Regióny Banská Bystrica

Nová lávka umožní vidieť z nadhľadu odkrytú banícku históriu

V Štiavnických Baniach vybudovali zaujímavú lávku. ZDROJ: banskastiavnica.travel

ŠTIAVNICKÉ BANE – Lávku, ktorá umožní návštevníkom a záujemcom o históriu uvidieť z nadhľadu archeonálezisko pri šachte Karol v Štiavnických Baniach, predstavili dnes verejnosti. Lávka umožní spoznávať banícku históriu priamo na mieste bývalého banského závodu. Ako uviedla výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová, lávka sprístupňuje nielen pozostatky základov banského závodu, ale aj konského gápľa, ktorý tam kedysi fungoval.

 

Za odkrytím základov šachty a gápľa je nezisková organizácia Berg Schola, ktorá sa zaoberá výskumom a prezentovaním histórie tamojšieho baníctva a pracuje na revitalizácii objektov a okolia šachty od roku 2020. Jej cieľom je obnovenie objektov celého závodu, charakteristického skĺbením ťažby za pomoci zvieracej sily a vody z tajchov. Ambicióznym plánom do budúcnosti je vytvorenie zážitkovo–vzdelávacieho areálu, ktorý bude jedinečný nielen v kraji, ale na celom Slovensku.

Návštevníci nájdu na mieste lavičky na sedenie, informačnú tabuľu, zmenšený model komplexu Karol šachty a dve parkovacie miesta. Z terasy uvidia pozostatky pôvodných stavieb šachty Karol a priebeh prác.
“Táto etapa projektu stála 18 635 eur, z čoho 16 771 eur sme uhradili z členského príspevku Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja v našej organizácii. Desiatimi percentami prispel náš člen, iniciátor a realizátor projektu Berg Schola. Na projekte spolupracovali aj Slovenský banský archív a Slovenské banské múzeum,” informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Banská Štiavnica Igor Kuhn.

Štiavnické Bane sú obcou s jedným z najvýznamnejších baníckych dedičstiev v celom banskoštiavnickom banskom revíre. V katastri obce leží Horná Bíberova štôlňa, v ktorej bolo po prvý raz zdokumentované použitie pušného prachu pre civilné účely v histórii. Sídlila tam banská správa, pracovali tam Hellovci a Mikovíni, ktorí navrhli a vybudovali systém tajchov a čerpacích strojov.