Spoločnosť Zahraničné

Nórsko zavedie nové opatrenia so zámerom zastaviť ďalšiu vlnu pandémie

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / DPA

OSLO – Nórsko zavedie nové opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšej vlne šírenia koronavírusovej epidémie. Opatrenia budú zahŕňať celoštátny zákaz podávania alkoholu v reštauráciách a baroch alebo zákaz návštev. Na tlačovej konferencii to v nedeľu uviedla nórska premiérka Erna Solbergová, ktorú citovala tlačová agentúra Reuters.

 

Reprodukčné číslo ukazujúce priemerný počet ďalších nakazených od jedného pozitívne testovaného človeka sa v tejto severskej krajine počas uplynulého mesiaca zvýšilo na 1,3.  “Vidíme, že prichádza nová vlna infekcie,” vyhlásila premiérka. Podľa nej musia Nóri na dva týždne pozastaviť svoj spoločenský život, aby sa pandémia “nevymkla spod kontroly”. Súčasnú situáciu podľa nej spôsobili vianočné a novoročné oslavy, ako aj výskyt nového nákazlivejšieho variantu koronavírusu SARS-CoV-2. Nórsko vo štvrtok zaviedlo povinnosť testovania všetkých cestujúcich zo zahraničia. Úrady sa obávajú zavlečenia nového nákazlivejšieho variantu koronavírusu zo Spojeného kráľovstva.

Nórska vláda v sobotu oznámila prerušenie vyučovania na vysokých školách. Obchody, materské školy a základné školy však zostanú otvorené. Rovnako aj stredné školy, ktoré však budú vo väčšej miere využívať vzdelávanie na diaľku. Menšie hraničné priechody zostávajú zatvorené, keďže nemajú kapacitu na testovanie, zatiaľ čo pri kontrole arktických hraníc s Fínskom bude pomáhať armáda.

Nórsko koncom minulého roka zaznamenalo 14-dňové kumulatívne číslo prípadov ochorenia COVID-19 na úrovni 114 na 100-tisíc obyvateľov. Po Islande, Grécku a Fínsku ide o najnižší počet nových prípadov nákazy koronavírusom, uviedlo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).