Zahraničné

Nová izraelská vláda odložila prísahu na nedeľu

Benjamin Netanjahu a Benny Ganc. Zdroj - SITA/AP Photo/Oded Balilty, File

JERUZALEM – Nová izraelská vláda, ktorú spoločne vytvorili premiér Benjamin Netanjahu a jeho politický rival Benny Ganc, odložila akt prísahy na nedeľu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Pôvodne mala nová vláda zložiť sľub v stredu. Tento akt ale presunuli lídri na štvrtok z dôvodu stredajšej návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v Izraeli. Podľa denníka Haarec Netanjahu – líder pravicovej strany Likud – požiadal Ganca – lídra centristického bloku Modrá a biela (Kachol lavan) – o odklad štvrtkovej prísahy s cieľom dokončiť distribúciu portfólií ministerstiev svojim zákonodarcom. Ganc súhlasil, uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.

Izraelský Najvyšší súd schválil 6. mája koaličnú zmluvu uzavretú medzi Netanjahuom a Gancom. Súd v Jeruzaleme síce uviedol, že koaličná zmluva medzi Netanjahuovou pravicovou stranou Likud a Gancovým centristickým blokom Modrá a biela (Kachol lavan) je právne problematická, ale dodal, že sa do toho nebude miešať.

Nová vláda by mala ukončiť dlhodobú politickú krízu v Izraeli, v rámci ktorej sa za obdobie vyše jedného roka konali tri parlamentné voľby s nerozhodným výsledkom. Koaliční partneri označujú novú vládu za núdzový kabinet, ktorý má pomôcť krajine prekonať negatívne dôsledky pandémie koronavírusu. V súlade s koaličnou dohodou by mal byť prvých 18 mesiacov pôsobenia kabinetu izraelským premiérom Netanjahu. V októbri 2021 by ho mal na čele vlády vystriedať Ganc.