Spoločnosť Zahraničné

Nová mutácia koronavírusu je zvládnuteľná, tvrdí WHO

Zdroj: SITA/Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP, File

ŽENEVA – Nový variant koronavírusu zistený v Británii sa šíri rýchlejšie, ale dá sa zabrzdiť presne tak ako ostatné známe mutácie, zdôraznili v pondelok predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

“Situácia sa nevymkla spod kontroly, ale nemožno ju nechať bez zásahu,” povedal na tlačovej konferencii riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Mike Ryan a vyzval krajiny, aby zaviedli v praxi odskúšané zdravotné opatrenia. Podľa WHO ľudia, ktorí sa nakazia novou mutáciou koronavírusu, infikujú v priemere ďalšieho 1,5 človeka – v porovnaní s reprodukčným číslom 1,1 doteraz známych variantov koronavírusu v Británii.

Britskí vedci sa stále snažia zistiť, do akej miery spôsobili nárast nakazených práve zmeny v koronavíruse a nakoľko to súvisí so správaním obyvateľstva, uviedla hlavná odborníčka WHO na ochorenie COVID-19 Maria Van Kerkhoveová. Zatiaľ nie sú žiadne dôkazy o tom, že nová mutácia spôsobuje vážnejší priebeh nákazy alebo smrtiacejšie ochorenie, zdôraznila epidemiologička.