníctve, maloobchode a v reštauráciách a pohostinstvách. V ubytovaní priemerná mzda zamestnanca medziročne stúpla o 3,2 % na 796 eur, v maloobchode o 6,5 % na 773 eur a v stavebníctve o 3,8 % na 743 eur. Suverénne najmenej dlhodobo zarobia zamestnanci v reštauráciách a pohostinstvách. V auguste tohto roka im síce priemerná mzda medziročne poskočila o 9,6 %, avšak dostala sa len na 526 eur.