Zahraničné Spoločnosť

Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania. Výbor oceňuje interakciu medzi hospodárstvom a klímou

Zdroj: TASR / AP

ŠTOKHOLM – Američania William Nordhaus a Paul Romer získali Nobelovu cenu za ekonómiu za rok 2018 za prácu o  integrácii zmeny klímy a technologických inovácií do ekonomických analýz. Oznámila to v pondelok švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá cenu udeľuje.

Nordhaus z Yaleovej univerzity bol prvým, kto vytvoril kvantitatívny model, ktorý opísal interakciu medzi hospodárstvom a klímou, uviedla akadémia.

Romer, ktorý prednáša na Sternovej obchodnej škole, ktorá je súčasťou Newyorskej univerzity, ukázal, ako hospodárske sily riadia ochotu firiem produkovať nové myšlienky a inovácie, a položil základy pre nový model rozvoja, známy ako teória endogénneho rastu.

  “Ich zistenia výrazne rozšírili rozsah ekonomických analýz vytvorením modelov, ktoré vysvetľujú, ako trhová ekonomika interaguje s prírodou a vedomosťami,” uviedla vo vyhlásení akadémia.

Akadémia tiež citovala Williama Nordhausa, podľa ktorého “najúčinnejším prostriedkom na riešenie problémov spôsobených skleníkovými plynmi je systém celosvetových daní z uhlíka”.

“Je plne možné, aby ľudia produkovali menej uhlíka, sú tu nejaké zmeny, ale keď raz začneme a budeme sa snažiť znížiť emisie uhlíka, budeme prekvapení, že to nebolo také ťažké, ako sme očakávali,” povedal v telefonickom rozhovore novinárom v Kráľovskej akadémii vied.

Nobelova cena za ekonómiu vo výške 9 miliónov švédskych korún (861.755,30 eura) nepatrí k pôvodným piatim cenám, ktoré založil švédsky priemyselník Alfred Nobel v roku 1895. Udeľuje sa len od roku 1968.

“Tohtoroční laureáti neposkytujú presvedčivé odpovede, ale ich zistenia nás priblížili k otázke, ako môžeme dosiahnuť udržateľný globálny hospodársky rast,” povedala akadémia.