Spoločnosť Zahraničné Kultúra Top

Nová bondovka je ako prekliata. Po mnohých problémoch sa opäť odkladá premiéra

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Fanúšikovia sa novej bondovky No Time to die zrejme tak skoro nedočkajú. Požiadali totiž o odklad premiéry. Koronavírus sa šíri rýchlosťou blesku a práve ich táto epidémia vystrašila. Napriek niekoľkým odkladom tvorcovia uprednostnili zdravie ľudí a rozhodli sa premiéru opäť odložiť. Bondovka pritom zhltla už niekoľko miliónov.

 

Už 25. pokračovanie ságy o britskom tajnom agentovi z MI6 malo mať premiéru 2. apríla. Premiéra sa však presúvala už niekoľkokrát. Tentoraz je situácia vážna. Plánovanú premiéru odložili až o sedem mesiacov. Dôvodom je hrozba koronavírusu. ,,MGM, Universal a producenti Bonda Michael Wilson a Barbara Broccoliová v stredu oznámili, že po starostlivom zvážení a precíznom zhodnotení globálneho kinematografického trhu bude premiéra No Time to Die odložená na november 2020,” uvádza sa na oficiálnej internetovej stránke bondoviek. Novej bondovky sa vo Veľkej Británii dočkajú 12. novembra, v USA 25. novembra.

Epidémia je neúprosná

Filmy o agentovi nachádzajú svoje miesto najmä na medzinárodných trhoch. Posledné štyri bondovky zaznamenali viac ako 70% ich hrubej hodnoty mimo USA. Odklad premiéry je tak na mieste. Žiadali oň aj samotní fanúšikovia bondovky. Tí napísali otvorený list, v ktorom požiadali, aby produkčné spoločnosti uprednostnili verejné zdravie. Každým dňom pribúda počet nakazených koronavírusom a mnohé štáty hlásia úmrtia.

 

Premiéra sa kvôli koronavírusu opäť presúva. Zdroj: TASR / AP

Problémy na každom rohu

Nový diel bondovky je akoby prekliaty. Posledná bondovka stála už 200 miliónov dolárov. Premiéra sa presúvala už niekoľkokrát. Najprv bola naplánovaná minulý rok v novembri, potom sa presunula na február a ešte raz sa presunula na apríl. Dôvodom boli rôzne ťažkosti počas nakrúcania. Dokonca to už vyzeralo, že legendárna snímka bude bez Daniela Craiga. Nakoniec sa dal presvedčiť, no Danny Boyle sa vzdal réžie. Mal nahradiť Sama Mendesa, ktorý už nechcel točiť ďalšie bondovky. Dôvodom odchodu Boyla boli údajne spory okolo scenára. Nahradil ho Američan Cary Joji Fukunaga. Ani toto nebolo zďaleka všetko. Problém museli riešiť tiež s komponovaním hudby. Skladateľ Dan Romer sa rozhodol odstúpiť zo spolupráce. Dôvodom boli nezhody s britskou produkčnou spoločnosťou Eon Productions.

Nová dlhoočakávaná snímka sa nakrúcala na Jamajke, v Nórsku, Taliansku a v Londýne. Počas filmovania na Jamajke si dokonca Daniel Craig zranil členok. Podstúpil operáciu a dva týždne sa musel venovať rehabilitácii.

 

Režisérom bondovky je nakoniec Cary Joji Fukunaga. Zdroj: TASR / AP

Nová éra bondovky

Dávku pozornosti zaznamenala aj zmena hlavných postáv. Daniela Craiga v úlohe agenta 007 nahradí žena, černoška Lashana Lynch. Bond síce ostáva, no označenie 007 prejde na herečku Lynch. S touto zmenou by tak mohla začať nová éra bondoviek. Lynch nebude len prvou ženskou predstaviteľkou, ale aj prvou osobou černošského pôvodu, ktorá stvárni rolu agenta 007. Takúto zmenu verejnosť uvítala.

A prečo práve žena? Zasiahla totiž televízna scenáristka Phoebe Waller-Bridge. Podľa nej sa bondovská séria musí vyvíjať. ,,Hovorilo sa veľa o tom, či je Bond ešte dnes relevantný kvôli tomu, kto je a ako zaobchádza so ženami. Myslím si, že je to hlúposť. Je absolútne relevantný. Bondovky sa musia vyvíjať. Je dôležité, že film zaobchádza so ženami správne. On (James Bond) nemusí. Musí byť verný svojej povahe,‘‘ skonštatovala vtedy pre denník The Daily Mail Waller-Bridge.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Daniel Craig si zahral Bonda až päťkrát. Zdroj: TASR / AP
Novou agentkou 007 bude britská herečka Lashana Lynch. Zdroj: TASR / AP
Nakrúcanie novej bondovky v Taliansku. Zdroj: TASR / AP
Daniela Craiga uvidíme v bondovke naposledy. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next