Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Nitrianske divadlo zareagovalo na opatrenia unikátnym nápadom. Teraz si bude musieť vystačiť iba s ním

Zdroj: DAB

NITRA – Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre sa s opatreniami, ktoré obmedzovali počet návštevníkov na maximálne 50, nepáralo. Aj keď sa rozhodovali, či divadlo hneď zatvoriť, návštevníkov nakoniec privítali. Dokonca im pripravili milé prekvapenie. Do hľadiska umiestnili ,,spoludivákov”. Aj keď sa nápad osvedčil, dlho nevydržal. Nové opatrenia totiž od štvrtka zakážu divadlám hrať úplne.

 

Vedenie po zredukovaní počtu návštevníkov na 50 síce zvažovalo, či vôbec divadlo otvorí svoje brány, kontakt s divákom však bol pre nich silnejší a záujem zo strany návštevníkov obrovský. ,,Po zavedení núdzového stavu sme stáli pred rozhodnutím, či zavrieť divadlo, alebo hrať aj za takých podmienok, aké boli stanovené. Rozhodli sme hrať, pretože si uvedomujeme, že po dlhšej prestávke by mohlo byť znovuzískanie divákov veľmi ťažké a dlhé. Rozhodli sme sa tak aj napriek tomu, že sme v ťaživej ekonomickej situácii a sme v kategórii divadiel, v ktorej nemáme nárok na štátnu pomoc,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy v reakcii na opatrenia, ktoré úrad zaviedol ešte 1. októbra. To však ešte v divadle netušili, že na rad prídu ďalšie obmedzenia.

 

Divadlo hralo aj s obmedzeným počtom divákov. Zdroj: DAB

,,Nemí” diváci

Keďže divadlo je schopné privítať viac ako 570 návštevníkov, pri obmedzenom počte 50 zostalo hľadisko takmer prázdne. Do tohto počtu sú totiž započítaní aj herci a ďalší personál. DAB tak mohlo navštíviť maximálne 30 až 45 divákov. Vedenie sa preto rozhodlo hľadisko zaplniť inak. ,,Aby sa naši herci nepozerali do prázdnej sály, rozhodli sme sa zaplniť ju aspoň čiastočne maketami divákov. Inšpirovali sme sa niektorými športovými klubmi, kde k figurínam na tribúnach často dopĺňajú dokonca aj zvukové efekty. Až do takých detailov sme však nechceli ísť,“ dodal Dóczy.

Na opatrenia vtedy reagovali aj smutní návštevníci. ,,Tesne pred zavedením opatrení sme s manželkou boli na predstavení Meno v štúdiu. Už tam to bolo veľmi smutné, keďže kvôli veľkým rozostupom stoličiek nás tam bolo veľmi málo a aj záverečný potlesk, hoci veľmi srdečný, znel smutne. Neviem si predstaviť, čo to musí byť pre hercov hrať pred prázdnym hľadiskom. Toľko vyplytvanej energie bez toho, aby mohli rozdávať radosť a dobrú náladu,” uviedol napríklad Vladimír.

 

Medzi divákov umiestnili figuríny. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Neustále zmeny

Kvôli obmedzeniam museli prepracovať takisto svoj program. Vyradili z neho všetky muzikály a výpravné inscenácie. „Napríklad v muzikáli Tisícročná včela je približne 80 účinkujúcich a obslužného personálu, takže by sme ho nemohli hrať ani pred prázdnou sálou. Do programu sme preto nasadili také inscenácie, kde hrá menej účinkujúcich. Museli sme zároveň hľadať aj hry, pri ktorých sú náklady na ich uvedenie približne rovnaké ako sú tržby zo vstupného, aby to bolo jedna k jednej a boli sme pri prevádzkových nákladoch aspoň na nule,“ skonštatoval Dóczy.

