Regióny Žarnovica

Nová Baňa chce obnoviť služby v bývalej nemocnici, žiada o dotáciu

Nova Baňa. Zdroj: archív

NOVÁ BAŇA – Mesto Nová Baňa sa uchádza o prostriedky na vybudovanie Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS). Nové stredisko by malo vzniknúť v objekte bývalej nemocnice.

 

Primátor Branislav Jaďuď uviedol, že v Novej Bani bola v prípade CIZS trochu špecifická situácia, keďže mesto nemá vlastné zdravotnícke stredisko. “Kedysi sme mali nemocnicu, ale tá skončila pred 15 rokmi. Areál nemocnice aj chod polikliniky v nej prešiel pod súkromného majiteľa,” podotkol s tým, že práve z toho dôvodu malo mesto pri výbere potenciálneho partnera na vznik CIZS až tri možnosti.

Nakoniec sa poslanci zhodli na tom, že v prípade úspešnosti žiadosti vznikne CIZS práve v areáli bývalej nemocnice. “Ak získame dotáciu, tak sa nám podarí vybudovať nové priestory v budove, kde boli kedysi ambulancie. To je čelná budova paralelne s cestou pri vchode do areálu na ľavej strane, ktorá má rozsahovo až nadmernú veľkosť v rámci definovania CIZS, ale veríme, že bude podporená a postupne budeme vracať život do areálu, kde bola nemocnica,” podotkol Jaďuď.

Podanie projektového zámeru, s ktorým sa Nová Baňa uchádza o viac ako 820.000 eur, zobrali na januárovom rokovaní mestského zastupiteľstva novobanskí poslanci na vedomie. Zároveň schválili členov správnej a dozornej rady plánovanej neziskovej organizácie, potrebnej na fungovanie CIZS. Mesto bude mať v oboch radách po dvoch členov.