Regióny Domáce Levice Top

NIKDY SA NEVZDÁME hovoria rodičia malého Števka: Operácia, ktorú poisťovňa neprepláca, však stojí 20-tisíc eur

Števko navštevuje rehabilitácie každý týždeň od svojho narodenia. Zdroj: Monika Húšťavová

LEVICE – Malý bojovník Števko Čeri (2) je síce len na začiatku svojho krátkeho života, no už teraz si prešiel hotovým peklom. Namiesto toho, aby sa bezstarostne hral a šantil ako jeho rovesníci, musí každý týždeň navštevovať niekoľko rehabilitácií. To najťažšie ho však ešte len čaká. Števkovi rodičia o svojom trápení prehovorili pre Zoznam.sk. 

 

Števkovi rodičia, Monika a Štefan, sa svojho vytúženého bábätka nevedeli dočkať od samotného začiatku. Monika Húšťavová však mala zdravotné problémy s vysokým tlakom, preto jej bol odporúčaný cisársky rez. Pri samotnom pôrode nastal prvý šok. „Lekári mi povedali, že mám rodiť klasickým spôsobom, nie cisárskym, ako mi bolo predtým povedané. Nevedela som prečo, no predsa len, povedali mi to samotní lekári, tak som im dôverovala,“ začína rozprávať o najdesivejších chvíľach svojho života matka Monika.

„Vedela som, že nie je niečo v poriadku, keď som nepočula plač“

Počas pôrodu však došlo k niekoľkým komplikáciám. „Malý bol veľmi veľký a pôrod prebiehal ťažko. Keď ho konečne lekári dostali na svet, cítila som, že niečo nie je v poriadku, pretože som nepočula detský plač. To boli posledné momenty, ktoré si pamätám, pretože ma následne museli uspať. Vraj som strašne krvácala,“ spomína na momenty hrôzy Monika s roztraseným hlasom.

Malému Števkovi sa hneď po narodení zastavilo srdiečko na takmer päť minút.

Foto malého Števka tesne po narodení. Zdroj: Monika Húšťavová

Po úspešnom oživení však prišla ďalšia rana. „Počas pôrodu synčekovi poškodili tri nervy v pravej rúčke, pričom jeden mu úplne vytrhli od koreňa,“ v lekárskej správe uvedené ako poškodenie plexus brachialis. Okrem poškodených nervov v hornej končatine mal malý Števko pri narodení stanovených niekoľko ďalších diagnóz.

Lekárska správa obsahuje viacero diagnóz. Zdroj: Monika Húšťavová

On ani jeho rodičia sa však nevzdali a od samého narodenia pravidelne navštevovali odborníkov, ktorí by Števkovi mohli zabezpečiť plnohodnotný život. Keďže na Slovensku Števkovi lekári nedokážu pomôcť, rodičia boli nútení hľadať pomoc v zahraničí. V januári tohto roku dokonca malý bojovník podstúpil operáciu rúčky v Prahe. Bohužiaľ, výsledky nedopadli dobre. „Boli sme zničení, keď nám lekári oznámili, že operácia nevyšla podľa ich predstáv. Dúfal som, že sa na nás konečne usmeje šťastie,“ hovorí smutne otec malého Števka, Štefan Čeri.

Operácia stojí 20-tisíc

Ich poslednou možnosťou je operácia pod dohľadom vysokokvalifikovaných odborníkov vo Viedni, ktorú si však rodičia po finančnej stránke nemôžu dovoliť. Stojí totiž vyše 20 000 eur. Poisťovňa tento zákrok neprepláca.

„Povedali nám, že až po uhradení požadovanej čiastky nám spätne vrátia časť peňazí. My však toľko peňazí nemáme. Už len samotné rehabilitácie nás vyšli na niekoľko tisíc eur,“ vysvetľuje zúfalý otec. „Neviem ako to ďalej zvládneme. Preto nemáme inú možnosť, ako obrátiť sa na druhých dobrých ľudí, ktorí by nám čo i len malou čiastkou mohli pomôcť,“ hovorí Štefan.

„Nikdy sa nevzdáme“

Števko je aj napriek svojej diagnóze plný života. Zdroj: Monika Húšťavová

Števko je aj napriek svojej diagnóze plný elánu a jeho chuť do života je nákazlivá. To dáva nádej jeho rodičom, ktorí, ako samí tvrdia, urobia všetko pre to, aby ich syn mohol prežiť plnohodnotný a normálny život. „Nikdy sa nevzdáme. Pre syna urobíme všetko,“ dodávajú rodičia na záver.

Aj vy môžete pomôcť a prispieť akoukoľvek sumou pre Števka na účet: SK4911000000002942093721