Aj keď divadlo dodržiavalo všetky epidemiologické nariadenia od Úradu verejného zdravotníctva a dokonca vykonávalo opatrenia nad ich rámec, nestačilo to. Na stole sú totiž už nové opatrenia, ktoré od 15. októbra zakazujú všetky hromadné podujatia, divadelné, filmové, hudobné a iné umelecké predstavenia. DAB, rovnako ako ostatné divadlá, musí na nejaký čas zatvoriť svoje brány. Rezort kultúry ale vyrokoval výnimku. Umelecké súbory môžu počas zákazu hromadných podujatí skúšať. V divadle tak nezaspia na vavrínoch a na predstaveniach budú pracovať aj naďalej.

 

Herci môžu v divadle naďalej skúšať. Zdroj: DAB

Stihli iba jednu

Počas sezóny 2020/2021 malo divadlo na pláne priniesť štyri premiéry: Láska slečny Elliotovej –  Vlastníci – Láska, sex a dane – Kým nastane ticho. Pred zatvorením divadla stihli odohrať iba jednu inscenáciu Láska slečny Elliotovej. Tá sa pre koronakrízu nemohla uviesť ešte v minulej 70. sezóne.

Jubilejná sezóna síce nevyšla podľa predstáv, no napriek koronakríze bola mimoriadne vydarená. Z piatich pripravovaných premiér sa divadlu podarilo uviesť štyri (opätovné uvedenie muzikálu Tisícročná včela a hry Banalita lásky, Robin Hood a Dom), ku ktorým treba prirátať aj veľký galaprogram od Jánošíka k pápežovi. Okrem toho divadlo pripravilo množstvo výstav a sprievodných podujatí. Mimoriadny záujem verejnosti vyvolalo napríklad vydanie eurobankoviek s podobizňou Jozefa Bednárika, či edícia špeciálnych známok k 70. výročiu DAB.

S divákmi boli v kontakte aj inak. „Naplno sme rozbehli naše pôsobenie v online priestore, kde sme skutočne dokázali zaujať divákov. Podľa spätnej väzby už dnes môžeme povedať, že naše aktivity zobrali veľmi pozitívne a kladné ohlasy a ďakovné listy nám chodili nie len z Nitrianskeho kraja, ale aj z ďalších regiónov Slovenska a dokonca z rôznych európskych štátov, USA či Kanady,“ povedal Dóczy. DAB pre verejnosť pripravovalo pravidelný online program pod názvom #spoluVYHRÁME. Obsahoval čítané rozprávky, záznamy inscenácií a galaprogramu, videá zo zákulisia DAB, populárno-náučné videá o divadelnej histórii na Slovensku, Divadelný slovník herca Jakuba Rybárika, či náučné a zábavné kvízy divadelného kritika Mira Zwiefelhoffera. Divadlo tiež uverejnilo takmer stovku bulletinov určených študentom a pedagógom. Natočili prvý hudobný videoklip divadelnej retro kapely Živica a divadelné legendy si DAB pripomenulo prostredníctvom starších aj nových častí talkshow herečky Evy Pavlíkovej.

 

V novej sezóne ešte stihli premiéru Láska slečny Elliotovej. Zdroj: DAB

Podpora kolegom

Divadlo Andreja Bagara si uvedomuje vážnosť situácie, ktorú spôsobuje pandémia. Spolu s ďalšími inštitúciami podporilo všetkých kolegov z prostredia umenia a kultúry. Na znak solidarity sa budova divadla zahalila do červenej farby. ,,Kvôli pandemickým opatreniam je na celom svete okrem ostatných oblastí života, ktoré sa dotýkajú nás všetkých, ohrozená aj kultúra a umenie. Preto aj Divadlo Andreja Bagara v Nitre svieti na červeno, nielen v jeden deň celosvetovej kampane #WeMakeEvents, ale dovtedy, pokým kompetentní nebudú jasne formulovať podporné opatrenia pre oblasť kultúry,” zdôraznilo vtedy divadlo.

Medzinárodné hnutie #WeMakeEvents koncom septembra zorganizovalo globálny akčný deň pre celý kultúrny a kreatívny priemysel. Akcia sa konala vo viac ako 20 krajinách a výnimkou nebolo ani Slovensko. Na znak podpory umelcom sa niektoré inštitúcie zahalili do červenej farby.

 

Divadlo sa zahalilo do červenej farby. Zdroj: DAB

Mohlo by vás zaujímať: