Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Nová scéna využíva všetky možnosti. Okrem kontaktu s divákmi aj podporu ministerstva kultúry

Zdroj: DNS / Dalibor Krupka

BRATISLAVA – Koronavírus naučil mnohé divadlá spojiť sa s divákmi inak. Hoci umelci prestali zo dňa na deň hrať, vymysleli niekoľko možností, ako fungovať pre ľudí aj ďalej. Vďaka online projektom mohli vysielať predstavenia priamo do obývačiek mnohých Slovákov. Aj keď súčasná situácia dovoľuje divadlám zaplniť polovicu hľadiska, živé vysielania zostávajú v repertoári mnohých z nich aj naďalej. Výnimkou nie je ani Divadlo Nová scéna.

 

Divadlo Nová scéna nezaháľa a pripája sa k ďalším divadlám. Zapojilo sa do projektu ministerstva kultúry – Online Živé umenie. Už zajtra o 11. hodine ponúka nadšencom umenia nevšedný zážitok. Prostredníctvom online streamu odvysiela divadelné predstavenie – Domov, kde je ten tvoj?

,,Živé vysielanie môžete sledovať z pohodlia domova na portáli ministerstva kultúry navstevnik.online,” vysvetľuje inštitúcia. Súčasťou vysielania bude aj polhodinová beseda režiséra hry Svetozára Sprušanského s pracovníkmi Migračného úradu rezortu vnútra. Konať sa bude hneď po predstavení. Počas nej sa dozviete viac o aktuálnych témach spojených s migráciou a prisťahovalectvom.

Témou inscenácie je strata domova, útek do bezpečia inej krajiny ale aj stret s novou kultúrou, strata kontaktu s blízkymi, priateľmi. Hra chce viesť divákov k zvýšeniu tolerancie, humanizmu a porozumenia v našej spoločnosti – predovšetkým u mladej generácie. ,,Upozorniť ich aj na slovenské historické skúsenosti s faktom vysťahovalectva, s témou odchodu dnešných mladých ľudí za hranice vlasti a ich spätného návratu domov,” dodáva DNS.

Inscenácia očarí nielen témou, ale aj obsadením. Predstavia sa dvaja mladí herci Dávid Hartl a Michal Candrák. Tí stvárnia niekoľko postáv.

Milé prekvapenie

V sobotu o 17. hodine zase príde do divadla Mikuláš. Tentokrát v špeciálnom vydaní. ,,Uvidíte ho doma vo vašich obývačkách online na našom facebooku. Prinesie vám krásnu rozprávku Pierko anjela a chýbať nebudú ani jeho verní pomocníci Anjel a Čert,” láka Nová scéna.

 

Nová scéna predstaví online divákom hru Domov, kde je ten tvoj?. Zdroj: DNS / Dalibor Krupka

Pravé stretnutia

Okrem toho sa v decembri umelci stretnú niekoľkokrát s divákmi naživo. Návštevníkov čaká pôvodný slovenský muzikál s najslávnejšími hitmi skupiny Elán – Voda (a krv) nad vodou, ale aj obľúbený príbeh romantickej lásky dvoch generácií s najslávnejšími piesňami skupiny ABBA – Mamma mia!.

Za zmienku stojí aj podujatie V pondelok nehráme alebo dvere za oponou. Súčasťou budú rozhovory o slávnych inscenáciách s tvorcami a hercami Divadla Nová scéna. Ako prvý bude predstavený kultový rozprávkový muzikál Mrázik a jeho zákulisie.

Keďže Vianoce klopú na dvere, nebude chýbať Tradičný vianočný koncert sólistov divadla a ich hostí. Zaznejú skladby z muzikálov repertoáru divadla ako Cyrano z predmestia, IAGO, Bedári, Turandot, Voda (a krv) nad vodou a taktiež uvedú ukážky z pripravovaného autorského muzikálu Jánošík.

