Politika Zahraničné Top

Nová teória o otrave Putinovho kritika: Bol novičok na spodnej bielizni Navaľného?

Navaľnyj mohol mať novičokom potretú spodnú bielizeň. Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Vynálezca novičoku Vladimir Uglev (73) má novú teóriu, ako mohlo dôjsť k otrave vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného. Zatiaľ sa predpokladalo, že jed novičok bol podaný ruskému opozičnému politikovi a Putinovmu nepriateľovi Navaľnému prostredníctvom čaju.

 

Teraz však  Vladimir Uglev prišiel s novou teóriou, ako povedal pre RBC. Keďže na tele Navaľného boli nájdené stopy po novičoku, vedec má podozrenie, že Navaľného spodky, ponožky alebo topánky boli touto látkou potreté.

Na to, aby sa tak stalo, by sa páchatelia jednoducho museli vlámať do Navaľného hotelovej izby, keď bol preč. To by tiež vysvetľovalo, prečo neboli poškodení nijakí ďalší ľudia v blízkosti Navaľného.

Zaujímavé na tejto teórii je, že podľa ruského spravodajského portálu Tajga Info patrí hotel, v ktorom bol Navaľnyj ubytovaný, podnikateľovi blízkemu vláde.

 

Vynálezca novičoku Vladimir Uglev. Zdroj: SITA / AP

Uglevova teória má zmysel aj z časového hľadiska: Navaľnyj by si skoro ráno obliekol spodnú bielizeň a prišiel do styku s jedom. Potom by trvalo niekoľko hodín, kým bojová útočná látka vstúpila do tela kožou a začala účinkovať.

A tak sa aj stalo: Počas letu upadol kremeľský kritik do kómy. Podľa Ugleva skutočnosť, že sa Navaľného stav za posledných pár dní zlepšil, znamená, že sa do tela zjavne dostalo iba malé množstvo jedu.

Pripomeňme si, že Navaľnyj 20. augusta upadol do kómy pri lete v rámci Ruska a neskôr bol na naliehanie svojej rodiny prevezený do nemocnice Charité v Berlíne. Po vyšetrovaní v špeciálnom laboratóriu Bundeswehru nemecká spolková vláda oznámila, že bezpochyby považuje za dokázané, že Navaľnyj bol otrávený vojenským neurotoxínom novičok.

Útok s novým jedom novičok

Nemecký magazín Der Spiegel medzitým uviedol, že Navaľnyj bol údajne otrávený novým variantom nervového jedu novičok. Uviedol, že išlo o „tvrdšiu“ formu, ako sa doteraz vedelo. Informoval o tom s odvolaním sa na tajný brífing prezidenta Federálnej spravodajskej služby (BND) Bruna Kahla.

Der Spiegel k tomu neposkytol žiadne ďalšie informácie. BND nechcelo správu na požiadanie komentovať. „Federálna spravodajská služba sa vyjadruje iba pre spolkovú vládu a zodpovedným tajne sa stretávajúcim orgánom nemeckého Spolkového snemu“, uviedli.

Mohlo by vás zaujímať