Politika Zahraničné

Nominácia von der Leyenovej na post šéfky EK vyvolala napätie v nemeckej vládnej koalícii

Lídri členských štátov EÚ von der Leyenovú nominovali za nástupkyňu Jeana-Clauda Junckera. Zdroj: SITA/AP

BERLÍN – Nominácia nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyenovej na post predsedníčky Európskej komisie (EK) vyvolala vo vnútri koalície kancelárky Angely Merkelovej zvýšené napätie. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

 

Len niekoľko minút po tom, ako lídri členských štátov EÚ von der Leyenovú nominovali za nástupkyňu Jeana-Clauda Junckera, koaličná Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) to odmietla. Trojica dočasných predsedov SPD Malu Dreyerová, Manuela Schwesigová a Thorsten Schäfer-Gümbel ju označili za málo presvedčivú kandidátku a dodali, že ak by sa stala predsedníčkou EK, znamenalo by to “absurdné” zosmiešnenie snahy demokratizovať EÚ.

Bývalý šéf SPD Sigmar Gabriel v rozhovore pre magazín Der Spiegel navrhnutie von der Leyenovej za šéfku EK označil za “bezprecedentný akt politického podvodu”. Podľa jeho slov malo von der Leyenovú nominovať ako prvé Nemecko, a nie vrcholní predstavitelia ostatných štátov EÚ. Zdôvodnil to aj tým, že každý predseda EK je zároveň aj komisárom za vlastnú krajinu, ktorého volí daný štát. V opačnom prípade by krajina, ktorej občan EK predsedá, mala v EK až dvoch komisárov.

Gabriel dodal, že ak by Merkelová von der Leyenovú vymenovala bez súhlasu svojho kabinetu, išlo by o jasné porušenie pravidiel spolkovej vlády a dôvod na odchod SPD z nej.

Merkelová sa v utorok hlasovania za von der Leyenovú zdržala, keďže v otázke jej nominácie nastali nezhody v rámci veľkej koalície. Za jej nomináciu však okrem Nemecka zahlasovalo všetkých zvyšných 27 členských štátov EÚ.

Postoj SPD kritizoval predseda bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Markus Söder. “Ide o jednorazový proces, keď Nemecko nemohlo súhlasiť (s nomináciou), hoci kandiduje zástupkyňa z Nemecka,” povedal Söder pre agentúru DPA.

Galéria
Šéf španielskej diplomacie a zástupca tábora sociálnych demokratov Josep Borrell by mal byť novým šéfom diplomacie EÚ. Zdroj: TASR/AP
Belgický liberálny premiér Charles Michel bude predsedať Európskej rade. Zdroj: TASR/AP
Vedenie Európskej centrálnej banky prevezme francúzska pravicová politička Christine Lagardová. Zdroj: TASR/AP
Český europoslanec Jan Zahradil z politickej skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) reční počas ustanovujúcej schôdze novozvoleného Európskeho parlamentu v Štarsburgu v stredu 3. júla 2019. Zdroj: TASR/AP
Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker skončí vo svojej funkcii. Zdroj: TASR/AP
Europoslanec Sergej Stanišev z Bulharska bol jedným z kandidátov na predsedu europarlamentu. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next