 

V divadle nebude chýbať obľúbená Mamma mia. Zdroj: Divadlo Nová scéna

Tanečné rytmy

Divadlo Nová scéna si s koronavírusom poradilo. Už pred časom spustilo sériu online koncertov pod názvom Malá nočná hudba. Diváci mohli vidieť známe tváre divadla – Dárius Koči, Lukáš Pišta, Vladislav Plevčík, Michal Candrák, Lenka Machciníková, Pavol Plevčík, Monika Drgáňová, Petra Dubayová a.h. Nebude chýbať ani kapela – Ľubomír Dolný, Matúš Ferko, Martin Kapusník, Ján Lau, Peter Zajaček. Počas večera moderátori Dávid Hartl a Patrik Vyskočil odhalili o interpretoch viac, akoby mnohí čakali. Dramaturgia úvodného stretnutia vychádzala priamo z umelcov a ich energie, každý z účinkujúcich si dokonca vyberal pieseň sám.

Naposledy moderátori počas ďalšieho koncertu priblížili divákom hviezdu Novej scény – Mirku Gális Partlovú. Nechýbali známe melódie z muzikálu, šansóny, ale aj klasika.

 

Diváci sa dozvedeli viac o hviezdach Novej scény. Zdroj: DNS / René Miko

Dlhé zimné večery

Ako sme uviedli, Nová scéna sa zapojila do projektu ministerstva kultúry – Online Živé umenie. Ten umožňuje divadlám vysielať svoje inscenácie online. Diváci sa tak môžu z pohodlia domova tešiť na umelcov, ktorí spríjemnia večer nejednej domácnosti. ,,Dlhodobo vypredané činoherné, operné a tanečné diela, muzikály a aj koncerty klasickej hudby si bez cestovania a za cenu jednej vstupenky pozrie celá rodina,” povedala pred spustením ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Stačí, ak si vyberú podujatie a kúpia lístok. Aj keď kontakt s umelcami je dôležitý, online prenos predsa len zaručí určitý komfort. Vysielanie je totiž možné na chvíľu zastaviť.

Online Živé umenie spája predstavenia viacerých scén na jednej adrese. Rovnako si diváci môžu na stránke zakúpiť vstupenky.

 • 3.12. – Édith Piaf (Štátna opera)
 • 4.12. – Zločin a trest (Štátne divadlo Košice)
 • 4.12. – Domov, kde je ten tvoj? (Divadlo Nová scéna)
 • 5.12. – Ružové kráľovstvo (Štátna opera)
 • 6.12. – Koncert pre deti: Batien a Bastienka (Štátny komorný orchester Žilina)
 • 7.12. – Smrť v Benátkach (Štátne divadlo Košice)
 • 7.12. – Koncert pre deti: Batien a Bastienka (Štátny komorný orchester Žilina)
 • 8.12. – Koncert pre deti: Batien a Bastienka (Štátny komorný orchester Žilina)
 • 8.12. – Ružové kráľovstvo (Štátna opera)
 • 9.12. – Kukučie vajíčko / Kakukktojás (Ifjú Szivek)
 • 9.12. – Koncert pre deti: Batien a Bastienka (Štátny komorný orchester Žilina)
 • 10.12. – Koncert pre deti: Batien a Bastienka (Štátny komorný orchester Žilina)
 • 10.12. – Maria Stuarda (Štátna opera)
 • 11.12. – Móric Beňovský (Štátne divadlo Košice)
 • 12.12. – Pocta Lehárovi (Štátna opera)
 • 14.12. – Jurgova Hana (Štátne divadlo Košice)
 • 15.12. – Slovenský triptych (Umelecký súbor Lúčnica)
 • 17.12. – Zem úsmevov (Štátna opera)
 • 23.12. – Sedemdesiatsedem verbunkov (Ifjú Szivek)
 • 27.12. – Netopies (Die Fledermaus) (Štátne divadlo Košice)
 • 30.12. – Kukučie vajíčko / Kakukktojás (Ifjú Szivek)
 • 5.1. – Ružové kráľovstvo (Štátna opera)
 • 6.1. – Vyvlastenie / Hontalanítás (Ifjú Szivek)
 • 20.1. – Sedemdesiatsedem verbunkov (Ifjú Szivek)
 • 27.1. – Kukučie vajíčko / Kakukktojás (Ifjú Szivek)

 

Košické divadlo predstaví inscenáciu Jurgova Hana. Zdroj: ŠDKE

Mohlo by vás zaujímať: