Politika Domáce Top

Nikto z trojice kandidátov na predsedu ÚVO neuspel, bude nový výber

BRATISLAVA – Vláda na včerajšom rokovaní nevybrala žiadneho kandidáta na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ako po rokovaní vlády informoval premiér Robert Fico (Smer – SD), nikto z trojice uchádzačov na tento post nezískal nadpolovičnú väčšinu pri hlasovaní členov vlády, a preto bude vyhlásený nový výber.

Na post predsedu ÚVO kandidovali súčasná predsedníčka úradu Zita Táborská, právnik tohto úradu Peter Kubovič a generálny riaditeľ sekcie riadenia projektov na ministerstve dopravy a výstavby Juraj Méry.

Trojhodinové verejné vypočúvanie

Hlasovaniu vo vláde predchádzalo vyše trojhodinové verejné vypočutie kandidátov s účasťou zástupcov mimovládnych organizácií, zamestnávateľov a podnikateľov.

„Toto vypočutie spĺňalo všetky štandardy, ktoré sa od tohto typu stretnutia kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie s vládou očakávalo. Po tom, čo sme si vypočuli argumenty všetkých troch kandidátov, v hlasovaní ani jeden z kandidátov nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov,” povedal Fico s tým, že vláda neschválila návrh na voľbu kandidáta na predsedu ÚVO.

Opätovná výzva na prihlásenie kandidátov

Vláda uložila vedúcemu svojho úradu, aby vyhlásil opätovnú výzvu na prihlásenie kandidátov na predsedu ÚVO. „V žiadnom prípade sa nebudú meniť kritériá výberu. Chceme to zvládnuť tak, aby toto verejné vypočutie prebehlo do začiatku letných prázdnin, aby sme mohli v prípade zvolenia vo vláde kandidáta posunúť do Národnej rady SR tak, aby rozhodovala o kandidátovi na septembrovej schôdzi,” priblížil Fico.

Premiér ocenil verejnú diskusiu s kandidátmi a povedal, že verejné vypočutie zobrala vláda s plnou vážnosťou. „Aj naše rozhodnutie zodpovedá vážnosti tohto vypočutia. Ani jeden z kandidátov sa ani len nepriblížil k väčšine, preto očakávam širší výber kandidátov, z ktorých bude môcť vláda vybrať a ponúkneme Národnej rade SR kandidáta, o ktorom bude vláda presvedčená, že je perfektne pripravený na túto pozíciu,” dodal Fico.

Predstavovali si ešte niečo viac

Členovia vlády sa počas verejného vypočutia pýtali kandidátov na ich predstavy o činnosti ÚVO a o verejnom obstarávaní. Niekoľko otázok im položili aj zástupcovia verejnosti z mimovládnych organizácií či za podnikateľov.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer – SD) povedal, že kandidát, ktorý chce získať nadpolovičnú väčšinu hlasov vlády, musí ukázať viac. „Bolo tam niekoľko zaujímavých názorov, vízií, ale každý z nás by si predstavoval ešte niečo viacej. Myslím, že to nijako neuškodí tomu procesu. Nie je to súťaž na rýchlosť, počkáme na ďalšie informácie,” uviedol minister vnútra.

Zvýšená úspešnosť úradu v súdnych sporoch

Zita Táborská po vypočutí vo vláde povedala, že je spokojná so svojou činnosťou na čele ÚVO za uplynulých päť rokov na 80 percent. „Úrad je posilnený, výrazne zvýšil svoje finančné a personálne kapacity. Úrad zverejnil metodiku zadávania zákaziek, robí osvetu v takej miere, aká tu doteraz nebola,” uviedla šéfka ÚVO.

Keď nastúpila do tejto funkcie, úspešnosť úradu v súdnych sporoch bola 54 percent, v súčasnosti je to 87 percent. Táborská vidí veľké výzvy v prevencii a v ex ante pôsobení úradu, vo vydávaní a zverejňovaní podporných materiálov na uľahčenie verejného obstarávania.

Jeden z kandidátov sa stretol s Bugárom

Juraj Méry, ktorý mal byť podľa medializovaných informácií nominantom strany Most-Híd, vyhlásil, že nie je členom ani nemá blízko k tejto strane. Priznal však, že pred niekoľkými dňami sa stretol s predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom. „Požiadal ma o stretnutie za účelom prediskutovania môjho materiálu (projektu) po odbornej stránke. Stretli sme sa, aby si vyjasnil otázky,” uviedol Méry.

Tvrdí, že Bugár mu neprisľúbil podporu. Táborská a Kubovič sa s Bugárom v tejto veci nestretli. Méry označil za dôležité zvýšenie dôvery k úradu a zavedenie moderných postupov vo verejnom obstarávaní.

Peter Kubovič považuje za potrebné zvýšenie odbornosti úradu a zameranie sa na obsah verejného obstarávania a nie na formu. Potrebné je podľa neho odbúrať formalistický prístup k verejnému obstarávaniu, keďže zmyslom zákona je najmä ochrana hospodárskej súťaže, vytváranie predpokladov pre hospodárny nákup. Myslí si, že úrad by mal vytvárať predpoklady na to, aby sa verejní obstarávatelia mohli oprieť o jeho odborné stanoviská a výstupy.

Foto: SITA/Peter Maďar