Zahraničné

Nigéria pre obavy z koronavírusu udelí amnestiu 2600 väzňom

Policajt v Nigérii. Zdroj: SITA/AP Photo/Sunday Alamba

ABUJA – V Nigérii udelia amnestiu približne 2600 väzňom. Cieľom vlády je zmierniť preťaženie väzníc v čase šírenia nového koronavírusu, informovala agentúra AFP.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že amnestia sa bude týkať väzňov vo veku nad 60 rokov, osôb trpiacich vážnymi zdravotnými problémami a odsúdených, ktorí sa blížia ku koncu svojho trestu. “Amnestiu nedostanú väzni odsúdení za násilné trestné činy ako sú terorizmus, únos, ozbrojené prepadnutie, znásilnenie, obchodovanie s ľuďmi, vražda a podobne,” uviedlo v stanovisku ministerstvo.

V prvej vlne vo štvrtok prepustia 70 väzňov v hlavnom meste Abuja, zvyšní odsúdenci z ostatných väzníc budú prepustení neskôr. Amnestia sa v Nigérii pripravuje už od roku 2018, no ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že v dôsledku koronavírusovej krízy sa celý proces zrýchlil.

Nigérijské úrady doteraz potvrdili 276 prípadov nákazy novým koronavírusom a šesť úmrtí. Najľudnatejší africký štát s približne 200 miliónmi obyvateľov sa považuje za rizikový z hľadiska nekontrolovateľného šírenia nákazy. Dôvodom sú vážne nedostatky v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti. V nigérijských väzniciach sa nachádza približne 75.000 odsúdencov. Cely sú často stiesnené a panujú v nich zlé hygienické podmienky. Približne 70 percent väzňov je vo vyšetrovacej väzbe a na súdny proces môžu čakať aj niekoľko rokov.